Havasi Katalin: internetdoktorok helyett életet menthet, ha valódi orvosokat kérdezünk

Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke volt ma a Rádió 7 Közös Nevező című műsorának vendége. A vásárhelyi doktornő elmondta, a házi gyermekorvosoknál már személyesen is lehet jelentkezni az 5-11 éves korosztály oltására, mely a tervek szerint december 15-én indul. Hozzátette: megérti, hogy a gyermekek szülei ugyanannyira megosztottak a kérdésben, mint a felnőttek, hiszen aki saját maga fél az oltástól, az a gyermekét is félti. Azt üzente ugyanakkor: a koronavírustól kell félni, nem a vakcinától!
Felelősségteljes gondolkodásra vall a szülők részéről, hogy mindentől féltik a gyermekeiket, azt javaslom azonban mérlegre tenni, hogy a gyermekük mindenképpen találkozni fog valamilyen formában a koronavírusnak legalább valamely részecskéjével. Ha nincs beoltva, akkor az élővírussal fog találkozni, hiszen óvodában, iskolában, közösségben, sőt amennyiben a szülők nincsenek beoltva előbb-utóbb a családban is terjedni fog a vírus
– hangsúlyozta.
Havasi Katalin szerint a másik lehetőség, hogy nem élő, vadvírus jut be a gyerekek szervezetébe, hanem egy ellenőrzött oltóanyag, amely a vírus csak egy nagyon pici fehérje molekuláját állítja elő a sejtekben, így váltva ki az immunitást, hogy mikorra megérkezik a vadvírus, a vakcina már meg tudja őket védeni.
Mint mondta, a védőoltás három-nép nap alatt kiürül a gyermekek szervezetéből, míg a vírusfertőzés akár tíz napon keresztül is terhelheti a kicsiket.
Egy vírussal megfertőzött gyermek esetében bízunk az immunrendszerében, a gyógyításban, de tudni kell, hogy nincs célzott terápia, mindenképpen érdemes tehát mérlegelni, hogy sokkal kisebb az oltás kockázata, mint a fertőzésé – húzta alá.
Havasi Katalin kiemelte, a szülő a koronavírus tünetein túl is kockáztatja gyermeke egészségét. Akut fertőzésnél vannak olyan gyermekek, akiknek semmiféle tünetük nincs, ám legtöbbször azzal találkoznak, hogy hányás, hasmenés, némi nátha, csúnya köhögés, kötőhártya-gyulladás, fáradékonyság, szag- és ízérzékelési zavar jelentkezik.
Ha egy hétnél tovább elhúzódnak a tünetek, akkor az már aggodalmat jelent szülőnek, orvosnak egyaránt. Ha nagyon nagy az elesettség, gyengeség vagy légzési nehézség lép fel, esetleg a vese működése károsodik, akkor kórházi kezelésre van szükség. Minden klinikán van koronavírusos gyerekek számára elkülönített kezelési hely, ahol a súlyosabb eseteket kezelik, és sajnos előfordulhat légzési nehézség vagy súlyos szívkárosodás, ami mindenképpen intenzív osztályos kezelést igényel, akár lélegeztetőgépre is kerülhetnek a gyerekek
– fejtette ki.
A Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke hangsúlyozta, a krónikus betegséggel élő gyermekeknek különösen fontos, hogy védettek legyenek. Az a vírus által okozott köhögés, adott esetben tüdőgyulladás, amit a koronavírus okoz, egy egyébként is érzékenyebb tüdejű asztmás vagy szívbeteg gyermeknél – akinek a szíve egyébként is védelemre szorul – még súlyosabb tüneteket okozhat, és még nagyobb kockázatot jelent.
Ugyanúgy, mint a felnőtteknél, a szívbetegeknek, tüdőproblémával élőknek, cukorbetegeknek, kórosan elhízottaknak különösen fontos, hogy védettek legyenek, náluk ugyanis súlyosabb lefolyású lehet a fertőzés, mint az egyébként tünetmentes, egészséges társaiknál
– mondta.
Havasi Katalin beszélt arról is, a gyermekek számára külön kiszerelésben fog érkezni a Pfizer vakcina, amely összetételében ugyanaz, dózisában azonban egyharmada annak, amit az idősebb gyerekek, illetve a felnőttek kapnak. Hozzátette: ez is lehet az oka annak, hogy az 5 és 11 éves korcsoportban sokkal kevesebb mellékhatást tapasztaltak eddig a védőoltások során. A gyermekek egyelőre két védőoltást kapnak, azt még nem lehet tudni, hogy szükség lesz-e további emlékeztető oltásokra.
A gyermekorvos arra kérte a szülőket, hogy akinek fenntartásai vannak a védőoltással kapcsolatban, és mérlegelik, hogy megadják-e azt a biztonságot gyermekeik számára, amit ez az oltottság ad, ne az interneten keressék a választ, kérdezzék inkább háziorvosaikat, orvos ismerőseiket, akik valóban értenek a témához, akik ezt tanulták, akik nap mint nap ezzel foglalkoznak.
Internetdoktorok helyett életet menthet, ha valódi doktorokat kérdezünk
– emelte ki Havasi Katalin.

Megnyílt a regisztrációs honlap az 5-11 éves gyermekek oltásához
A mai nappal megnyílt a vakcinainfo.gov.hu regisztrációs honlap az 5-11 éves gyermekek oltásához is.

Ilyen előnyökkel jár, ha beadatjuk a gyermekeknek a Covid–19 elleni védőoltást!
Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének írása a Telex.hu-n jelent meg.

P24-exkluzív: Havasi Katalin elárulta, hogyan kezdődik meg Magyarországon az 5-11 évesek oltása
A házi gyermekorvosoknál máris lehet jelezni a szülőknek, hogy szeretnék beoltatni kisgyermeküket a Pfizer koronavírus elleni vakcinájával, ennek alapján mérik fel az igényeket, és tervezik majd meg az oltóhelyeket.

Havasi Katalin: gratulálok azoknak a felelős fiataloknak, akik felvették a védőoltást!
A vásárhelyi doktornő szerint az érintett tinédzserek és kamaszok a felnőtteket is megszégyenítő érett, bölcs, felelős döntést hoztak hosszú távú egészségük érdekében.
Kiemelt kép: Rádió7
Címkék:
koronavírus járvány fertőzés betegség oltás pandémia vakcina COVID-19 egészségügy egészség védőoltás gyermek Havasi Katalin gyermekek Pfizer háziorvos oltási akcióhét Házi Gyermekorvosok Egyesülete gyermekorvos Európai Gyógyszerügynökség gyermekgyógyítás HGYE 5-11 éves korosztály oltása Házi Gyermekorvosok Országos Érdekképviseleti és Szakmai Egyesülete