1,7 milliárdból fejlesztene az idén Maroslele

A kistelepülés ebben az esztendőben ilyen értékben ad(ott) be a község gyarapítását célzó támogatásokat – derült ki a ma este a könyvtárban rendezett falugyűlésen. Az is elhangzott, akár a hónap végén indulhat a tornacsarnok építése.
Drimba Tibor polgármester prezentációja előtt elmondta, hogy tavaly nem tudtak a koronavírus-helyzet miatt falugyűlést tartani, így most két esztendőről, azaz a 2020-asról és a 2021-esről is beszámol.
A polgármester ismertette a két esztendő községi költségvetését is. E szerint tavaly 857 millió 936 forint bevétel mellett 641 millió 936 ezer forint kiadásuk volt. A különbséget az elnyert, de még meg nem valósult pályázatok okozzák.
Ebben az esztendőben összesen 492 millió 929 ezer forinttal számolnak (de a testület még nem fogadta el az idei költségvetést). Ebből működésre 346 millió 710 ezer forintot fordítanak, míg a maradék 146 millió 219 ezer forintot a fejlesztésekre fordítják.
[Best_Wordpress_Gallery id=”549″ gal_title=”Maroslele falugyűlés 20220209″]
A polgármester tételesen fel is sorolta, a jelentősebb tavalyi fejlesztéseket, így az óvoda belső felújítását, a bölcsődeépítést, de a temető eddigi fejlesztését. Az utóbbinál az idén itt a ravatalozó köze 35 milliós felújítására és mosdóval való bővítésére is pályáznak, de folytatódnak a belterületi útfejlesztések, részben a már megnyert pályázatok például a Rózsa-Szegfű és Táncsics utcák), illetve újak révén.
De energetikailag korszerűsítenék a faluházat, az óvoda udvarán tárolót építenének, a volt jegyzői lakás belső felújításával méltó helyet kapnának a civil szervezetek, s itt működhetne az ifjúsági klub is, az M43-as autópálya faluval átellenben lévő oldalán nyitnának egy új ipari parkot, miután több vállalkozó és cég is érdeklődött már telephely után a faluban. Ez nem csak új munkahelyeket jelentene, de növelné a helyi iparűzési adó mértékét is.
És pályázik a községi önkormányzat kommunális gépbeszerzésre, például a kistraktor után kapcsolható, az árkok rendbetételére is alkalmaz eszközre.
A polgármester elmondta, míg korábban 70-80 közmunkás is dolgozott a faluban, már csak 17-en vannak, s zömük nő, de az önkormányzat által karbantartott terület nem csökkent, ezért akarnak tovább gépesíteni.
Drimba Tibor azt is elmondta, hogy január 17-én aláírta az 590 millióba kerülő tornacsarnok építésével kapcsolatos szerződést, majd a közbeszerzési eljárás győztesével is. A munkaterületet a kivitelezőnek február végén-március elején adják át, s a nyertes cégnek 360 napja lesz a tornacsarnok felépítésére.
Az önkormányzat az idén 6,7 kilométernyi belterületi utat hozna rendbe, szintén pályázat segítségével, a fenn említett Rózsa-Szegfű és Táncsics utcák mellett sorra kerülne a Köztársaság, a Béke és a Pacsirta, valamint az Arany János utca is.
Míg a község 2020-2021-ben összesen 270 millió forintra pályázott, addig 2022-ben, azaz az idén 1 milliárd 700 millióra.
A lakossági fórum hozzászólói többek közt az Anna köz és a Névtelen köz közvilágításának teljes hiányát, és az út állapotát kifogásolták, a felelős kutyatartásra hívták fel a figyelmet, illetve a ivóvíz-minőség fejlesztési program állásáról érdeklődtek, miután olvasták, hogy az eddig sikertelen volt a Makó környéki kistelepüléseken, így egyelőre Maroslelén is magas maradt az ivóvíz arzén és bór tartalma…