Herczeg Mihályról emlékeztek meg a vásárhelyi levéltárban

95 éve született Herczeg Mihály levéltár-igazgató, Pro Urbe- díjas pedagógus, helytörténész, Hódmezővásárhely egyik legjelentősebb alakja, településünk történetének kutatója és 200 kiemelkedő publikáció megalkotója.
Róla emlékeztek meg hétfőn a vásárhelyi levéltárban.
Köszöntőt mondott Presztóczki Zoltán főlevéltáros, osztályvezető, és dr. Marjanucz László ny. tszv. egyetemi docens.

Herczeg Mihály Békéssámsonon született 1926-ban. A szegedi Pedagógiai Főiskolán biológia – földrajz szakos általános iskolai tanári diplomát szerzett. 1952-től 1964-ig tanítóként dolgozott. 1964 és 1974 között általános iskolai tanár volt, majd 1974-től 1976-ig igazgató a Kiss Lajos Általános Iskolában. 1976 és 1986 között a Csongrád Megyei Levéltár hódmezővásárhelyi fióklevéltárban volt igazgató. 1990-től Hódmezővásárhelyi Megyei Jogú Város Önkormányzatának képviselője, a városfejlesztési, környezetvédelmi és szolgáltatási bizottság tagja volt. A Szeremlei Társaság elnöke volt.

Otthon mozgott a Károlyi, valamint a Csongrád és Békés megyei levéltárakban. Hatalmas életművet hagyott ránk, amely közel 200 publikációt tartalmaz, köztük több önálló könyvet.

Kiemelkedőt nyújtott az új kiadású várostörténeti monográfiában, a gróf Károlyi család uradalmi gazdálkodásának föltárásában, a Szántó Kovács agrárszocialista mozgalom dokumentumgyűjteményében, A Somogyi Könyvtár Füzeteiben, a Móra Ferenc Múzeum évkönyvében; a Tanulmányok Csongrád megye történetéből, vagy az Orosházi tanyavilág átalakulása című tanulmánykötetben, továbbá a Vásárhelyen épült munkásházak történetének föltárásában, a Vásárhelyi leventék háborús kálváriája című kötetben, a Szeremlei Társaság évkönyveiben, és a Hódmezővásárhelyi Életrajzi Lexikon szócikkeiben.

Herczeg Mihály 2011. augusztus 21-én türelemmel viselt betegség után hunyt el.