A cigányplutónium emlegetése helyett figyelem és segítség kéne a vásárhelyi romáknak

Ájtatos és kétértelmű, méltatlan szavak helyett valódi tettekre lenne szükség, üzeni a vásárhelyi romák képviselője Márki-Zay Péternek.
Egy korábbi kijelentésre hivatkozva augusztus 20-i beszédében Márki-Zay Péter úgy fogalmazott, szeretettel kell felemelni a cigányságot mert: ketyeg a cigányplutónium. A mondatot Bogdán László Cserdi néhai polgármestere használta egy interjúban.
Mezei Vidor, a Hódmezővásárhelyi Cigány Kisebbségi Önkormányzat elnöke, felháborítónak és méltatlannak nevezte a kifejezést és a hasonlatot. A bombához hasonlítás miatt magyarázatot is vár vásárhely polgármesterétől.
Hozzátette, a cigányság való szeretettel felemelése sem állja meg a helyét Márki-Zay beszédéből. A mostani cigány kisebbségi testület semmi jót nem tapasztalt ugyanis a polgármester részéről. Szó nélkül kitették őket a városházáról, tudtuk nélkül a polgármester „cigánytanácsot” alapított, és gyakorlatilag semmiféle kapcsolatot nem ápol a cigánysággal.
Felelevenítette, a múltkori Gólya utca fórumon is, az ott élő romák igényét meghallgatva kezdeményezte a városházán az utca vízelvezetőinek kijavítását, az út kátyúzását és fekvőrendőr kihelyezését, de még választ sem kapott a városházáról. Ellenben nemtelen támadások, kommentek tucatjával érkeztek a cigányság felé a polgármester követőitől. Ez nem az a szeretetteljes felemelés és befogadás, amiről ájtatosan beszélt a polgármester.
Elmondta még azt is, hiába ígérték meg, hogy javítják a Dobó utcai lakások állapotát is, az sem történt meg. Itt sok a kisgyermek, a rászoruló, a lakások állapota sokszor tragikus, ráadásul a lakbért is emelték.
Mezei Vidor még elmondta, a vásárhelyi cigányság, akik hivatalosan ezren vannak, de akiknek a számát 3-4 ezerre becsüli, 80 százaléka már elhatárolódik a polgármestertől, csalódott benne, így elhatárolódik. Pedig csak annyit kéne csinálni, hogy figyelni rájuk meghallgatni a problémáikat és segíteni. Nemcsak kampányban megjelenni és ígérgetni, hanem ténylegesen tenni és segítni a hétköznapokban is.
A Cigány Kisebbségi Önkormányzat elnöke még hozzátette, keresi a lehetőséget, hogy segítsen a Dobón élőknek is. A gyerekeknek tanszer utalványt készül szerezni, a legjobb tanulókat 5 ezer forintos utalvánnyal segítené és el szeretné vinni az itt élő gyermekeket egy egynapos kirándulásra is – sorolta tervei egy részét, melyre már igent mondott a roma kisebbségi önkormányzat.