Havasi Katalin: egyre több a tünetes gyerek, még most sem késő oltatni!

A vásárhelyi doktornő felhívja a figyelmet, a most terjedő omikron variáns egyrészt olyan, mint az orosz rulett, másrészt sok esetben járhat együtt az akár hónapokig kellemetlen tüneteket okozó poszt-Covid-szindrómával is. A gyermekek oltása biztonságos és hatásos, még most is érdemes felvenni – üzeni a szülőknek.
Ahogy arról a Promenad24-en is folyamatosan beszámolunk, Magyarországon is robbanásszerűen emelkednek a fertőzésszámok a koronavírus-járvány ötödik hullámában, és az esetek döntő többségét már a rendkívül gyorsan és agresszíven terjedő omikron variáns okozza. A nemzetközi tapasztalatok szerint az omikron ugyan jellemzően kevésbé súlyos lefolyású megbetegedést okoz, mint a korábbi variánsok, de azért korántsem veszélytelen. Sajnos a gyermekekre sem – hívja fel a figyelmet Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének (HGYE) elnöke, akit a járvány legfrissebb hazai fejleményeiről kérdeztünk.
„Egyértelműen látható, hogy a korábbiakhoz képest több a Covidra jellemző tüneteket mutató gyermek. Sokan jelentkeznek náthával, csúnya köhögéssel, fejfájással, gyengeséggel, s jó részük pozitív teszteredményt is produkál. Tudni kell ugyanakkor, hogy a Covidot sok esetben csak pár napos időablakban lehet kimutatni, tehát azokat a tünetes gyermekeket is koronavírus-fertőzöttnek kell tekinteni, akiknek a tesztje bár negatív, de a környezetükben igazolt covidosok találhatók. A gyermekháziorvosok azt tapasztalják, hogy egyértelműen emelkednek az esetszámok, de szerencsére igazán súlyos megbetegedés a gyermekek között nagyon ritkán fordul elő – reméljük, ez így is marad. A kicsik általában otthon kezelhetőek, otthon gyógyulnak” – mondta el portálunknak a vásárhelyi doktornő.
Havasi Katalin ugyanakkor azt üzente a szülőknek: még mindig nem késő beoltatni az 5 évnél idősebb gyermekeket. Kiemelte, az omikron egyrészt olyan, mint az orosz rulett, tehát eléggé kiszámíthatatlan, kinél milyen tüneteket vált ki, másrészt a nemzetközi szakirodalom szerint még az enyhe lefolyású omikron-fertőzés után is kialakulhat a gyermekeknél a hónapokig kellemetlen tüneteket okozó poszt-Covid-szindróma. Mindezeket a védőoltás beadatásával előzhetjük meg.
Rossz hír viszont, hogy a jelek szerint az 5 éven aluliak számára leghamarabb a nyár végére várható vakcina. Őket jelenleg csak az úgy fészekimmunitással tudjuk védeni.
„A legkisebbeket a jelen helyzetben úgy lehet óvni, ha a körülöttük lévő nagyobb gyermekek és felnőttek beoltatják magukat. Nagy mintás amerikai kutatások szerint a kórházi ápolásra szoruló gyermekek 40 százaléka a még nem oltható 5 év alatti korosztályból kerül ki, ezért is lényeges, hogy a kisgyermekes családokban fészekimmunitással védjük az apróságokat. Az irodalmi adatok azt is igazolják, hogy jelentősen csökken a gyermekek megbetegedésének aránya, ha az egyik, de leginkább ha mindkét szülő felvette a védőoltást” – mutatott rá a HGYE elnöke.
Az elmúlt napokban Magyarországon is változtak a gyermekekre vonatkozó karanténszabályok. Ami az oktatást illeti, a fertőzöttek számára 7 napig tart a karantén, ha azt követően nem mutatnak tünetet. Ha egy osztályban felüti a fejét a vírus, megmarad a jelenléti oktatás, az oltatlan diákok 5 napos karanténba kerülnek, az oltottak pedig – természetesen amennyiben nincs tünetük – továbbra is járhatnak iskolába. Havasi Katalin alapvetően jónak tartja az új előírásokat, bár megjegyezte, ebben a kérdésben azért megoszlanak a vélemények a szakmában, tekintettel arra, hogy egy folyamatosan változó, új vírussal állunk szemben, melyről még nincs elég tapasztalatunk, tudásunk, így mindig okozhat kellemetlen meglepetéseket.
„Az omikronnak rövidebb a lappangási ideje, mint a korábbi variánsoknak, jellemzően 3 nap. Ez indokolja az 5 napos karantént: akinek 5 napon belül nincs tünete, ő már túljutott a lappangási időn, tehát feltehetően tünetmentes fertőzött vagy nem fertőzött. Illetve mint említettem, jellemzően rövidebb időablakban lehet kimutatni ezt a vírust, vagyis a koronavírusos gyermekek általában 7 napot követően már nem fertőznek; rövidebb idő alatt válnak vírusmentessé, mint az előző hullámok során a korábbi variánsoknál. Úgy gondolom, ez a változás mindenféleképpen könnyebbséget jelent a szülőknek, hogy ha mégis fertőzés történne, akkor rövidebb ideig kell megoldani a gyermekkel való otthonmaradást” – fogalmazott a doktornő.
Havasi Katalin végül ismét hangsúlyozta: a gyermekek számára kifejlesztett vakcina biztonságos és hatásos, így minden szülőt arra kér, fontolja meg gyermeke oltását, biztosítsa így gyermek védelmét a koronavírussal szemben. Hozzátette, az egész világon azt látják, hogy a kicsiknél még az oltással esetleg együtt járó enyhe reakció, mellékhatás is sokkal kevesebb, mint a felnőtteknél. A saját praxisában beoltott első 30 gyermekeket és szüleiket végigkérdezve is azt tapasztalta, hogy alig akadt egy-két gyerkőc, aki akár csak arra panaszkodott volna, hogy az oltás helye érzékennyé vált volna pár napra…
Fotó: Gémes Sándor