Egy hónapig ült a vásárhelyi városháza a balesetveszélyes játszóterek dossziéján

Ráadásul előtte egy éve lett volna, hogy az uniós szabványok, előírások szerint felügyelje, karbantartsa és minősítse játszótereit. Tovább dagad Márki-Zay játszótérbotránya: a kormányhivatal válasza is megerősíti, hogy a városházán a totális fejetlenség és dilettantizmus az úr.
Egyre jobban maga alá temeti a játszótérgate a vásárhelyi városházát! A napok óta tartó játszótérbotrány legutóbbi, csütörtöki felvonásaként a polgármester – szokásához híven – látványos műfelháborodással másokat kezdett hibáztatni azért, mert a nyár kellős közepén le kellett zárni a helyi játszóparkok felét, egészen pontosan 18-at(!). A várost három és fél éve vezető Márki-Zay a saját felelősségéről továbbra is hallgat, mint a sír. Pedig lenne miről beszélnie!
A balliberális politikus egyrészt arra a cégre mutogat, mely az önkormányzat megbízásából elvégezte a játszóterek felülvizsgálatát, de szerinte nemcsak az érintett vállalkozás túl szigorú, hanem „természetesen” a kormányhivatal is hibás, mely az egy éve hatályban lévő jogszabályi változtatást betartatja az önkormányzatokkal, na meg úgy „mellékesen” vigyáz a játszóparkokat használó gyermekek testi épségére. Mondta mindezt úgy, hogy közben nyíltan beismerte, az önkormányzatnak tudomása volt róla, hogy a felülvizsgált játszóterek közül több is „konkrétan balesetveszélyes”…
Ha már Márki-Zay a kormányhivatalt vádolta, a Promenad24 megkereste a hatóságot, és tájékoztatást kért annak kapcsán, ahol a városvezető „nem bontja ki az igazság minden részletét”. Vagyis megkérdeztük például, mióta érvényes és hatályos az a jogszabály, aminek a hódmezővásárhelyi játszótereknek, illetve az azokat fenntartó önkormányzatnak meg kell felelnie. Arról is érdeklődtünk, mióta lehet tudni, hogy a lezárással érintett hódmezővásárhelyi játszótereknek idén lejár a minősítésük, s mennyi idő állt (volna) az önkormányzat rendelkezésére, hogy az újfajta uniós és hazai elvárásoknak megfelelően kijavíttassa, felújíttassa, átépíttesse ezeket a játszóparkokat.
Egy év sem volt elég a vásárhelyi önkormányzatnak, hogy felkészüljön
Megdöbbentő válasz érkezett: a Csongrád-Csanád Megyei Kormányhivatal megerősítette a korábbi cikkeinkben szereplő információinkat, miszerint a vonatkozó jogszabályt 2020. július 31-én módosították. „Közel 1 éve tehát nem változott a gyakorlat, mely az uniós elvárások, szabványok szerint zajlik” – írták. Ez azt jelenti, hogy a vásárhelyi önkormányzatnak legalább egy éve lett volna felkészülni arra, hogy újraminősítse, korszerűsítse, rendbe tegye az érintett játszótereit, hiszen a szigorúbb, uniós előírások nem egy hete vagy tegnap léptek életbe. Ezt azonban elmulasztották.
Az is nyilvánvaló kellett legyen a városháza számára, hogy legkésőbb az idei esztendő közepén lejár a vásárhelyi játszóterek jó részének négy éve elvégzett minősítése. „Az üzemeltető, azaz az önkormányzat feladata az ellenőrzésekről, valamint az elvégzett javításokról nyilvántartást vezetni. Magyarán a saját nyilvántartásából egyértelműen megállapíthatja: legközelebb mikor aktuális az időszakos ellenőrzés” – húzta alá a kormányhivatal is. Ráadásul – többször megírtuk – a Tiszta Szívvel Egyesület és Alapítvány tavasszal külön jelezte, rendkívül elhanyagoltak és balesetveszélyesek a vásárhelyi játszóterek, s azok karbantartása az önkormányzat feladata. Mégsem akadt a torony alatt olyan vezető vagy szakember, aki mindezek ellenére a füle botját mozdította volna. Pedig az idő is szorított, és a játszóparkokon uralkodó áldatlan állapotok is közbeavatkozásért kiáltottak…
Elmaradt a folyamatos felügyelet és a rendszeres karbantartás
„A játszóterek üzemeltetése folyamatos felügyeletet, rendszeres karbantartást igényel. Így kerülhető el, hogy egy-egy ellenőrzés után olyan mértékben használhatatlannak nyilvánítják az eszközöket, mint Hódmezővásárhelyen”
