Szlávik János: kell az oltás a gyermekek számára is

Tizenöt omikronos esetet azonosítottak már a Nemzeti Népegészségügyi Központ laborjában, és további omikrongyanús eseteket is vizsgálnak. Az omikron terjedése rémisztő, ahol ez a mutáns a domináns, ott akár több százszorosa lehet a gyorsasága az előző variánsokhoz képest – mondta Szlávik János.
Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa a TV2 Mokka című műsorában kiemelte, az új koronsvírus-mutáció, az omikron terjedése rémisztő, ahol ez a variáns a domináns, ott akár több százszorosa lehet a gyorsasága az előző variánsokhoz képest, igaz ezeken a területeken az emberek nincsenek beoltva. A szakember hozzátette, sokan gondolják azt, hogy az omikron meghozza a járvány végét, de ez egy nagyon leegyszerűsített forgatókönyv, mert amíg a világon járvány lesz, addig bárhol kialakulhat egy új mutáns.
Kiemelte, az elmúlt napokban jelentették be, hogy lesz egy olyan gyógyszer, ami minden mutáns ellen működni fog. Az orrspray formájában alkalmazható gyógyszer másfél év múlva már elérhető lehet. A gyermekek oltásával kapcsolatban Szlávik János felhívta a figyelmet, három okot is fel lehet sorolni, hogy miért fontos az oltásuk: egyrészt nem lesznek betegek, másrészt nem terjesztik a vírust, harmadrészt nem kerülnek karanténba. A járvány elején arról beszéltünk, hogy ez nem az ő vírusuk, de mára egyre több gyerek lesz beteg, akiknek öt–tíz százalékánál posztcovidtünetek is kialakulhatnak – fűzte hozzá.
A kormányzati tájékoztató holnapon azt írják: folyamatosan nyitva van a regisztráció és az időpontfoglaló a gyermekek oltásához. Minden 5–11 éves gyermek oltható, ha a szülő kéri, és az oltásnak nincs ellenjavallata. A második oltás a gyermekeknél is három héttel az első után esedékes.
Tizenöt omikronos esetet azonosítottak tegnapig a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) laborjában, és további omikrongyanús mintákat is vizsgálnak – közölte az NNK. A koronavírus omikron variánsa már több európai országban erősen terjed, és ragályosabb az eddigi variánsoknál, ugyanakkor a fertőzés súlyosságának megítéléséről eltérő információk terjednek, mert még nincs kellő számú klinikai tapasztalat – írták.
Forrás: Magyar Hírlap Online, fotó: MTI/Komka Péter