Újabb kampányhazugság: nem a vásárhelyi vagy fideszes vállalkozásokat hozza helyzetbe Márki-Zay Péter

Márki-Zay újabb hazugsága lepleződött le! A baloldal miniszterelnök-jelöltje azzal kampányol, hogy „helyi fideszes vállalkozókkal” dolgoztat az általa vezetett vásárhelyi önkormányzat, ám a város hivatalos honlapjának tanúsága szerint még csak nem is helyi vállalkozókkal szerződik: gyakorlatilag kikoptak a vásárhelyi vállalkozások a vásárhelyi önkormányzat közbeszerzéseiből.
Ahogy arról több cikkben beszámoltunk, Márki-Zay Péter polgármester és közgyűlési többsége 2022. január 1-jétől egy Pest megyei (péteri székhelyű) vállalkozásnak privatizálta az eddig a város cége által ellátott hódmezővásárhelyi közétkeztetést. Sokakban joggal keltett megütközést, hogy egy olyan vállalkozásnak szervezték ki a szolgáltatást, melynek székhelye 200 kilométerre fekszik Vásárhelytől, s mely nyilvánvalóan egy zsíros üzlet reményében érkezett településünkre. No de nem a Pest megyei Prizma Food Szolgáltató Kft. az egyetlen külsős, melyet Vásárhelyre hozott a polgármester – rögtön lerántjuk a leplet az ügyeskedéséről!
Márki-Zay a baloldal miniszterelnök-jelöltjeként folyamatosan azzal turnézik a „függetlenobjektív” országos sajtóban, hogy Vásárhelyen, az általa vezetett önkormányzatnál szabad és nyílt a verseny, teljes az átláthatóság, ráadásul az úgymond „fideszes helyi cégek” sorra nyerik a beszerzéseket. (Más kérdés, hogy Márki-Zay mi alapján jelenti ki bármelyik vállalkozásról, hogy „fideszes”, vajon mi alapján és miért listázza a vállalkozókat vélt vagy valós politikai elkötelezettségük alapján…) A valóságban azonban egészen más a helyzet!
Ez egy újabb egyértelmű hazugság, amit csak amiatt tud fenntartani, hogy a baráti balliberális média a jelek szerint mindent elhisz a „messziről jött embernek”, aki azt mond, amit akar… Az országos ellenzéki sajtó ritkán veszi a fáradságot, hogy utánanézzen, mi az igazság a vásárhelyi politikus jól hangzó kinyilatkoztatásaiban. Eláruljuk: semmi!
Márki-Zay ugyanis nemhogy nem dolgoztat „fideszes helyi vállalkozókkal”, de úgy is fogalmazhatunk: a helyi cégek gyakorlatilag kikoptak a vásárhelyi önkormányzat közbeszerzéseiből, melyeken egy-két kivételtől eltekintve külsős cégek aratják le a babérokat.
A valóság az, hogy a 2021-re vonatkozóan a város hivatalos honlapján közzétett 51 darab városfejlesztési, városüzemeltetési és egyéb szerződés esetében – két önkormányzati cégen (HMSZ, HVSZ) kívül – mindössze négy vásárhelyi vállalkozásra, vállalkozóra bukkantunk a nyertesek között. Bánfi Ignácot a könyvtár tetőfelújításával, Bíró Gergelyt közterületi fanyeséssel, fakivágással, Móricz Gergelyt a Kossuth téri színpad és egyéb létesítmények felállításával, a Farotex Kft.-t a Kossuth téri fűtési rendszer korszerűsítésével bízták meg. Az összes többi közbeszerzés esetében külsős, más vidéki vagy éppen fővárosi cégeket hoztak ki győztesnek Márki-Zayék. A már említett Pest megyei Prizmán kívül kapott így megbízást és szerződést Vásárhelyen 2021-ben – a teljesség igénye nélkül – sándorfalvi, székesfehérvári, kaposvári, hajdúszoboszlói, baksi, makói, kiskunhalasi, újszentiváni, érdi, tiszaszigeti, zalaegerszegi, illetve több budapesti, szegedi, békéscsabai cég és egyéni vállalkozó, legyen szó olyan szolgáltatásokról, mint akár épületfelújítás, beruházási koncepció készítése, akár kerékpárút, hulladékudvar tervezése, akár „storage-beszerzés” vagy éppen szakértői tanácsadás…
Az is az igazsághoz tartozik, hogy Márki-Zay sokkal kevesebb közbeszerzést folytat le, mint az előző városvezetés, a város pénzét közbeszerzési eljárások nélkül is költi. Annak idején ezért sújtotta komoly bírsággal az önkormányzatot a Közbeszerzési Döntőbizottság! A hatóság 2019. szeptemberi döntése szerint a hódmezővásárhelyi polgármesteri hivatal két külsős, nem vásárhelyi céggel, a Cyber Services Zrt.-vel és a VIAT Vállalati Informatika, Auditálás és Tanácsadás Kft.-vel kötött informatikai szerződéseknél jogtalanul mellőzte a közbeszerzési eljárást, ezért 13 milliós bírságot róttak ki a városra.
