Határozott a kormány álláspontja: Magyarország ki fog maradni a fegyveres konfliktusból

„Magyarország ki fog maradni a fegyveres konfliktusból” – ezt erősítette meg Varga Judit igazságügyi miniszter Brüsszelben, ahol a csütörtöki és a pénteki NATO-és EU-csúcs részleteit készítik elő. Orbán Viktor miniszterelnök és Szijjártó Péter külügyminiszter is arról beszélt hétfőn, hogy veszélyes javaslatok vannak az asztalon. Az egyik ilyen az energetikai szankció kérdése, a másik pedig a repüléstilalmi övezet bevezetése. Varga Judit kedden megerősítette: jogszabály biztosítja, hogy emberi élet kioltására alkalmas fegyvereket nem szállíthatnak át Magyarország területén Ukrajnába.
Repüléstilalmi övezet Ukrajna felett és az orosz kőolaj- és gázszállítás teljes uniós szankciója. Többek között ezek az egyszer már elutasított javaslatok szerepelnek újra a csütörtök-pénteki NATO és EU csúcson – hívta fel a figyelmet Orbán Viktor. A miniszterelnök megerősítette, hogy ezek veszélyes javaslatok:
„Vannak tagállamok, amelyek ismét felvetették, hogy légtérzárlatot hozzunk létre Ukrajna felett. A NATO azonban egy védelmi szövetség. Arra képesek és alkalmasak vagyunk, sőt, ez kötelességünk is, hogy egymást megvédjük. De a NATO területén kívül katonai akcióba bonyolódni nem dolga a NATO-nak. Magyarország álláspontja világos: sem katonát, sem fegyvert nem akarunk küldeni a NATO területén túlra”
– mondta Orbán Viktor.
A javaslatról csütörtökön tárgyalnak Brüsszelben a NATO-csúcson, amelyen a tervek szerint részt vesz Joe Biden amerikai elnök is. A csúcsot előkészítő keddi miniszteri találkozón Varga Judit igazságügyi miniszter azt mondta: a magyar kormány mindent megtesz azért, hogy Magyarországot senki se keverhesse bele a háborúba. Kijelentette:
„A magyar kormány mindent megtesz azért, minden fórumon amellett száll síkra, hogy senki ne keverhesse bele ebbe a háborúba. Magyarország ki fog maradni ebből a fegyveres konfliktusból. Korábban jogszabályban is rögzítettük, hogy emberi élet kioltására alkalmas fegyvereket, eszközöket nem szállíthatnak át országunk területéről Ukrajnába.”
Bár az Ukrajna feletti repüléstilalmi zóna kialakítását többek között a balti államok és Lengyelország is támogatja, a nagyobb NATO-tagállamok biztosan nem fogják megszavazni – ezt már az Alapjogokért központ geopolitaikai elemzője mondta az M1-en. Koskovics Zoltán szerint ha a NATO ezt meglépné, az egyenes út lenne egy nyílt háború felé. Mint fogalmazott:
„Nagyon valószínűtlen, hogy a NATO elfogadná ezt a javaslatot. A No fly zone, vagyis a repülési tilalmi zóna azt jelentené, hogy NATO-s harci repülőgépek, illetve NATO-s légvédelmi eszközök egész egyszerűen harcba lépnek az orosz repülőgépekkel, amelyek Ukrajna egén szállnak, illetve megpróbálnák lelőni az orosz cirkáló rakétákat, illetve ballisztikus rakétákat.”
Az észak-atlanti szövetség főtitkára, Jens Stoltenberg is hasonlóképpen nyilatkozott. Ő úgy fogalmazott: a lépés teljes háborúhoz vezetne, márpedig a NATO-nak az a felelőssége, hogy a konfliktus ne terjedjen át Ukrajna határain túlra. A főtitkár ugyancsak elutasította azt a lengyel javaslatot, amely szerint egyfajta békefenntartó missziót kellene Ukrajnába vezényelni, mivel azt nehéz lenne egyértelműen megkülönböztetni a harcoló alakulatoktól.
forrás: hirado.hu, magyarnemzet.hu