Nagy Gyöngyi vásárhelyi történész: A történelem ismétli önmagát

Révay Mór Jánosné, a nagy könyvkiadó felesége, 1918-1919-ben naplót vezetett, amely először 1936-ban jelent meg, majd több mint 80 év elteltével, 2020-ban adta ki újra a Kárpátia Stúdió. Ennek az új kiadásnak írta az előszavát Nagy Gyöngyi történész, aki egy előadás keretében ismertette a Magyar Asszonyok Nemzeti Szövetsége tagjának életét és naplóját. Az 1918-1919-es időszak eseményei jó néhány átfedést mutatnak jelenlegi korunk történéseivel, erre a napló jól rávilágít.
A Szeretem Vásárhelyt Egyesület szervezésében szombaton délután az érdeklődők Révay Mór Jánosné A bolsevizmus napjai. Naplójegyzetek 1918-1919 című kötetét ismerhették meg a Népkerti Sörkertben, ezzel együtt arról a korról is benyomásokat szerezhettek, amelyben a Révayné MANSz-tag élt, és amelyet dokumentált.
A frissen doktori címet szerzett Nagy Gyöngyi történésszel az előadás kezdete előtt beszélgettünk, aki elárulta nekünk, „köszönetelőadásnak” is szánta a szombati alkalmat azok felé, akik elismerik és támogatják munkásságát a városban.

Mint elmondta, Györgyei Irén 1871-ben született Budapesten. Édesapja, Tafler Antal, zsidó származású földbirtokos volt, aki a vezetéknevét 1881-ben változtatta Györgyeire, édesanyja Sauer Irma, ugyancsak zsidó családból származott.1890-ben lett a szintén zsidó származású Révay Mór János felesége, aki nemcsak lexikonsorozatával, hanem egész könyvkiadói munkásságával beírta a nevét a magyar kultúrába. 1918-1919-ben ő és felesége is naplót vezettek az ország dolgairól.

Révay Mór Jánosné férje 1926-os halála után fokozatosan visszavonult a közéleti szerepvállalástól. 1959. január 30-án, 88 éves korában, teljesen elfeledve hunyt el Budapesten. Előtte azonban még meghurcolták. 1945-ben ugyanis született egy rendelet, melynek értelmében a „fasiszta” és szovjetellenes sajtótermékeket be kellett szolgáltatni. Révay Mór János közel tízezeres könyvtárának ilyen jellegű átnézésére az ekkor már idős Révayné nem vállalkozhatott. Emiatt bíróság elé vitték, és 1949-ben kihágás miatt elítélték. Ismét találkozott hát annak a szörnyű ideológiának a képviselőivel, akiknek a rémuralmát 40 évvel korábban átélte és megírta. A bezúzandó könyvlistán természetesen Révayné naplója is szerepelt, de könyvtárukban 1945-ben erre nem bukkantak rá.

„Révay Mór Jánosné naplójában nagyon sok áthallás van a mai korunkra vonatkozóan. Történészként nem tisztem, hogy minősítsem a mai politikai eseményeket, de azt látni kell, hogy Vásárhelyen 2018-2019-ben ugyanaz történt, mint 1918-1919-ben országosan. Nagy megpróbáltatásokon vagyunk túl: itt van mögöttünk a COVID járvány, akkor pedig a spanyolnátha tartotta rettegésben hazánkat. Sajnos az orosz-ukrán háború a kárpátaljai magyar testvéreinket is érinti – az első világháború lezárulása hasonlóan nagy kataklizma volt 1918-ban”
–részletezte a történész, aki hangsúlyozta, 1918-ban politikai és intellektuális összeomlás következett be, és választásokra is készültek. Révay Mór Jánosné naplójában arról is olvashatunk, hogyan világosították fel a frissen szavazati jogot nyerő nőket a MANSz-tagok, hogy kire érdemes szavazni. Nagy Gyöngyi tehát úgy látja, a történelem bizonyos értelemben ismétli önmagát.

Az előadáson szó esett a hódmezővásárhelyi MANSz-ról is, amely az egyik legaktívabb közössége volt a szóban forgó egyesületnek.
„A vásárhelyi MANSZ 1922-ben a miniszterelnök Bethlen Istvánnak kampányolt, mert ekkor ő volt Vásárhely egyik nemzetgyűlési képviselője-jelöltje. A vásárhelyi asszonyok kampányoltak neki, azt mondták, ha a vásárhelyiek olyan szerencsések, hogy Bethlenre szavazhatnak, akkor rá kell szavazni” – mondta, majd hangsúlyozta
„A két világháború között olyan államférfiak emelték ki az országot a világháborús kataklizmából és a trianoni sokkból, mint Klebelsberg Kuno, Bethlen István vagy Teleki Pál. Az igazi államférfi olyan, aki mindenki érdekét képviseli, és ezt olyan modorban és olyan módon teszi, amely teljes mértékben elfogadható, kitartásának,következetes munkájának köszönhetően pedig eredményeket tud felmutatni. Véleményem szerint Lázár János pontosan ilyen államférfi, és azzal értek egyet, amit 1922-ben a MANSz tagjai mondtak: ha vagyunk olyan szerencsések, hogy a 4-es választókerületben egy olyan emberre szavazhatunk, mint amilyen ő, akkor tegyük meg, mert ez a legtöbb, amit jelenleg tehetünk a hazánkért és a városunkért. Amíg ő dolgozik a vásárhelyi emberekért, addig biztonságban vagyunk”
– fejtette ki gondolatait Nagy Gyöngyi.
Hozzátette, úgy látja, mai világunkban sokan csak a pillanatnak élnek, a percemberek időszakát éljük, de bízik abban, hogy a sok munkát és a teljesítményt –aminek léte és óriási mértéke vitathatatlan Lázár János esetében – a vásárhelyiek többsége értékelni fogja április 3-án.

Nagy Gyöngyi elmondta, Révay Mór Jánosné egy intelligens, művelt asszony volt, akinek kiváltképpen jó volt a humora is. Naplója ezért nemcsak tanulságos és iránymutató a mai magyarság számára –akiknek a történész szerint úgy kell összetartaniuk, mint egykor tették azt a MANSz tagjai– hanem szórakoztató olvasmány is.
