Egyre több országban tehetik kötelezővé a koronavírus elleni védőoltást

Mint ahogy arról portálunk is folyamatosan beszámol: számos ország döntött vagy dönthet a közeljövőben a vakcina kötelező felvételének elrendelése mellett. Szakemberek figyelmeztetnek, az újabb és újabb variánsok felbukkanása is azt támasztja alá: a járványnak akkor lehet véget vetni, ha beoltjuk az egész világot.
Egyre több ország szenved a koronavírus negyedik hullámától, az adatok viszont egyértelműen visszaigazolják: ahol több az oltott, azokban az országokban jóval kevesebb súlyos, kórházi kezeléssel járó megbetegedést okoz, illetve halálos áldozatot követel a vírus. A nagyobb átoltottság tehát jóval kisebb egészségügyi fenyegetettséget, ezzel párhuzamosan erősebb gazdasági működőképességet jelent. A napokban Sztella Kiriakídisz, az egészségügyért és élelmiszerbiztonságért felelős uniós biztos kijelentette: a járvány megállításához elengedhetetlen, hogy a világ teljes lakosságának beoltása a jövő év közepéig megtörténjen, és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is az oltások fontossága mellett érvel azért, hogy az emberiség megtörhesse végre a pandémiát. Mindezek tükrében egyre több ország dönt vagy dönthet a kötelező oltás bevezetéséről.
Mint a Promenad24 korábban megírta: Ausztriában 2022. február elsejétől kötelezővé teszik mindenki számára a védőoltás felvételét. „A védőoltás az egyetlen megoldás” – indokolta a döntést Alexander Schallenberg kancellár, aki szerint az oltásellenes árhíreknek is köszönhetően sokan nincsenek beoltva. A politikus szerint csak az oltásoknak köszönhetően léphetünk ki a járvány okozta ördögi körből, hiszen a vírus velünk marad.
Szlovákiában korlátozásokat vezettek be a koronavírus ellen még be nem oltottakkal szemben az új fertőzéses esetek kiemelkedően magas száma miatt, és Eduard Heger miniszterelnök felvetette, hogy javaslatot tesz a kormánynak az idősek kötelező oltási tervére. Görögországban kötelező lesz a koronavírus elleni oltás minden, a 60. életévét betöltött görög állampolgár számára – jelentette be a keddi kormányülés után Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnök. A szabály január 16-án lép életbe. Franciaország eközben kvázi kötelezővé tette a harmadik oltást, mely a védettségi igazolványok érvényességének feltétele lett.
Tegnap pedig Németországban jelentette be az ügyvezető szövetségi kormány szóvivője, hogy nemcsak további korlátozásokat terveznek a koronavírus-járvány negyedik hullámának megfékezésére, de akár az általános oltási kötelezettséget is bevezethetik. Steffen Seibert sürgető feladatnak nevezte, hogy az egészségügyben és a szociális ellátásban dolgozókra vonatkozó oltási kötelezettségről szóló döntés mellett előkészítsék „az általános oltási kötelezettségről szóló mihamarabbi döntést” is. A kancellári tisztség várományosa, Olaf Scholz pedig a Bild című lap online televíziós hírműsorában elmondta, hogy még az idén elkészítik és a szövetségi parlament (Bundestag) elé terjesztik az általános oltási kötelezettségről szóló javaslatukat. A szociáldemokrata politikus azzal indokolta az oltási kötelezettség bevezetésének szándékát, hogy az önkéntes alapú rendszerben ahhoz nem élnek elegen az oltás beadatásának lehetőségével, hogy kialakulhasson a teljes lakosság védettsége a Covid-19 ellen. A kormányra készülő koalíció – az SPD, a Zöldek és a liberálisok (FDP) – tervei szerint nem sokkal Ausztria után 2022. február végén, március elején vezethetik be a kötelezettséget a németeknél.
Illusztráció: MTI/Balázs Attila