Farkas Sándor és Szél István: megvédjük a magyar gazdákat a kartellezőktől!

A magyar gazdatársadalom védelmében tett közös fellépés ügyében tartott sajtótájékoztatót Farkas Sándor, az Agrárminisztérium miniszterhelyettese, valamint Szél István, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Csongrád-Csanád megyei elnöke csütörtök délután Szegeden.
A sajtótájékoztatón Farkas Sándor hangsúlyozta, a műtrágyapiacot illetően a magyar gazdák hosszú éveken keresztül folyamatos áremelkedésnek voltak a részesei, melyet csak részben vagy egyáltalán nem tudtak továbbhárítani, ezért a veszteségek is az ő eredményességeiket rontották.
Hozzátette: a műtrágyapiacon észlelt kartellezés az elmúlt hét év során számszerűsítve hozzávetőlegesen mintegy 36 milliárd forinttal károsíthatta meg a magyar agrárvállalkozásokat, gazdálkodókat.

A kartellezési ügy súlyosságát fokozta, hogy a Bige László tulajdonában álló Nitrogénművek Zrt. a műtrágyapiacon kialakulóban lévő hiány következtében belföldi értékesítésre csupán egyetlen decemberi napot hirdetett meg a magyar gazdák számára.
Ilyen még a világ és a magyar gazdák történetében sem fordult elő
– emelte ki Farkas Sándor. A miniszterhelyettes szerint Bige László teljes bizonytalanságban próbálja tartani a magyar gazdatársadalmat.
Ez ellen mi nem csak tiltakozunk, hanem az Agrárminisztériummal, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségével, valamint a kormányzattal közösen megtesszük azokat a lépéseket, amelyekkel az ilyen kartellezési együttműködéseket kizárhatjuk a piacról, és megvédhetjük a gazdatársadalmat
– szögezte le.

Farkas Sándor szerint az elmúlt másfél-két év során a magyar gazdatársadalom bebizonyította rátermettségét azzal, hogy a járványhelyzet alatt is olyan mennyiségű és minőségű élelmiszert tudott az asztalra tenni, amely példátlannak számít Európában.
Látható, hogy stratégiai ágazattá vált a mezőgazdaság, az agrártársadalom, melyet 2022-től a vidékfejlesztés keretében a kormányzat is kiemelten támogat. Éppen ezért az ilyen kirívó példákat vissza kell szorítani, meg kell büntetni, a gazdatársadalom számára pedig vissza kell adni a bizalmat
– fogalmazott a miniszterhelyettes.
Szél István, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Csongrád-Csanád megyei elnöke a műtrágya szerepét hangsúlyozta.
A műtrágya egy olyan input anyag a mezőgazdaságban, ami nem megkerülhető. Úgy is mondhatjuk, hogy a növények üzemanyaga, amely meghatározza, hogy a magyar gazdák milyen terméseredményeket érnek el, a fogyasztók pedig milyen összegért jutnak élelmiszerhez a boltok polcain
– emelte ki. Mint mondta, ha nincs megfelelő mennyiségű műtrágya, jóval kevesebb lesz a termés is, ami hiányt von maga után. A hiány pedig árfelhajtó hatású.

Szél István hangsúlyozta, Csongrád-Csanád megyében több mint tizenkétezer gazdatársat érint a műtrágyázás kérdése, ezért is szükséges, hogy az magyar gazdák érdekében mind megyei, mind országos szinten, együttesen lépjenek fel a kartellező cégek ellen.
Fotók: Gémes Sándor