A rendőrök vitték el a polgármestert

A polgármester, egy önkormányzati alkalmazott és egy építőipari cég vezetőjének letartóztatását indítványozta az ügyészség.
A Szegedi Járási Ügyészség letartóztatását indítványozta annak a három férfinak, akik egy munkásszálló építése során okoztak 222 millió forint vagyoni hátrányt az állami költségvetésnek – közölte a megyei főügyészség
A megalapozott gyanú szerint egy Szeged környéki település polgármestere 2017. júliusában nyújtott be támogatási kérelmet a Csongrád-Csanád Megyei Kormányhivatalhoz, melynek alapján még ugyanezen év októberében 222 millió forint vissza nem térítendő támogatást kapott a község a Nemzeti Foglalkoztatási Alaptól. A pályázattal összefüggésben kapcsolattartóként az önkormányzat egy alkalmazottját jelölték meg. A pályázatban a projekt teljes bekerülési költségét 371 millió forintban jelölték meg, 149 millió forint saját forrás megléte mellett. A polgármester a támogatási kérelemben a beruházás teljes költségét valótlanul túlárazta az eljáró kormányhivatali alkalmazottakat megtévesztve. A közbeszerzésbe egy a polgármester ismeretségi körébe tartozó budapesti építőipari céget vontak be, melyre azért volt szükség, hogy a túlárazott kivitelezéssel összefüggésben számlák kibocsájtásával a támogatási összeg lehívását biztosítsák. A valóságban a kivitelezést a polgármester által kijelölt cégek végezték, az általa irányított önkormányzati alkalmazott közvetítésével.
A munkásszálló kulcsrakészen 258 millió forintból megvalósult, a fent maradó 113 millió forintból a budapesti cég vezetőjével a polgármester mintegy 70 millió forintot a saját cégének utaltatott, majd abból társasházakat épített, ingatlant vásárolt. A fenti összegből 10 millió forintot még egy szociális szövetkezetnek utaltak, míg a további összeg sorsa egyelőre ismeretlen.
A különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás, valamint hűtlen kezelés bűntette miatt indult eljárásban az ügyészség a szökés, elrejtőzés, a bűnismétlés, valamint az eljárás meghiúsításának veszélyére figyelemmel tett indítványt a gyanúsítottak letartóztatásának egy hónapra történő elrendelésére. Az eljárás meghiúsításának veszélyét alátámasztják azok az adatok is, melyek szerint a polgármester és munkatársa többször próbáltak tanúkat befolyásolni.
Az ügyészi indítvány tárgyában a Kecskeméti Járásbíróság nyomozási bírója fog dönteni a mai napon megtartott ülésein.
Az ügyészségi közlemény szemérmesen hallgat arról, hogy melyik Csongrád-Csanád megyei kistelepülésről van szó, de az rtl.hu hírül adta, hogy Putnik Lázárt, Újszentiván polgármesterét vitték el kedden a nyomozók. Információik szerint január 20-án a NAV nyomozói bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás gyanúja miatt tartottak házkutatást az újszentiváni polgármesteri hivatalban. Azt is írják, hogy szerdára rendkívüli önkormányzati közgyűlést hívtak össze a településen, amelynek egyetlen napirendi pontja lesz: a képviselő-testület önfeloszlatása.