Védjük meg terményeinket a vadkárok ellen – Soós László tájegységi fővadász tanácsai

A következő hetekben – ha az időjárás is úgy akarja – megkezdődhet a kukorica és a napraforgó vetése a szántóföldeken. Soós László tájegységi fővadász szerint kifejezetten fontos, hogy a gazdák a területileg illetékes vadásztársasággal együttműködve időben megtegyék a szükséges lépéseket a vadkár elleni védekezést illetően.
Az erdei termések, a rügy és egyéb hajtásrágások mellett hazánk vadfajainak legfőbb tápláléka a mezőgazdasági kultúrák – például a kukorica, a napraforgó vagy éppen a gabonafélék – fogyasztása. Mivel ez utóbbi tevékenység jelentősen károsíthatja a szántóföldek terményeinek minőségét és mennyiségét, fontos, hogy a mezőgazdászok időben megkezdjék a vadkárok elleni védekezést.
Mint azzal egy korábbi cikkünkben már foglalkoztunk, az utóbbi évek során tapasztalható szárazság több szempontból sem kedvez a növénykultúrák számára. Mivel aszály idején gyakran a vadak sem jutnak elegendő folyadékhoz, hatványozottan kereshetik fel a folyadékot biztosító szántóföldeket, például a napraforgótáblákat.

A gazdáknak már az őszi időszakban ajánlott jelezni a következő évi vetési szándékukat a területileg illetékes vadásztársaság számára, akik a mezei nyulak hasznosítását kifejezetten ezekre a területekre fogják szervezni, és adott esetben részt vesznek a vadkárral veszélyeztetett területeken való vadgazdálkodási berendezések elhelyezésében is – árulta el Soós László, aki hozzátette: a vadászatra jogosultak mellett azonban a mezőgazdászoknak is ki kell venni a részüket a védekezésben.
A kisebb parcellákat, főleg amelyek mellett más gabonafélék – például árpa és búza – is vetve vannak, nagyon nehéz megvédeni. Ilyen esetben célszerű villanypásztort telepíteni, amiben a gazdák akár a vadászatra jogosult segítségét is kérhetik, akár úgy, hogy a vadásztársaság megvásárolja, a termelő pedig az üzemeltetésében vállal szerepet, valamilyen módon megoldást kell találni
– hangsúlyozta a tájegységi fővadász.
Soós László hozzátette: a védekezést segíthetik a különféle szag- és íz hatáson alapuló szerek, ezeket ugyanis a nyulak nem tolerálják és hamar más táplálék után néznek. A vegyszeres kezeléseket addig ajánlott alkalmazni, amíg a növény vegetációs ciklusa el nem éri azt a magasságot, amikor arra az említett vad már nem jelent veszélyt.
A fővadász szerint azonban a vadkár elleni első és legfontosabb lépés a megfelelő párbeszéd, hiszen a vadászatra jogosultak és a gazdák közös érdeke a megelőzés.
Kiemelt kép: pxhere.com