Példát mutat a HFC az önkormányzatnak, hogyan kell üzemeltetni a városi stadiont

Az önkormányzat lényegében kivonult a működtetésből, a Hódmezővásárhelyi FC viszont önfenntartóvá tette a létesítményt: nemcsak saját erőből 15-20 millió forintot fordít a fenntartásra, de idén őszig 80-90 millió forint értékű beruházást is megvalósít a stadionban.
Mint emlékezetes, a Márki-Zay Péter vezette önkormányzatnak néhány évvel ezelőtt olyannyira gondot jelentett a városi stadion fenntartása, hogy még a bezárás veszélye is a levegőben lógott, vagyis több száz fiatal sportolási lehetősége vált kérdésessé Vásárhelyen. Az üzemeltető város és önkormányzati cég arról panaszkodott, hogy a működtetés évi mintegy 23-26 milliós veszteséget termel. A gordiuszi csomót a Hódmezővásárhelyi FC vágta át, mely 2020. július 1-től – első körben két évre, ötévenkénti hosszabbítási lehetőséggel – átvállalta a várostól a helyi közösség számára kulcsfontosságú létesítmény működtetését. Az önkormányzat ennek fejében mindösszesen évi 10 millió forintnyi támogatást nyújt a klubnak, egyebekben gyakorlatilag kivonult a stadionügyből, a labdarúgás-finanszírozásból, minden mást az egyesületnek kell megoldania.
Vagyis a HFC nem kis rizikót vállalt. De tudta, mit csinál, és az élet a klubot igazolta. Megmutatták a vásárhelyi vezetésnek, milyen az, ha valaki gondos gazda módjára törődik a tulajdonával, odafigyel rá, rendben tartja, fejleszti. A Hódmezővásárhelyi FC égisze alatt kis ékszerdoboz formálódik. Portálunk információi szerint az egyesület ugyanis nemcsak önerőből évi 15-20 millió forintot fordít a fenntartásra, az idén őszig nem kevesebb mint 80-90 millió forint értékű beruházást is megvalósít a stadionban!
Amennyire elkeserítő volt tehát az önkormányzat pepecselése, totojázása, bénázása a stadionügyben, annyira dicséretes és példamutató, amit a HFC saját lábára állva letett az asztalra az elmúlt bő egy esztendőben.
Nem titok, a sportszervezet – mely amúgy egy az egyben átvette a stadionért felelős dolgozói állományt – egy rendkívül lerobbant állapotú létesítményt „örökölt meg” a várostól, tavaly nyáron siralmas állapotok uralkodtak a pályákon, kritikán aluli volt a labdafogó hálók minősége, s még egy csőtöréssel is szembe kellett nézniük, melynek során vagy 2000 köbméter víz folyt el.
A HFC azonban nem siránkozott, azonnal munkához látott! Az elmúlt bő egy évben nemcsak kijavíttatták a csőtörést, de kicserélték a labdafogó hálókat, megvalósították a műfüves pályák mélytisztítását, feltöltését is, és soron következik a füves pályák zöld gyepének teljes körű megújítása, homokszórása, újravetése. Egy 20 milliós beruházás keretében 67 kilowattos napelemrendszert alakítottak ki, mely tulajdonképpen teljes egészében lefedi az éves villanyszámlát. Mindemellett felépítettek 6×20-as fedett géptároló csarnokot.
További fejlesztések is folyamatban vannak önerőből, illetve sikeres pályázatok révén: a következő hetekben nagyszabású HFC-beruházás keretében korszerűsítik a büfét (a futófolyosó déli tornya is ennek részévé alakul át), büféteraszt alakítanak ki bográcsozó közösségi térrel, s rendbe teszik a külső nézőtéri vizesblokkot, valamint a vásárhelyi sportosztályok és a klub korosztályos együttesei részére modern, videóelemzésekre és megbeszélésekre alkalmas előadóteret létesítenek. És ez még nem minden! A Promenad24 úgy tudja, rendeződik végre az NB III-as „hazai” mérkőzések sorsa is: folyamatban van egy 200 ülőhelyes ideiglenes mobil, fedett lelátó beruházása, amely hamarosan elkészül, és ha minden jól megy, s az MLSZ is zöld lámpát ad, akkor a tervek szerint szeptember végén újra a vásárhelyi stadionban szurkolhatnak a nézők Koncz Zsolt tanítványainak. Vagyis az egyesület kihúzza Vásárhelyt abból a szégyenből, hogy megyei jogú város létére képtelen volt NB III-as mérkőzésekre alkalmas körülményeket biztosítani…
Summa summarum: a város szégyenszemre elengedte a stadionügyet, a HFC viszont bebizonyította, hogy lehet ezt jól is csinálni. Nemcsak évi 10-15 millió forintot spórolt meg Vásárhelynek, nemcsak saját lábára állva gazdaságosan működteti a létesítményt, de idén őszig összesen 80-90 millió forint értékű beruházással is gazdagítja a helyi közösséget. Jár a kalapemelés!