Állásajánlattal vadásznak a Galambosokra a Borona Piknik és Workshopon

Zúgott a traktor, szántott az eke.
– A fiam ide jár a Galambba, ötödéves technikus. Én valamikor a 80-as évek elején ugyanebben az iskolába jártam. Most is itt tanulok gépésznek, így 50 éves fejjel. De a bátyám is hasonlóan hozzám itt tanult, és tanul most is a növényvédő gépész szakot csinálja, a fia is ide készül- mesélte Baranyi István, aki Kiszomborról érkezett a szombat délelőtti Borona Piknik és Workshopra.

Hozzátette: – Családi vállalkozásunk van, a mezőgazdaságban dolgozunk. Minden évben kijöttünk eddig, amikor lehetőség volt rá, jó megnézni az új technikákat, találkozni a tanárokkal, felmérni az újdonságokat.
Több mint 200 látogatót vártak szombaton délelőtt a Galamb József Mezőgazdasági Technikum és Szakképző Iskola Borona Piknikjére. Az iskola tankertjének 4.5 hektáros területén most először tartották meg a rendezvényt, eddig a tanműhelyben volt.

Hováth Zoltán, igazgató elmondta: – A végzés előtt álló diákjaink vannak itt, éppen a kombájnt szerelik, traktoroznak, magágy előkészítés, rotátorozás, különböző vetési munkálatok vannak, amelyek keresztül a szüleiknek mutatják be, mit tudnak, illetve a helyi vállalkozóknak. Már megköttetett az első üzlet, ugyanis egy 13-dikos, végzés előtt álló diákunk olyan ajánlatot kapott az egyik munkáltatótól, amit nem bírt visszautasítani.

Az ajánlattevő pedig Boldizsár István volt, az algyői Boldi Farm Kft. alapítója. A családi vállalkozást a fia vezeti, azt mondta ő már nyugdíjba ment, de azért most ő jött el új munkaerő után nézni. 2 fiatal már dolgozik náluk a Galambból. Az egyikük főiskolára megy tovább, ezért keres új munkatársat. Elmondta, nagyon meg van elégedve a Galambos diákokkal. 100 hektáron gazdálkodnak, szezonális mezőgazdasági munkákat kell majd végeznie a végzős fiatalnak, ha megkötik az üzletet.

Horváth Zoltán azt is elmondta, hogy ilyenkor a kutató cégekkel is ismerkedhetnek a vállalkozások. Az iskolának együttműködése van a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft.-vel. Látványos eszközökkel, drónokkal érkeztek a piknikre.
Koós Ákos a biomassza termés és hasznosítás osztályvezetője elmondta: Ki tudjuk próbálni a fejlesztési eredményeinket, ennek nagyon jó helyszínt biztosít az iskola. Van egy 10 éves együttműködési megállapodás az iskola és a cég között. Ebben az évben a palántázási munkálatoktól, a drónnal végzett monitoring vizsgálatokban várjuk a segítséget, illetve a kutatóink járnak ide, szakmai támogatást kapunk. Bazsalikom, paprika, petrezselyem terem most 4.500 négyzetméteren, de gabonanövényeknél is fogunk monitoring vizsgálatokat végezni.

A fotón egy permetező drón látható. Az intézet saját drónparkkal rendelkezik. Nem ezzel, hanem egy másik, hatkamerás drónnal például monitoringoznak. Felszáll, végig pásztázza a területet, és 10 perc alatt nagyjából felveszi az adatokat, a kutató intézetben az adatokat lementik, és kiértékelik. Vagyis meg tudják nézni, hogyan nőnek a növények, mire lehet szükségük, napról napra hogyan fejlődnek. A kamerás drón gyorsan, 70 méter magasból készít felvételeket, amin pontosan látható a növények állapota.

Dr. Kitka Gergely a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási NKft., biotechnológiai divíziójának adatelemezési csoportvezetője korábban a megyei katasztrófavédelmi igazgatóságnál dolgozott, az ottani drónokkal a szerb-magyar határon bekapcsolódott a határőrizetbe. Később váltott, és most a mezőgazdasági drónokat kezeli. Portálunknak kifejtette: a drónos adatokkal a gazdáknak tudnak ajánlásokat tenni, amivel akár az anyagkijuttatásban tud spórolni, vagy optimálissá tudja tenni azt.

A diákoknak elméleti oktatást tartanak, ők maguk nem vezethetik a drónt, de munka közben is megnézhetik. Csongrád- Csanád megyében egyébként vannak olyan cégek amelyek már drónokkal dolgoznak. Kiderült: elsősorban cégek használják, de már magángazdálkodók is, a jogi szabályozás még kidolgozás alatt van, ugyanis a használatuk képzéshez és szabályozáshoz lesz kötve.

Az iskola Borona Piknikjén és Workshopján a kicsiket állatsimogató is várta. Gyönyörű színes muskátlikat, vagy margarétát is lehetett venni, amiket az iskola termesztett.

Térségi árusok is voltak, a büfében pedig falatozni és inni lehetett.

Be lehetett lesni a fólia sátrakba is, és meg lehetett nézni, hogyan szántanak a traktorok, vagy dolgozik a kistraktor. Ki lehetett próbálni az üvegbe zárt világ készítését, vagyis úgy ültetni növényeket, hogy a befőttes üveget lezárva önmagát tartja életbe, külső beavatkozás nélkül.

Tóth Attila természetvédelmi mérnök és szakoktató pedig érdekes kísérleteket mutatott be. Az egyik alapján azt lehetett megállapítani, milyen a talaj kálcium tartalma. A másik kísérletben pedig azt lehetett igazolni, milyen talajjal lehet dolgunk a szántóföldön, mennyi anyag van benne, milyen mélyen változhat az összetétele.