Megyei szóvivő: megnövekedett a szén-monoxid mérgezések száma is Csongrád-Csanádban

Az elmúlt időszakban rengeteg munkájuk volt a tűzoltóknak, a nagy hőség miatti megemelkedett balesetszám és a szabadtéri tűzesetek mellett azonban egy eddig ekkora mértékben nem tapasztalt probléma is adott bőven feladatot a megyei lánglovagoknak: ugrásszerűen megemelkedett a szén-monoxid mérgezéses esetek száma – hangzott el a Rádió7 Közös nevezőjében.
Molnár Krisztina tűzoltó főhadnagy, megyei katasztrófavédelmi szóvivő a műsorban kiemelte, az elmúlt időszakban mindenféle szituáció előfordult, és rengeteg riasztást kaptak a megyei tűzoltók, nagyon sok helyre ki kellett vonulniuk.
Mint ismertette, a hőség miatt jelentősen megemelkedett a balesetek száma, és a szabadtéri tűzeseteké is. Ami viszont őket is meglepte, az a radikálisan megugró szén-monoxid mérgezéses esetek száma volt. Évek óta nem tapasztaltak nyáron ilyet. Szerencsére súlyos mérgezés vagy haláleset nem történt, köszönhetően annak is, hogy egyre több háztartásban van szán-monoxid érzékelő.

Molnár Krisztina utóbbival kapcsolatban elmondta, már 10-12 ezer forintért kapunk megfelelő készüléket, de a katasztrófavédelem oldalán találunk egy ajánlati listát is. A készülék életeket ment! Nagyon fontos, hogy legyen az otthonunkban – emelte ki a megyei szóvivő.
A műsorban elhangzott, az egész ország területén tűzgyújtási tilalom van érvényben, beleértve Csongrád-Csanád megyét is. A szóvivő kiemelte, a szabadtéri tűzesetek túlnyomó többségéért a lakosság a felelős, azok 95 százalékát emberi tevékenység, pontosabban emberi mulasztás okozza. Elég már egy autóból kidobott cigaretta csikk is, hogy 10-20-30 hektáros terület leégjen. Nemrégiben egy gazda betakarítás előtt álló gabonája égett le, hatalmas károkat okozva ezzel, és ezt is éppen egy kidobott cigi csikk okozta.

A tűzgyújtási tilalom a kijelölt tűzrakóhelyekre is érvényes – figyelmeztetett Molnár Krisztina. Erdők, fásítások mentén is, azok 200 méteres körzetében tilos tüzet gyújtani! Otthon, a saját kertünkben természetesen gyújthatunk, rakhatunk tüzet, de legyünk óvatosak, ha feltámad a szél, fokozottan figyeljünk a tűzre.
Lajkó László csoportvezető helyettes kéményseprőmester a Rádió7 Közös nevezőjében kiemelte, a szén-monoxid mérgezést kellő odafigyeléssel meg lehet előzni. Ha jelez az érzékelő, akkor szellőztessünk azonnal, ha riaszt, akkor már nagy baj van, azonnal hagyjuk el a lakást.
Mint ismertette, a régi lakásokban sok helyen lecserélték a nyílászárókat, de ezek gyakran túlságosan is légmentesen zárnak, ezért mielőtt ezeket beépíttetjük, érdemes gépésztervező szakembert hívni, aki a lakásban lévő készülékekhez igazítottan határozza meg a nyílászáró választását és a légkivezető nyílásokat is.
A kéményseprők egész évben dolgoznak, nyáron is, ne várjunk őszig az ellenőriztetéssel, mert ez is életet menthet.

A kéményseprőket ingyenesen hívhatjuk a 1818-as központi számon, a megyei kéményseprőket pedig a 30/ 261-54-66-as telefonszámon.
A műsor végén Molnár Krisztina még elmondta, sok a kiégett autók száma is nyáron, nagyon figyeljünk arra, hogy öngyújtót vagy kézfertőtlenítőt ne hagyjunk a kocsiban. Ezek felrobbanhatnak, és pár perc alatt leéghet belül az egész autónk! Ajánlott, hogy legyen a kocsiban kisebb méretű poroltó is, ha megtörténne a baj, míg kiérkeznek az egységek a helyszínre mi magunk is kellő óvatossággal megpróbálhatjuk eloltani az autóban keletkező tüzet.