A balliberális oldal is szóvá tette már Vásárhely „átláthatóságát”
Nemrég amúgy még a Magyar Kétfarkú Kutyapárt is felhívta rá a figyelmet, hogy miközben a baloldali pártok kormányfőjelöltje átláthatósággal, transzparenciával kampányol, a városa honlapján – törvényellenes módon! – jó ideig nem voltak elérhetőek az önkormányzat 2018 óta között szerződései. Sőt, még a polgármester frakciójában ülő önkormányzati képviselő, Krupiczer Ferenc is háborgott egy sort amiatt az egyik közgyűlési ülésen, hogy bizonyos fontos döntések, szerződések nem találhatóak meg a város honlapján.
A Promenad24 egyébként szakértők segítségével átböngészte a város hivatalos oldalát, s megdöbbentő felfedezésre jutottunk: míg 2017-ben 295, 2016-ban 375, 2015-ben 421, 2014-ben pedig 359 városfejlesztési, városüzemeltetési és egyéb szerződést tett közzé a honlapon a korábbi városvezetés, addig Márki-Zay polgármestersége óta ez a szám jelentősen megcsappant. Vagyis nemcsak a sikerrel lefolytatott beszerzések zuhantak be, de valóban nagyságrendekkel kisebb lett az átláthatóság is. A 2018-as évre vonatkozóan 77, a 2019-esre és 2020-as esztendőkre együttesen(!) mindössze 55, a 2021-es évet illetően pedig csak 51 szerződésbe tekinthetnek bele az érdeklődő választópolgárok a hodmezovasarhely.hu portálon. Szakértőink szerint ennek a hátterében az áll, hogy míg az előző, 2018 előtti városvezetés nemcsak szavakban gyakorolta a transzparenciát, hanem „gyakorlatilag még a 60 ezer forintos vécépapír-beszerzésről szóló kontraktust is nyilvánosságra hozta”, tehát az 5 millió forint alatti szerződések és megrendelések adatait is kitette a város honlapjára közérdekű adatként, addig mióta Márki-Zay a polgármester, azóta csak az 5 millió forintnál nagyobb szerződéseket mutatják meg a vásárhelyieknek. Azoknak a választóknak, akik pedig joggal lennének kíváncsiak arra, mire költi és kiknek adja adófizetői forintjaikat az önkormányzat…
A 2021-es év tekintetében közzétett 51 önkormányzati szerződés esetében a szerződő fél és székhelye:
- TA-Ki-HOUSE Építő Kft. (Kovács-Küry felújítása), Sándorfalva
- Investment Mérnöki és Fővállalkozó Kft. (MVP külterületi kerékpárút), Kaposvár
- Regia Plan Kft. (MVP külterületi kerékpárút), Székesfehérvár
- Novák Építésziroda Kft. (belvárosi parkolóház tervezése), Szeged
- AQUA-GENERAL Kft. (KEHOP3.2.1. hulladékudvar tervezése), Hajdúszoboszló
- NOEL-ÉP 2020 Kft (Csúcsi fazekasház veszélyelhárító munkák), Baks
- VIA-TRITA Mérnöki Kft. (MVP külterületi kerékpárút), Budapest
- KÖVIMET Bt. (MVP külterületi kerékpárút), Békéscsaba
- Züblin Kft. (MVP külterületi kerékpárút), Budapest
- Célirány Generáltervező Kft. (MVP külterületi kerékpárút), Budapest
- Bencze Balázs ev. (MVP külterületi kerékpárút), Szeged
- Alföldvíz Zrt. (gördülő fejlesztési terv), Békéscsaba
- Mester-BauHolding Kft (Magvető u-i Óvoda tetőfelújítás), Makó
- T-Invest’91 Kft. (leromlott városi területek rehabilitációja – szociális lakások korszerűsítése), Szeged
- Püspöki Építőipari Kft., (leromlott városi területek rehabilitációja – szociális lakások korszerűsítése), Kiskunhalas
- NOEL HOTEL-R Szociális Szövetkezet (Petra modell program), Újszentiván
- Veneo Kft. (Storage beszerzés), Érd
- Zöldterület Kezelő Kertészeti Kft. (fakivágási, fanyesési munkálatok), Tiszasziget
- K-P Kontúr Vállalkozási Kft. (beruházási koncepció dokumentum), Zalaegerszeg
- Bulkai Tanácsadó Kft. (Hódtermál-GREEN provement and GREENvestment Concept szakértői tanácsadás), Budapest
- PANNON VENTIL Kft. (Kossuth téri fűtési rendszer korszerűsítése), Szeged
- Dr. Kiss Judit (háziorvosi körzet működtetése)
- Bánfi Ignác (Könyvtár-tetőfelújítás), Hódmezővásárhely
- Móricz Gábor ev. (Kossuth téri színpad és egyéb létesítmények felállítása), Hódmezővásárhely
- Bíró Gergely (közterületen fanyesés, fakivágás), Hódmezővásárhely
- FAROTEX Kft. (Kossuth téri fűtési rendszer korszerűsítése), Hódmezővásárhely
- HMSZ Nzrt. (közterület fenntartás), Hódmezővásárhely
- HVSZ Zrt. (MVP BGRG nyilvánosságbiztosítása, másik: közlekedésszervezői feladatok), Hódmezővásárhely