Felokosított élet, avagy mit jelent az okos életvitel?

Az “okos életmód” kifejezést gyakran emlegetjük a dolgok internete (IoT) vagy az okosotthon kapcsán, azonban ez a kifejezés sokkal többet jelent egy modernizált otthonnál. Az okos életmód a digitalizáció és az eszközök összekapcsolhatósága révén nagyobb kényelmet, biztonságot és energiahatékonyságot ígér a mindennapi életünkben, ám ebben még több lehetőség rejlik a technológia rohamos fejlődése által. Hogyan alakíthatja át mindennapjainkat az okos életvitel, és milyen előnyökre számíthatunk az új technológiáktól a közeljövőben?
Egyre növekvő biztonság és kényelem
Becslések szerint 2025-re minden ötödik háztartásban megtalálható lesz valamilyen, az otthonokba telepíthető felhő alapú megoldás. Ez a robbanásszerű növekedés már most is nagy hatással van környezetünkre és mindennapjainkra, hiszen egyre elterjedtebbé válik az internet alapú otthoni vezérlés. Az okosotthon megoldások manapság a fűtés, a világítás és az elektromos készülékek kényelmes, okostelefonon keresztüli vezérlését kínálják, optimalizálva így az energiafogyasztást. Emellett a telepíthető szenzortechnológiák tovább növelhetik a kényelem- és biztonságérzetet, mozgásra felkapcsolva a lámpát, hőmérsékletváltozás esetén szabályozva a szobahőmérsékletet, vagy akár észlelve a betörési kísérleteket is. De mégis mit jelent az okos életvitel röviden? Az intelligens életvitel lényege, hogy növelje az emberek biztonságát és kényelmét mind otthonukban, mind az élet számos területén.
Hogyan lehet személyes az intelligens élet?
A nagyobb kényelem, biztonság és energiahatékonyság minden bizonnyal jelentős előnyökkel jár mindennapi életünkben. De mégis mi a helyzet a személyes interakciókkal? Különösen a nem olyan rég még tomboló koronavírus-járvány, valamint a folyamatos online jelenlét miatt egyre többen hanyagolják el a valódi társadalmi interakciót a mindennapokban.
De az intelligens technológia a válságos időszakoktól függetlenül is használható arra, hogy ápoljuk a kapcsolatot szeretteinkkel: legyen szó a nagyszülők ellenőrzéséről, vagy a gyermek hollétének okostelefonon keresztüli lekérdezéséről. Amikor már nem csak a fűtés- és világítás szabályozás, hanem a gyermeknevelési szolgáltatások vagy az idősgondozás is felületet kap az okosotthon platformon belül, akkor valóban elkezdünk élni az okos életvitel adta lehetőségekkel.
Igen, az igazi intelligens életvitel-megoldások nagyon személyesek. Mindannyiunknak megvan a preferenciája arról, hogy mit és mikor csinál, mit jelent számára a nyugalom. Az intelligens életmód megoldásai alkalmazkodnak cselekvéseinkhez, szokásainkhoz, nem csak egyszer, hanem folyamatosan – megtanulva az ott élők viselkedési mintáit az önálló működés érdekében.
Karnyújtásnyira van tőlünk az életünk digitalizálása?
Valamilyen szinten már a mindennapi életünk része a technológia, mégis az intelligens életvitel koncepciója azon az elgondoláson alapul, hogy a technológia nem csak az otthonunkban vagy a munkahelyünkön van jelen, hanem életünk minden területe – legyen az gyermeknevelés, közlekedés vagy szabadidős tevékenységek – összefonódik az intelligens lehetőségekkel. A mesterséges intelligencia vezérelte megoldások sikere pedig azon múlik, hogy a kormányok és hatóságok megadják-e a magánszektornak az innováció és a változás szabadságát.
Forrás: Rackhost.hu