A magyar hadiipar újjászületése több száz munkahelyet teremt

Magyarország jövőre minden korábbinál többet, ezerhárom milliárd forintot fordíthat védelmi kiadásokra, mondta az M1-nek Benkő Tibor honvédelmi miniszter.
Hangsúlyozta: a rekord összegű költségvetés felét fejlesztésekre, beruházásokra fordítják, ami a magyar hadiipar újjáélesztését is segíti. Az országban jelenleg öt városban folyik csúcstechnológiás hadiipari fejlesztés. Ezekben több száz, képzett dolgozót foglalkoztatnak majd – hangzott el az M1 Híradójában.
Jövőre megkezdődik a próbatermelés, 2023-ban pedig beindul a sorozatgyártás az Airbus új, magyarországi gyárában.
A zöldmezős beruházásként Gyulán megépülő üzemcsarnok nemrég elérte a tervezett szerkezeti magasságát. Elsősorban helikopterek legfontosabb precíziós elemei, többek között forgó alkatrészei készülnek majd itt. A gyár az Airbus helikopter-üzletágának teljes termékpalettáját, így a polgári és katonai repülést is kiszolgálja majd.
Gyula mellett négy másik városban is megkezdődött egy-egy hadiipari beruházás.
- Zalaegerszegen a világ egyik legkorszerűbb gyalogsági harckocsiját,
- Kaposváron pedig taktikai harcjárművét gyártják majd.
- Kiskunfélegyháza a kézifegyverek mellett többek között az új generációs páncélököl,
- míg Várpalota a robbanóanyagok gyártóbázisa lesz.
Benkő Tibor honvédelmi miniszter az M1-nek elmondta, az épülő fegyvergyárak nem csak a Magyar Honvédséget szolgálják majd ki. Csúcstechnikát képviselő, exportképes termékeik jelentős bevételt hozhatnak, így egész régiók gazdasági felvirágoztatását segíthetik elő.
A magyar hadiipar újjászületése közvetlenül is több száz munkahelyet teremt. A gyártósoron dolgozó, speciális tudású szakemberek mellett hadmérnökökre és az új generációs eszközök kezelésére felkészített katonákra is szükség van. A Magyar Honvédség máris megkezdte a közép- és felsőfokú képzési rendszer bővítését.
„Idén Nyíregyházán indul egy másik honvéd kollégium és 2022-ben szeretnénk, ha Hódmezővásárhelyen is elindulna egy osztállyal ez a képzés. Ugyanakkor a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és honvédtisztképző kar együttműködési megállapodásokat köt több egyetemmel, hogy beinduljon a hadiipari mérnöki képzés és a hadmérnök-képzés is” – mondta Ruszin-Szendi Romulusz, a Magyar Honvédség parancsnoka.
Magyarország védelmi kiadásai jövőre meghaladják az ezer milliárd forintot. Ennek felét fejlesztésekre, beruházásokra fordítják.
forrás hirado.hu, borítókép illusztráció, mhirtsart.hu