Most már nem elég csak a szövetmaszk, komolyabb védelemre lenne szükség

Ideje lenne lecserélni a textilmaszkokat, mivel az egészségügyi szakértők szerint azok nem nyújtanak elegendő védelmet a koronavírus omikron variánsa ellen.
A beoltottakat sem kerüli el a koronavírus új, rendkívüli fertőző omikron variánsa, ezért az amerikai orvosok arra kérik az embereket, hogy mellőzzék a textilmaszkok viselését, amelyek szerintük nem biztos, hogy megfelelő védelmet nyújtanak a fertőződés ellen. A szakemberek ehelyett
A SZÖVETMASZKOK SEBÉSZETI MASZKOKKAL VALÓ PÁROSÍTÁSÁT JAVASOLJÁK, VAGY ÁTTÉRÉST ERŐSEBB LÉGZŐMASZKOKRA
– írja a The Wall Street Journal, amely példaként említi, hogy az amerikai Mayo Klinika csütörtöktől minden pácienstől és látogatótól sebészeti maszk vagy N95, KN95 maszk viselését írja el. Az egyrétegű maszkot, kézzel készített textilmaszkot, sálat vagy kendőt viselőknek orvosi minőségű maszkot osztanak, amelyet ezek felett viselhetnek.
Minden maszk jobb a semminél.
Ugyanakkor a textilmaszkok és a sebészeti maszkok nem olyan jók, mint az N95-ös kaliberű maszkok – mondta Ranu Dhillon, a Brigham and Women’s Hospital orvosa.
A fertőző betegségekkel foglalkozó szakértők szerint az egyrétegű textilmaszkok, amelyeket sokan a kényelem és a stílus miatt kedvelnek, képesek megvédeni a nagyobb vírust hordozó cseppektől, de nem olyan hatékonyak a kisebb aeroszolok vagy vírust hordozó részecskék blokkolására. Ezzel szemben a megfelelően felszerelt, tanúsítvánnyal rendelkező
N95 MASZKOK A LEVEGŐBEN LÉVŐ RÉSZECSKÉK 95%-ÁT KÉPESEK KISZŰRNI.
Az alábbi táblázat azt szemlélteti, hogy maszk nélkül és a különböző maszkok viselése esetén mennyi idő szükséges a koronavírus fertőző dózisának átadásához. Ennek alapján 25 órába telik, mire a Covid-19 fertőző dózisa átterjed az N95 légzőkészüléket viselők között. Megjegyzik, hogy az eredményeket 2021 tavaszán tették közzé. A CDC arra számít, hogy az omikron-változat könnyebben terjed.

Más szakemberek azt állítják, hogy a jó minőségű sebészeti maszkok megfelelően viselve védelmet nyújtanak, de több adatot és kutatást is szeretnének arra vonatkozóan, hogy mennyire képesek ellenállni az omikron ellen. Graham Snyder, a Pittsburghi Egyetem Orvosi Központjának fertőzésmegelőzési és kórházi járványügyi igazgatója szerint a CDC-nek adatokat kellene közölnie arról, hogy az omikron terjedése milyen összefüggésben áll a maszkok típusával.
Kiemelt kép: illusztráció/MTI
Forrás: Portfolio