Márki-Zay megcsúfolja a demokráciát – szájkosárrendeletet fogadott el a vásárhelyi közgyűlés

A közgyűlési többség mostantól kezdve vita nélkül 10-50 ezer forintos rendbírsággal sújthatja azt a képviselőt, aki sértő kifejezést mond valakire. Az új SZMSZ ugyanakkor nem definiálja, mi számít sértésnek. A Fidesz-KDNP elutasította a rendeletet, szerintük valójában Márki-Zay Pétert kellene csak féken tartani, ő csinál politikai bolhacirkuszt a városban, s gyalázkodásaiért csaknem tízszer marasztalta már el a bíróság.
Márki-Zay Péter előterjesztésére új SZMSZ-t fogadott el kedden a hódmezővásárhelyi közgyűlés. A Fidesz-KDNP tiltakozott a benyújtott javaslat ellen, antidemokratikusnak nevezte, és nem szavazta meg azt.
A városháza előterjesztésére az önkormányzat és szervei szervezeti és működési szabályzatának módosításáról tárgyalt első napirendi pontként ma a közgyűlés. A Fidesz-KDNP leginkább azt kifogásolta, hogy Márki-Zay indítványa alapján az új SZMSZ 25. paragrafusában megjelent a közgyűlési széksértés intézménye, ami azt jelenti, hogy – közelebbről egyébként meg nem határozott – sértésekért rendbírsággal kívánják a jövőben sújtani az önkormányzati képviselőket.
„Aki a közgyűlés tagjait sértő kifejezéssel illeti, széksértést követ el, és rendbírsággal sújtható. A széksértés megállapítására és rendbírság kiszabására bármely képviselő tehet javaslatot. A széksértés tényéről és a rendbírság megállapításáról a közgyűlés vita nélkül, minősített többséggel dönt. Amennyiben a közgyűlés ülésén a széksértést elkövető a sértő kijelentését a rendbírság kiszabása előtt visszavonja, továbbá a sértettet és a közgyűlést megköveti, a közgyűlés a rendbírság kiszabásától eltekinthet. A rendbírság mértéke 10-től 50 ezer forintig terjedhet, az elkövetett széksértés súlyától és ismétlődő jellegétől függően” – fogalmaz a polgármester által jegyzett előterjesztés. Az anyagban az áll: a büntetést az elrendelő határozat kézhezvételétől számított 8 napon belül kell majd befizetni az önkormányzatnak; amennyiben ez nem történik meg, az összeget levonják az adott képviselő aktuális havi tiszteletdíjából. A befolyó összeget elkülönítetten kezelik, a közgyűlés évente egyszer dönt felhasználásáról kizárólag jótékony célra – teszik hozzá.
Benkő Zsolt települési képviselő a vitában szégyenletesnek nevezte a rendeletet. A Fidesz-KDNP-s várostya arról beszélt, hogy mióta Márki-Zay és a baloldal irányítja Hódmezővásárhelyt, állandóan az előző városvezetést támadják a demokrácia és a szólásszabadság témakörében, de valójában ők maguk korlátozzák lépésről lépésre ezeket az intézményeket. Benkő szerint felháborító, hogy fizikai akadályokkal zárták el a városházát a vásárhelyiek elől, miközben a „város házának nyitottnak kellene lennie a polgárok előtt”. Azt is nehezményezte, hogy korlátozták a képviselők felszólalási lehetőségeit, miközben az önkormányzatiság azért jött létre 1990-ben, hogy bármilyen hosszan lehessen beszélni, vitatkozni a település és a helyi közösség fontos ügyeiről. „Önök oktatják fennhangon, mi a demokrácia, de közben korlátozzák a hozzászólásainkat. Ráadásul az új SZMSZ további korlátozásokat is vezet be a széksértéssel, amit mi ez alapján szájkosárrendeletnek neveztünk el” – fogalmazott. Benkő megkérdezte a közgyűlési többséget, vajon Márki-Zay Péter kontrollálására akarják-e bevezetni a széksértést, hiszen a városban ő gyaláz és sérteget a legtöbbször különböző személyeket és szervezeteket. Nem véletlen, hogy sértő kifejezéseiért a bíróság csaknem tízszer marasztalta el – fejtette ki.
Benkő úgy folytatta, a képviselők – Szabó János alpolgármester kivételével, akit nem a közösség választott meg – a vásárhelyiek képviseletére esküdtek, és szégyenletes, valamint méltánytalan, ha a többség azzal akarja megcsúfolni a demokráciát, hogy befogná a neki nem tetsző képviselők száját a közgyűlési üléseken.
Márki-Zay Péter polgármester válaszában először Tatár Zoltán jegyzőre kente az ominózus javaslatot, majd kifejtette, a Fidesz-KDNP-s többségű parlament és a Fidesz-KDNP-s vezetésű önkormányzatok működéséből, bírságolási gyakorlatából vették a javaslatot, amihez a maga részéről ragaszkodik. Gyöngyösi Ferenc (MMM – Tiszta Vásárhelyért) is védelmébe vette az új passzust, mondván: normális keretek közé kell szorítani a kommunikációt, nincs helye „politikai bolhacirkusznak”. Benkő erre úgy reagált, politikai bolhacirkuszt egyedül Márki-Zay csinál már évek óta.
A vitát követően Márki-Zay többsége 8 igennel megszavazta az új SZMSZ-t, a Fidesz-KDNP 4 jelen lévő képviselője nemmel szavazott a rendeletre. Benkő Zsolt jelezte, a következő ülésre módosító javaslattal is készülnek. Mert egyrészt elfogadhatatlannak tartják a szájkosárrendeletet, a demokrácia korlátozását, másrészt azt is, hogy a vásárhelyiek nem járhatnak be szabadon a városháza épületébe. Márki-Zay és a hozzá kötődő képviselők, valamint Tatár Zoltán jegyző ezt egyébként azzal indokolták, hogy csak a törvény rendelkezéseit tartják be. Benkő viszont kiemelte, ez a helyzet tarthatatlan, a megyében Vásárhelyen kívül csak a szegedi önkormányzat zárta el fizikai akadályokkal a városházát a helyi lakosok elől, ami azzal együtt is elfogadhatatlan, hogy sok ügyet már valóban online lehet intézni. Leszögezte: a város házának nyitottnak kell lennie a polgárok előtt.
A Fidesz-KDNP egyébként közleményben is reagált a mai döntésre. Azt írják: szájkosárrendelettel akarja elhallgattatni az ellenzékét Márki-Zay Péter Hódmezővásárhelyen!