A magyar tudományos élet Oscar-díjával ismerték el Szenti Tibort

A vásárhelyi író, etnográfus példaértékű munkássága a bizonyíték arra, hogy tehetséggel, szorgalommal, kitartással, alázattal és tudással az élet bármely területén sikereket lehet elérni, s hogy Vásárhelyről indulva is be lehet kerülni a magyar tudomány elitjébe.
Ahogy arról hétfőn beszámoltunk, Áder János köztársasági elnök az Országházban Orbán Viktor miniszterelnök és Kövér László, az Országgyűlés elnöke társaságában március 15-e alkalmából átadta a legrangosabb állami kitüntetéseket, a Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint a Magyar Érdemrend kitüntetéseket. Hódmezővásárhely számára hatalmas büszkeséget jelent, hogy a legmagasabb rangú állami tudományos kitüntetésként számon tartott Széchenyi-díjat kapta meg városunk díszpolgára, Szenti Tibor író-etnográfus is. Vásárhelyiként korábban egyedül Gyulai József fizikus részesült ebben a kimagasló presztízsű kitüntetésben, még 1993-ban. Jól jelzi a kitüntetés rangját, hogy 2021-ben Karikó Katalin kutatóbiológus, biokémikus, Nobel-díjra is esélyesnek tartott tudóst is Széchenyi-díjjal ismerték el.
A 82 esztendős Szenti Tibor a Magyarország számára kivételesen értékes néprajztudományi pályafutása, a tanyavilág történetét, életmódját, szerepét és hanyatlását bemutató, szépirodalmi igényességgel megírt művei, sokrétű, leletmentő kutatásai, a hagyományos magyar paraszti társadalom 20. századi erőszakos átalakításának pótolhatatlan értékű feldolgozása elismeréseként érdemelte ki a Széchenyi-díjat.
A magyar tudományos élet, a magyar tudományosság Oscar-díját!
Nyugodtan kijelenthetjük, Szenti Tibor életművét egy olyan kitüntetéssel koronázták most meg, melyre minden tekintetben maximálisan rászolgált, mind szakmailag, mind emberileg, hiszen példaértékű munkássággal gazdagította a magyar tudományt, s igazi kincse ő évtizedek óta Vásárhely közösségének is. Az író-etnográfus Széchenyi-díjára minden vásárhelyi büszke lehet. A néprajtudós vásárhelyi tanyavilágot hosszú évtizedeken át kutatva alkotott olyan színvonalú szakmai és tudományos életművet, mely a Magyarországon elérhető legnagyobb presztízsű tudományos díjat érdemelte ki.
Szenti Tibor városi emberként lett a tanya élő lelkiismerete, elhivatott kutatója és követe. Dokumentálta, amit lehetett, és ami még megmaradt. Jegyzetelt, gyűjtött, figyelt és fényképezett. És beszélgetett. A tanyák, a vásárhelyi tanyák múltját, jelenét és jövőjét tárják a nagyközönség elé könyvei, tanulmánykötetei, dolgozatai, fotóalbumai, filmforgatókönyvei, riport- és dokumentumfilmjei. A tanyák, a vásárhelyi tanyák örökségét mentik meg a következő nemzedékek, az utókor számára.
Szenti Tibor Széchenyi-díja egyúttal üzenet mindenkinek, hogy Vásárhelyről indulva, a vásárhelyi tanyavilágot kutatva is lehet országosan kiemelkedő színvonalú szakmai, tudományos munkát végezni. Hogy tehetséggel, szorgalommal, kitartással, alázattal és tudással az élet bármely területén sikereket lehet elérni, s hogy Vásárhelyről is be lehet kerülni a magyar tudomány elitjébe. A tisztesség, a becsület, az elszántság és a munka szeretete meghozza a gyümölcsét.
Mindannyian büszkék lehetünk Szenti Tiborra, akinek ezúton is ismét szeretettel gratulálunk, jó egészséget és további termékeny, alkotó esztendőket kívánunk!

Széchenyi-díjat kapott Szenti Tibor hódmezővásárhelyi író, néprajztudós
A legmagasabb rangú állami tudományos kitüntetést kapta meg Hódmezővásárhely díszpolgára, aki nemzeti ünnepünk, március 15-e alkalmából vehette át az elismerést. Vásárhelyiként egyedül Gyulai József fizikus részesült ebben a kitüntetésben, 1993-ban.

Szenti Tibor: a Jóisten mindig a tenyerén hordozott
Szenti Tibor, író, néprajzkutató. Egy ember, aki mögött jóval több van, mint amennyit ez a két titulus takar. Egy ember, aki büszke hódmezővásárhelyiként, a világon egyedülállót alkotott. Egy ember, akit mindenki kedvel. 80 éves lett Szenti Tibor, Vásárhely büszkesége.
Fotó: MTI/Ilyés Tibor