Választási csalást jeleztek Vásárhelyen – jár érte Márki-Zay 1 milliója?

A vásárhelyi Árpád utcán, a szavazókör közvetlen közelében parkoltak le egy Márki-Zayt és a baloldali összefogást reklámozó gépjárművel vasárnap reggelre. A felmatricázott furgon többször helyet is változtatott. A választási törvényt sértő eseményt jelezték, a 4-es számú választókerület választási bizottsága hivatalból az ügyben el is járt. Kérdés, az ügy beadványozója vajon megkapja-e a Márki-Zay által ígért, választási csalás leleplezéséért járó 1 millió forintot?
Állampolgári bejelentés érkezett április 3-án, a választás napján a Csongrád-Csanád 04. Országgyűlési Egyéni Választókerületi Választási Bizottsághoz (OEVB), miszerint egy a Márki-Zay Péterhez és a baloldali összefogáshoz köthető, kampányüzenetekkel felmatricázott Renault Master kampányfurgon 10 órakor az Árpád utcán kijelölt szavazókör 150 méteres körzetén belül parkol, a bejárattól pár méterre, és ezzel megsérti a választási törvényt. A jogszabály ugyanis kimondja, nem folytatható ilyen tevékenység a szavazókörök 150 méteres körén belül. A bejelentő délután, 13 órakor azt tapasztalta, a kampányautó immáron más helyen, de még mindig a szavazókör 150 méteres körzetébe parkolt át, feltételezhetően szándékosan, de még így is súlyosan sértve a választási törvényt.
Az OEVB a bejelentést kivizsgálva megállapította, hogy
Márki-Zay Péter képviselőjelölt ezzel a választási eljárásról szóló törvényt megsértette, és őt eltiltotta a további jogsértésektől.
A dolog pikantériája továbbá az, hogy Nagy Péter, a hódmezővásárhelyi polgármesteri hivatal jogi iroda megbízott irodavezetője eljuttatott egy nyilatkozatot az OEVB-hez, miszerint a gépjárművel X.Y. ( a jegyzőkönyvben a nevet jogi okokból kitakarták, így nem tudhatjuk, kiről van szó – a szerk.) parkolt a jelzett helyre április 2-án 20 órakor, onnan rendőri kérésre április 3-án állt arrébb; de még mindig a kritikus távolságon belül – azaz törvénysértést elkövetve. Az OEVB leszögezte, a személyi adatok hiányában ez a személy nem azonosítható be, jogsértés tehát azzal szemben állapítható meg, akinek az érdekében kihelyezték a törvénysértő reklámot. Ez pedig Márki-Zay volt.
A jogszabály ugyanis világosan kimondja, hogy a fent ismertetett tevékenység alkalmas a választói akarat akarat befolyásolására, annak megkísérlésére.

Joggal vetődik fel a kérdés: Márki-Zay Péter vajon kifizeti-e a bejelentőnek „járó” 1 millió forintot, melyet előszeretettel szórólapokon is meghirdettek a kampányban (Vásárhely postaládáiba is jutott bőségesen), és amelyet az MMM jegyez az impresszumban, Márki-Zay Péter felelős kiadásában. A választási csalásért járó 1 millió forintot Márki-Zay korábban minden olyan jogsértés bejelentéséért felajánlotta, mely következtében jogerős döntés születik.
Kérdés, a bejelentő ezek alapján, megkapja-e a jelzett összeget, amennyiben hívja a szórólapon is látható telefonszámot. Mindenesetre mellékeljük a választási bizottság határozatát.



fotók: választási iroda, illetve olvasói fotó, illusztráció, nem a kérdéses helyen készült