Egy jó edzőnek fontos, hogy fejlődjön és képezze magát

Rúdsport bíró képesítést szerzett Bartyikné Oláh Gabriella, a Pole Magic Rúdtánc Stúdió vezetője.
Nemzetközi diplomát szerzett a hódmezővásárhelyi Bartyikné Oláh Gabriella, a Pole Magic Rúdtánc Stúdió vezetője, az Innovatív Sportok Egyesületének elnöke. Ennek értelmében a POSA szövetség rúdsport bírója és felkészítő edzője lett. Gabriella hitvallása szerint a tanulás sosem áll meg, fejlődni, magunkat képezni és tanulni mindig kell.
Mit takar pontosan ez a diploma?
A POSA (Rúd Sportok és Művészetek Világszövetsége) gyakorlatilag egy nemzetközi rúdsport szövetség és ők indítottak egy olyan edző- és bíróképzést, amit akár külön is el lehetett végezni. A bíróképzés azonban a felkészítő edzőit is magában foglalta. Nem feltétlen azért tartottam ezt fontosnak, mert bírói panelba szeretnék beülni, hanem azért, mert ennek a szövetségnek a versenyeire is készítek fel versenyzőket. A szövetségeknek eltérnek a szabályai, így nagyon fontos, hogy én, mint felkészítő edző tökéletesen tisztába legyek a szabályokkal és ne készítsem fel olyanra a versenyzőimet, amiért esetlegesen büntetést kap vagy kizárják.
Milyen példával lehetne ezeket az eltéréseket szemléltetni?
Rengeteg eltérés van. Nem is tagadom, hogy évekkel ezelőtt belefutottunk egy ilyen hibába. Egy középhaladó versenyzőnek volt egy kézenállása a rúdon. Az egyik héten nagyon szép eredményt ért el, nyerni tudott. Ezen a versenyen talajról vitte fel a gyakorlatot. Viszont, ha fentről vette le, akkor nálunk más volt az elnevezése ugyanazon elemnek. Így egy héttel később, egy másik versenyen ő átkerült a haladó mezőnybe. Szörnyű érzés volt. Hibátlan koreográfiával nyerte volna a mezőnyt, de az átkategorizálás miatt a magasabb kategóriában ötödik lett. Hatalmas csalódás volt. Ott hibáztunk egyet. Ami az egyik szövetségnél teljesen rendben volt, az a másiknál már nem.
Hány szövetségnek vannak itthon versenyei?
Jelenleg kettő nagyobb szövetség van. Az egyik az IPSF (Nemzetközi Rúdsport Szövetség), a másik a POSA. Most talán az utóbbi tűnik erősebbnek. Mi, mint az Innovatív Sportok Egyesülete egyikhez sem léptünk be. Pont azért, hogy egyiknél se legyen semmilyen megkülönböztetés esetleg a versenyzőinket érintően. Természetesen ez elvileg nem történhet meg, de igazából nem vagyok elköteleződve egyik irányba sem. Az, hogy a POSA-nál lettem bíró az a saját döntésem volt. Igazából az ő rendszerükre láttam rá legkevésbé. Őszintén szólva, nagyon fel kellett készülnöm, hogy befejezzem ezt a képzést.
Ez milyen volt? Mi adta a nehézségét?
Nagyjából egy hétvégés volt a képzés. Sajnos ez online zajlott, mert a pandémia alatt történt, a bírói papír az, amit most kaptam meg, három hónap elteltével. Amit fontos tudni, hogy egy bírói panel öt főből áll. Az egyik a művészeti bíró, aki művészetileg pontozza az előadást. Van egy kivitelezési bíró, aki mínusz pontokat von. Neki adott egy 75 pontos ponthatár és abból von le egységeket bármilyen technikai hibáért, például csúszásért. Van két nehézelem bíró is. Itt van is eltérés a többi szövetséghez képest. Itt például úgy működik, hogy van egy adott koreográfiád. Tehát leadod előre, hogy mit fogsz csinálni, melyik percnél melyik rudat használod, milyen akrobatikai, dinamikai, hajlékonysági nehézelemet raksz bele. Aztán gyakorlatilag a nehézelem bíró azt pontozza, hogy te ezt végrehajtottad-e, abban a sorrendben történt-e ez, ahogy azt előre leadtad, illetve esetlegesen összetudtál-e kötni két nehézelemet. Ez esetben adhatóak bónuszok, szuperbónuszok vagy magas rizikófaktor bónuszok. Valamint van egy főbíró is a panelban, aki bárkinek a pontozását megvétózhatja, bár ez nem szokott előfordulni. Ki lehet emelni a duókategóriát, ahol azt is figyelni kell, hogy a páros milyen szinkronban van, nem-e kommunikálnak egymással, mert az is egy nagyon erős pontlevonással jár. Viszont másra is figyelni kell. Arra, ha például valaki a ruháját túl rövidre szabatja, nem takarja a testnek egy adott százalékát vagy túl erős sminket rak fel, elhagyja a ruhájának egy darabját, erre mind ügyelni kell. Aztán az akrobatikai elemeknél nagyon nagy pontot érnek a talajakrobatikai elemek, ám egy 360 foknál nagyobb szaltó olyan szintű levonással jár, hogy gyakorlatilag a versenyző onnan esélytelen. Nagyon összetett az egész.
Habár említette, hogy nem a bírói panel a cél, azért lehet példa arra, hogy ebben a minősítésben is ott lesz majd versenyeken?
A jogosultságom ezzel megvan. Nem azt mondom, hogy ha felkérnek nem fogom elfogadni, de a célom elsősorban tényleg nem ez volt. Igazából nem zárkózok el előle, de ott nagyon fel kell kötni a gatyót. Azt gondoltam, hogy én művészeti bírónak leszek jó, de talán mégsem. A legegyszerűbb dolga talán a nehézelem bírónak van. Ott van több ezer elem, aminek tudod a pontértékét és aztán csak azt kell figyelned, hogy versenyző végrehajtotta-e. Amikor edzőként vagy ott látsz egy komplex valamit, de rájöttem, hogy a bírói panelban sokkal nehezebb ülni, mint egy felkészítő edzőnek, pedig azt hittem annál nehezebb nincs. Azt látom, hogy nagyon-nagyon koncentrálni kell az adott feladatra.
A bírói panel bármelyik részére feljogosít ez a diploma?
Tulajdonképpen igen, de főbíró még nem lehetek, ahhoz a többi panelben is el kell tölteni bizonyos időt.
Miért érzi fontosnak a tanulást és önfejlesztést?
Szerintem egy jó edzőnél ez nagyon-nagyon fontos. Mindig születnek új technológiák, iszonyatosan fejlődik az összes sport, mindegy melyikről beszélünk. Például teljesen más technológiák vannak nyújtásban már manapság. Muszáj felvenni a tempót ezzel az egésszel.
Mikor lesz az egyesület versenyzőinek következő megmérettetése?
Most is lesznek versenyek, viszont mi inkább a tavaszi szezonra készülünk. Most zajlik az őszi idény, mi ide nem készültünk. Őszinte leszek, örültem, hogy nyáron a versenyzőim tudtak pihenni, kikapcsolódni, végre nem voltak lezárások. Azt beszéltük, hogy inkább a tavaszi szezonra fogunk készülni.
Fotó: Promenad24 archív