Iskolaigazgató, ügyvéd és fogyasztóvédelmi szakember kapta a Csada László-díjat

Kilencedik alkalommal adták át a Csada László-díjat ma, pénteken Szegeden, a kamarai székházban. Fotó: CSMKK.
A fogyasztóvédelmi elismerést közigazgatási, civil és vállalkozási területen osztotta ki a díjat alapító három szervezet, a Csongrád-Csanád Megyei Kormányhivatal, a Csongrád-Csanád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Dél-alföldi Regionális Fogyasztóvédelmi Egyesület. A díjat azoknak a fogyasztóvédelemmel foglalkozó személyek elismerésére hozták létre, akik emberi, szakmai és példamutató tevékenységükkel a fogyasztóvédelem széles körű társadalmi megismertetésében, valamint a fogyasztóvédelemmel kapcsolatos oktatás és kommunikáció fejlesztésében megyénkben hosszabb ideje maradandót és kiemelkedőt alkottak.
Közigazgatási területen végzett munkájáért Walterné Böngyik Terézia, a Hódmezővásárhelyi Szent István Általános Iskola intézményvezetője kapta a díjat. Az Európai Uniós fogyasztóvédelmi stratégia alapvető fontosságú része a környezetvédelmi elem, amely a fenntartható fogyasztás kialakításával, felelősségteljesebb viselkedéssel keres megoldásokat a környezeti egyensúlyhiányokra. A Hódmezővásárhelyi Szent István Általános Iskolában évtizedekre visszanyúlóan folyik az a munka Walterné Böngyik Terézia vezetésével, amely ennek a felelősségteljesebb viselkedésnek az elsajátítását már a gyermeknevelés korai szakaszában biztosítja. Az iskola vezetőjeként kiemelt figyelmet fordít a fenntartható fogyasztáshoz, valamint a hosszútávú fenntarthatósághoz szükséges szemlélet formálására. Ebben a munkában, illetve a Zöld Kapocs Oktatóközpont, valamint az ÖKO iskola címek elnyerésében és több évtizedes fenntartásában meghatározó szerepet vállalt és kiemelkedő teljesítményt nyújtott tanárnőként, illetve intézményvezetőként egyaránt.

Civil területen végzett munkájáért Radnóti Zoltán, a fogyasztóvédelmi egyesület alelnöke vehette át az elismerést. A fogyasztóvédelem területén munkáját a hatóság megyei kirendeltség vezetőjeként, majd a közmű-szolgáltatási csoport vezetőjeként kezdte. Korábbi jogtanácsosként a hírközlési szolgáltatásban szerzett tapasztalatait felhasználva több sikeres fogyasztóvédelmi program végrehajtásával segítette a fogyasztók érdekeinek védelmét. Jogi jártasságának köszönhetően, egyenlő félként képviselte a fogyasztók jogainak érvényesítését a közműszolgáltatók jogi képviselőivel szemben. Tanácsaival, a jogszabályok értelmezésével segítette a vállalkozások szabályszerű működését. A békéltető testületek munkáját már több cikluson keresztül segíti. Logikus gondolkodásával, kiváló jogérzékével és több mint egy évtizedes fogyasztóvédelmi gyakorlatával, magas szintű szakmai munkával segíti a vállalkozások és fogyasztók közötti vitarendezési eljárások pártatlan, mindkét fél számára kedvező lezárását.

Vállalkozási területen végzett tevékenységéért a megyei békéltető testületben több mint 12 éve dolgozó dr. Horváth Péter Károlyt ismerték el Csada László-díjjal. Ügyvédként multinacionális vállalkozásokat, kis és közép vállalkozásokat, társadalmi szervezeteket egyaránt képvisel, így hivatásából adódóan is jól ismeri a vállalkozások és a fogyasztók jogi vitáit. Minden alkalommal arra törekszik, hogy lehetőség szerint kössenek egyezséget a felek. Közbenjárásával több mint 300 panaszos ügyben sikerült mindkét fél számára megoldást találni, nyugvópontra helyezni a vállalkozások és magánszemélyek között keletkezett fogyasztói jogvitát. A nyilvánosság előtt is gyakran fellép fogyasztói ügyekben, így rendszeresen nyilatkozik a békéltetés fontosságáról a helyi televízió és rádiós megkeresések során.

Az elismeréseket Zakar Péter, a Csongrád-Csanád Megyei Kormányhivatal igazgatója, Kőkuti Attila, a Csongrád-Csanád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke; valamint Petrik Sándor, a Dél-alföldi Regionális Fogyasztóvédelmi Egyesület vezetője adta át.