Orbán Viktor: Brüsszel javaslata Magyarország számára felér egy gazdasági atombombával

Jelentősen átalakítja a kormányzati szerkezetet a miniszterelnök, számos új ember kerül bele a kormányba, melyet május 20. és 30. között mutat be – jelentette be Orbán Viktor pénteki rádióinterjújában. Azt is megerősítette: Magyarország nemet mond a brüsszeli olajembargós javaslatra – vissza a feladónak!
A kormányfő a a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában adott élő interjút.
A háború most már az energiabiztonságot is veszélyezteti – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. A kormányfő szerint korábban az uniós országok megegyeztek abban, hogy csak olyan döntéseket hoznak, amelyek az egyes országok energiabiztonságát nem veszélyezteti.
Orbán Viktor elmondta, hogy ezután a Bizottság önkényesen döntött úgy, hogy egy minden országra kiterjedő javaslatot tesz le az asztalra, ami nem jó, mert az Európai Unióban egészen más adottságú országok vannak. Bizonyos országok könnyebben jutnak olajhoz – például a tengeren keresztül –, de Magyarországra csak vezetéken érkezhet az olaj. Egy olyan javaslatot nem tudunk elfogadni, ami ezeket a körülményeket figyelmen kívül hagyja – mondta Orbán Viktor.
A miniszterelnök szerint erre az sem megoldás, ha 2023 végéig felmentést kapnánk az olajembargó alól, mert Magyarországon másfajta olaj feldolgozásához át kell alakítani a finomítókat, ami több száz milliárd forintba kerülne. Azt kéri tehát a Bizottság, hogy alakítsuk át a rendszerünket, majd ebben a rendszerben szerezzük be drágábban az olajat, mint amennyiért most vesszük – tette hozzá a miniszterelnök. Ennek a javaslatnak az elfogadása azt jelentené, hogy egyik pillanatról a másikra 700 forint lenne a benzin és 800 forintba kerülne a gázolaj, az ipari termelő üzemek pedig csődközeli helyzetbe kerülnének.
A jelenlegi javaslat létrehoz egy problémát és semmit nem tesz a megoldásért, ez a magyar érdekek szempontjából elfogadhatatlan
– mondta Orbán Viktor.
Orbán Viktor szerint a magyar energiarendszer átalakítása ezermilliárd forintos nagyságrendben mérhető és kell hozzá legalább öt év, ezért másfél éves halasztással nem megyünk semmire.
“Érdemes lenne elgondolkodni, hogy van-e értelme egy ekkora költséggel járó átalakításnak, ami négy-öt év múlva tud csak működni, miközben a háború az oka az egésznek és háború pedig most van”
– mondta a miniszterelnök.
Az a harc, amit most folytatok, az a rezsicsökkentés érdekében folyik – mondta. Kiemelte: a mostani brüsszeli javaslat azt okozná, hogy vége a rezsicsökkentésnek.
A miniszterelnök felidézte, hogy ez a hatodik EU-s szankciós csomag, eddig ötöt vezettek be. Orbán Viktor úgy véli, hogy a szankciók eddig jobban fájtak Európának, mint az oroszoknak, de mivel ebben a kérdésben egységes az uniós álláspont, így Magyarország a szankciókat eddig mindig támogatta.
A szankciók első öt csomagjával még egyet tudtam érteni, de már akkor mondtuk, hogy van egy vörös vonal, amit ne lépjenek át. Ez az energiaszektor volt. De csak jönnek tovább, most viszont eljött az a pont, amikor nem hagyhatjuk ezt – magyarázta.
Orbán Viktor megismételte a magyar békepárti álláspontot.
A mi álláspontunk a béke. Mi a béke oldalán állunk, és minden lépés, amit teszünk, az a célja, hogy legyen minél hamarabb tűzszünet és béke – hangsúlyozta.
Ezért kell harcolni, hogy a béke álláspontja érvényesüljön. Magyarországnak ebből a háborúból ki kell maradnia – hívta fel a figyelmet.
A kormányfő cáfolta azt a megközelítést mely szerint Magyarország érzéketlen lenne az ukránokkal szemben.
Van szívünk, folyamatos segítséget nyújtunk a menekülőknek, a gyerekeket iskoláztatjuk. Az egész magyar társadalom megmozdult. Amiben tudunk, segítünk nekik
– emelte ki.
Hozzátetette: Magyarország nem küld fegyvert a háborúba, mert azzal nem közeledünk, hanem távolodunk a békétől.
A kormányfő szerint a másik vörös vonal, amit az unióban terveznek, hogy Kirill orosz pátriárkát is a kitiltottak listájára akarják tenni.
Nem támogatjuk, hogy egyházi vezetőket szankciós listára tegyenek – mondta.
A kormányalakításról szólva Orbán Viktor elmondta, hogy jelentősen át szeretné alakítani a kormány szerkezetét a jelenlegi kihívásoknak megfelelően. Reményei szerint május 16-án teheti le a miniszterelnöki esküt, ezt követően a hónap végén állhat fel az új kabinet.
Közölte: május 20. és 30. között tervezi bemutatni új, jelentősen átalakított szerkezetű kormánya tagjait. Jelezte: nagyon sok és mérvadó változás következik, mint ahogy a világban is sok és mérvadó változás történt. Hangsúlyozta: a kereszténydemokrata-nemzeti kormányok úgy jönnek létre, hogy megpróbálják megérteni a következő négy év kihívását.
A migránsnyomás elleni védekezést erősítenünk kell – jelentette ki, hozzátéve, „a pandémia még nem ment el”, és a világ nincs felkészülve egy ilyen járványra, ahogyan a háború is jelen van. „Olyan kormányt kell alakítani, ami ezekkel szemben képes megvédeni Magyarországot” – mondta Orbán Viktor.
Kiemelt kép: Miniszterelnöki Sajtóiroda