– mutatott rá a kormányhivatal arra, hogy az elmúlt egy esztendő semmittevése vezetett a 18 játszótér lezárásához. Azaz Márki-Zaynak inkább a tükörbe kellene néznie, mielőtt másra mutogat!
Ahogy beköszöntött a nyár, az önkormányzat maga bízott meg egy minőségellenőrző céget a játszótéri eszközök ellenőrzésével. A város által megrendelt és fizetett felmérés kétséget kizáróan bizonyította, hogy „konkrétan balesetveszélyes” a vásárhelyi játszóterek jó része.
„A minőségvizsgáló cég szerint ugyanis a hódmezővásárhelyi játszóterek egyes elemei sérültek, korhadtak. Több játékba is beszorulhatnak a gyerekek ujjai vagy a fejük, számos esetben pedig az eszközök burkolata is sérült. Általános probléma, a festés hiánya is”
– részletezte a kormányhivatal.
Egy hónapos sunnyogás után kapkodó, kaotikus tűzoltás
Természetesen mint fogyasztóvédelmi hatóság ők is megkapták a minőségvizsgáló cég jelentését. Innen tudható, hogy a dokumentum már június közepén(!) a vásárhelyi önkormányzat kezében volt, mégsem tettek semmit egészen július 13-áig, amikor is – a szülők jogos felháborodására – előzetes tájékoztatás, kommunikáció nélkül lezárták a játszóterek felét.
„A Csongrád-Csanád Megyei Kormányhivatal 2021. június 14-én kapta meg a minőségvizsgáló szervezet által készített jegyzőkönyveket. Ezzel egy időben a megrendelő önkormányzatnak is meg kellett kapnia ezeket. A lezárási kötelezettségének azonban mégsem nem tett eleget önként, ezért figyelmeztette erre a kormányhivatal. Csakis ez után pótolta közel 1 hónapos mulasztását” – áll a lapunknak küldött válaszban.
Vagyis a városháza egy hónapig ült a balesetveszélyes játszóterek dossziéján, s nem tett semmit, miközben tudta, hogy meg kellene akadályoznia a nem megfelelő játszóparkok, játszóeszközök használatát. Ezzel pedig adott esetben a vásárhelyi gyermekek testi épségét, biztonságát kockáztathatta. A július 13-i lezárás nem volt más, mint hirtelen, rapid, kaotikus tűzoltás. Nem véletlen tehát Márki-Zay izzadságszagú erőlködése, az elmúlt napok látványos városházi zűrzavara, kapkodása, egymásnak ellentmondó magyarázkodása.
Rendkívül pikáns az is, hogy más települések a jelek szerint képesek megfelelően karbantartani és minősíteni a játszótereiket, miközben a Márki-Zay Péter vezette hódmezővásárhelyi önkormányzat képtelen megugrani ezt a feladatot. Is. A kormányhivatal ugyanis azt írta, Csongrád-Csanád megyében jelenleg Vásárhelyen kívül csak két településen kell lefolytatniuk ellenőrzési eljárást, összesen 16 darab(!) játszótéri eszköz miatt. Vásárhelyen pedig 18 játszótér vált használhatatlanná, balesetveszélyessé – ki tudja, hány tucat játszóeszközzel.
Ennyit akkor a szakértő városvezetésről…
Ez történt eddig a héten a vásárhelyi játszótérbotrányban:

Játszótérbotrány: Márki-Zay a felülvizsgálatot végző cégre keni a saját bénázását
A vásárhelyi polgármester megint másokat hibáztat azért, mert a nyár közepén le kellett zárni a helyi játszóterek felét.

Játszótérbotrány: durván kiakadtak az önkormányzatra a vásárhelyi szülők
Azon háborognak, miért egyszerre kellett lezárni a játszóterek felét, s miért sunnyog a város.

Egy nap sűrű csönd után a városháza kinyögte: lezárták a vásárhelyi játszóterek felét!
Totális fejetlenség és dilettantizmus uralkodik az önkormányzatnál…

A tagadástól a nyílt beismerésig – Márki-Zay útja a játszótérbotrányban
Káosz, dilettantizmus, végül a probléma és a semmittevés nyílt beismerése…

Totális fejetlenség Vásárhelyen – egymás után estek el kedden a játszóterek
A város hirtelen zárása teljes káoszt okozott, hiszen a kapkodó intézkedést semmilyen kommunikáció nem előzte meg.

Több játszóteret is lezártak Vásárhelyen (FRISSÜL)
Szalagokkal kerítették el a játszóeszközöket, azok használata tilos.