Ötvenmillióból újítanák fel a földeáki községháza tetőszerkezetét

A községháza külső homlokzatfelújítása és a nyílászárók cseréje után most a jelenleg is beázó tetőszerkezet felújítására is beadott egy ötvenmilliós pályázatot a földeáki önkormányzat.
– A Belügyminisztériumoz adtunk be egy ötvenmilliós pályázatot, ugyanis gondok vannak a községháza tetőszerkezetével, mely be is ázik. Szeretnénk az épületre egy új, szép tetőt felrakni, s ezzel megoldódna az udvari felőli rész beázása is – mondta érdeklődésünkre Hajnal Gábor polgármester.
A községvezető hozzátette, hogy a tetőfelújítás után a nagyterem rendbetétele következne, szeretnék újabbra cserélni a már harminc-negyven éves, retró stílusát.
– A nagyon szép domborművet megtartanánk, de a belső felújítás horribilis költség volna. A felújítását hosszabb távon képzeljük el, most jó, hogy első lépésként meg tudtuk oldani a légkondicionálást.
Az önkormányzat szakemberrel mérette fel a tetőszerkezet állapotát, s egyelőre úgy tűnik, hogy a lécezés egy részét kell cserélni, a gerendákhoz nem kell nyúlni. De számolnak azzal, hogy a tető megbontásakor kiderülnek még majd most nem látható, érzékelhető hibák.
A földeáki községházán legutóbb 2020-ban végeztek egy harmincmilliós felújítást. Az önkormányzat a Magyar Falu Programban is pályázott erre, végül azonban mégis a Belügyminisztérium pályázatán nyertek rá pénzt.
A munkálatok az eredeti tervek szerint szeptember végére fejeződtek volna be, ám menet közben kiderült, hogy az épület Szent László tér felüli, egyébként eredeti, kapuja megérett a cserére, erről a helyi képviselő testület döntött is. Az új, 8 centi vastag faajtó – akkor – kilencszázhetvenkétezer forintba kerül. Ennek a költsége nem fért bele az épület felújítására elnyert összegbe. Az új ajtó magassága megegyezik a régivel, csak a nyíló része alacsonyabb.
A munkálatok során a szakemberek elvégezték az épület hőszigetelését, kicserélték az ablakokat, de megmaradnak az eredeti tokok, azaz csak az ablakszárnyak lettek újak. A régi kazán helyett olyat állítottak üzembe, mely a napelemek segítségével elektromosan biztosítja a fűtést. Újjáépítették és járólapokkal is leragasztották az udvar felőli mozgáskorlátozott feljárót, hogy az megfeleljen az érvényben lévő előírásoknak, s hogy kerekesszékesek számára is könnyen használható legyen. Az udvari rámpa mellett megújult a mozgáskorlátozottak számára is alkalmas, kapaszkodóval is felszerelt mosdó is.
A legidőigényesebb munkát a belső csővezeték-hálózat áthelyezése, illetve a mosdó- illetve az alap infrastruktúra átalakítása jelentette, ehhez képest a gipszkartonozás csupán a kivitelező ujjgyakorlatának számított…