Lázár János: ma egy olyan városban élünk, ahol a kommunizmus áldozatainak emlékét éppen lábbal tiporják

Ráadásul ha ez még nem lenne elég, Hódmezővásárhely vezetője a kommunisták és fasiszták egyesítésére és képviseletére vállalkozik. Erről Lázár János, térségünk országgyűlési képviselőjelöltje beszélt a római katolikus temetőben pénteken, ahol keresztet avattak a kommunizmus áldozatainak emlékére.

Az emlékhelyet Détár Zoltán magánszemély felajánlásával a Szeretem Vásárhelyt Egyesület alakította ki. Lázár János köszönetét fejezte ki felé, és azt mondta: ez az esemény ma megmenti Vásárhely becsületét. A politikus véleménye szerint ugyanis egy olyan városban élünk, ahol a kommunizmus áldozatainak emlékét ma este éppen lábbal tiporják, a város vezetője pedig a kommunisták és fasiszták egyesítésére és képviseletére vállalkozik.
„Amikor a köz, az intézmény, a szervezet megtagadja a főhajtást, emlékezést az áldozatoktól, akkor hálát adhatunk, hogy maradtak, akik civilként, magyarként, vásárhelyiként keresztet állítanak, nemcsak emlékezésként és mementóként, hanem hogy megmentsék a közösség becsületét”
– fogalmazott az országgyűlési képviselő.

Lázár János emlékeztetett: közel 80 éve, 1944 őszén kezdődött el a tudatos pusztítás, amely 1990- ig tartott, és azóta is időről időre több-kevesebb sikerrel felüti a fejét.
Az orosz csapatok bevonulásával új világ, új eszmék, új szereplők, ideák jöttek. Voltak, akik hittek ebben kezdetben, ám 1947-ben a választások alkalmával nyilvánvalóvá vált, mit jelent majd a szép, új világ: a polgári társadalom tudatos felszámolását, Hódmezővásárhelyen is. Pontosan úgy, mint ahogy a jelenlegi városvezetés is teszi – vont párhuzamot.

„Időről időre azt tervezik, hogy véget vessenek a Hunyadi János alapította Hódmezővásárhelynek. Még az írmagját is szeretnék kiirtani a polgári gondolatnak, az összetartozásnak, a keresztény civilizációnak ebből a közösségből. Nehezen érthető emberi ésszel az 1944-es események után csaknem 80 évvel, hogy a kommunizmusnak mint ideológiának hogyan lehetnek mai is hívei és hirdetői” – húzta alá a politikus. Lázár János hozzátette: ma nem tort kell ülni, a mai napon nem illendő az ünnep.
Lázár hangsúlyozta, úgy látja, a marxi eszmék minden évtizedben megújulnak, csak mások az eszközök, ennek a veszélyére is fel kell hívni a figyelmet egy ilyen napon, amikor arról a kommunizmus áldozatairól emlékezünk meg.

A képviselő kiemelten fontosnak nevezte, hogy mindig maradjon valaki, aki folytatja azt a küzdelmet, amelyet a szabadság, a kereszténység és a polgárság megmentéséért meg kell vívni. Például a kommunizmus, a kommunista eszmék ellen.
Kószó Péter, a GULAG Alapítvány tagja megemlékező beszédében kitért arra: „innen pár száz méterre tort ülnek azok, akik az elmúlt 4 évben bodegákat avatnak könyvtár helyett, ma pedig vigadoznak, amikor szívünket a gyász szomorúsága, szemünket a könny tölti el”.

Hozzátette, ma azokra a milliókra emlékezünk, akik világszerte az egyik leggyalázatosabb ideológia áldozatai lettek.
„Emlékezni kell és emlékeztetni az utánunk jövő nemzedéket, mit tett velünk, magyarokkal a kommunista diktatúra. Feladatunk, hogy továbbadjuk, elmeséljük, mit jelentettek a sztálinizmus, a recski munkatábor, a gulág, az ÁVH-s börtönök vagy az ’56-os megtorlások” – mondta.
Kiemelte, a mai megemlékezés legfontosabb célja is az, hogy az előttünk járók áldozatát és üzenetét megértsük.

„Ma rájuk és az összes vásárhelyi áldozatról kegyelettel a szívünkben kell megemlékeznünk. Ezt fogja örök mementóként szimbolizálni a ma átadott emlékhely” – mondta Kószó Péter.
„Legyünk bátrak és állhatatosak, hogy az áldozatok nevei soha ne merüljenek feledésbe” -zárta gondolatait a GULAG Alapítvány tagja.

A megemlékező beszédeket követően Bán Csaba református lelkipásztor szólalt fel, Németh László atya pedig megáldotta az emlékhelyet.
Ezt követően az összegyűltek elhelyezték a megemlékezés mécseseit.



Fotók Gémes Sándor