Labdarúgó-Eb: Csehország és Belgium is bejutott a negyeddöntőbe

A csehek Hollandiát verték az utolsó budapesti meccsen, míg a vasárnap rangadóján a belgák a címvédő portugálokat ejtették ki.
A cseh válogatott meglepetésre 2-0-ra legyőzte az eddigi százszázalékos holland csapatot a vasárnapi nyolcaddöntőben, amely az utolsó budapesti mérkőzés volt a labdarúgó Európa-bajnokságon. Az esélyesebbnek tartott hollandok az 55. percben emberhátrányba kerültek Matthijs de Ligt kiállítása miatt, ezt követően a csehek átvették az irányítást, így előbb Tomas Holes fejesével a 68. percben vezetést szereztek, majd a végeredményt az immár négygólos Patrik Schick állította be a 80. percben. A cseh csapat a dán együttessel találkozik a négy közé jutásért, az összecsapást szombaton Bakuban rendezik.
Európa-bajnokság, nyolcaddöntő:
Csehország-Hollandia 2-0 (0-0)
Puskás Aréna, 52 834 néző, v.: Szergej Karaszjov (orosz)
gólszerzők: Holes (68.), Schick (80.)
piros lap: De Ligt (55.)
sárga lap: Coufal (56.), illetve Dumfries (46.), De Jong (84.)
Csehország:
Vaclik – Coufal, Celustka, Kalas, Kaderabek – Holes (Kral, 85.), Soucek – Masopust (Jankto, 79.), Barak (Sadilek, 92.), Sevcik (Hlozek, 85.) – Schick (Krmencik, 92.)
Hollandia:
Stekelenburg – Dumfries, De Vrij, De Ligt, Blind (Timber, 81.), Van Aanholt (Berghuis, 81.) – De Roon (Weghorst, 73.), Wijnaldum, De Jong – Depay, Malen (Promers, 57.)
II. félidő:
53-55. perc: De Ligt utolsó emberként kézzel állította meg a labdát, amellyel Schick törhetett volna kapura. A játékvezető elsőre sárga lapot adott, majd a videobíró segítségével végül kiállította a holland védőt.
67-68. perc: egy jobb oldali cseh akció végén Stekelenburg kiejtette a labdát, így szöglet következett. A sarokrúgást követően Holes 5 méterről a bal sarokba fejelt (1-0
80. perc: Holes csapott le a labdára, amellyel a bal oldalon iramodott meg. Középre adására jó ütemben érkezett Schick, aki 8 méterről a jobb alsó sarokba lőtt (2-0).
A hollandok azonnal magukhoz ragadták a kezdeményezést, így az első helyzet is az övék volt, míg a csehek egy veszélyes távoli lövéssel válaszoltak. A félig „narancsba öltözött” Puskás Aréna közönsége által támogatott holland együttes többnyire fölényben futballozott, sőt, számos veszélyes támadást is vezetett, azonban a játékosoknak egyszer sem sikerült eltalálniuk a kaput. A csehek elsősorban gyors ellenakciókra építettek, ezekkel sikerült többször a rivális csoportkörben is bizonytalankodó védelme mögé kerülniük, azonban gólt ők sem szereztek a rekkenő hőségben rendezett első félidőben.
A folytatásban ugyancsak a holland válogatott irányított, sőt, a meccs addigi legnagyobb helyzetét puskázta el Malen: egyedül vezethette a labdát a cseh kapusra, aki azonban nagyszerű ütemben kimozdulva menteni tudott. Egy perc múlva viszont nagyot fordult a kocka, mivel De Ligtet kezezés miatt kiállította az orosz bíró. A csehek az emberelőnyüket kihasználva beszorították az ellenfelüket, a nyomás pedig bő tíz perc után góllá érett. A létszám- és gólhátrányban lévő hollandok kitámadtak az egyenlítés érdekében, de az utolsó kulcspasszok továbbra is pontatlanok voltak, így komoly lehetőséget nem tudtak kidolgozni, ellenben a csehek egy gyors kontra végén Schick révén eldöntötték a továbbjutás kérdését. A hátralévő időben a cseh csapat hatékonyan védekezett, így a hollandoknak még a szépítés sem jött össze a lefújásig.
A belga válogatott 1-0-ra legyőzte Sevillában a címvédő Portugália együttesét a részben budapesti rendezésű labdarúgó Európa-bajnokság nyolcaddöntőjében, így bejutott az olaszok elleni pénteki, müncheni negyeddöntőbe.
Európa-bajnokság, nyolcaddöntő:
Belgium-Portugália 1-0 (1-0)
Sevilla, 14 500 néző, v.: Felix Brich (német)
gólszerzők: T. Hazard (42.)
sárga lap: Vermaelen (72.), Alderweireld (81.), illetve Palinha (45.), Dalot (51.), Pepe (77.)
Belgium:
Courtois – Alderweireld, Vertonghen, Vermaelen – Meunier, Tielemans, Witsel, T. Hazard (Demdoncker 95.) – De Bruyne (Mertens 48.), Lukaku, E. Hazard (Carrasco 87.)
Portugália:
Rui Patricio – Dalot, Dias, Pepe, Guerreiro – Moutinho (Joao Felix 55.), Palhinha (Danilo 78.), Sanches (Oliveira 78.) – Silva (Fernandes 55.), Ronaldo, Jota (Silva 70.)
I. félidő:
42. perc: Egy gyors belga támadás végén Thorgan Hazard kapta meg a portugál 16-os jobb sarka előtt a labdát, melyen igazított egyet, majd jobb külsővel a kapu bal oldalába bombázott (1-0).
Visszafogott iramú első félidőt produkáltak a csapatok. Mindkét fél a biztonságra törekedett, támadásban semmit sem kockáztatott, így komolyabb helyzet nélkül múltak a percek, mígnem a hajrában egy szép belga támadás végén Thorgan Hazard lőtt nagy gólt.
A fordulás után a portugálok nagy sebességre kapcsoltak és a második félidőben végig óriási erőket mozgattak az egyenlítésért. A belgák csak a védekezéssel törődtek, kevés kontrájukból nem jutottak komoly helyzetig. Közben Cristiano Ronaldóék több ígéretes lehetőséget is kialakítottak, kapufát is lőttek, de minden igyekezetük ellenére nem tudtak betalálni, így búcsúzni kényszerültek az Eb-től.
A belgák számára nehézséget jelenthet a folytatásra, hogy a második félidő elején Kevin De Bruynét sérülés miatt le kellett cserélni, majd a hajrában Eden Hazard is combját fájlalva kért cserét.
A további program:
nyolcaddöntő:
hétfő:
Horvátország-Spanyolország, Koppenhága 18.00
Franciaország-Svájc, Bukarest 21.00
kedd:
Anglia-Németország, London 18.00
Svédország-Ukrajna, Glasgow 21.00
negyeddöntő:
július 2., péntek:
Franciaország/Svájc – Horvátország/Spanyolország, Szentpétervár 18.00 (1.)
Belgium/Portugália – Olaszország-Ausztria, München 21.00 (2.)
július 3., szombat:
Hollandia/Csehország-Dánia, Baku 18.00 (3.)
Svédország/Ukrajna – Anglia/Németország, Róma 21.00 (4.)
elődöntő:
július 6.:
a 2. negyeddöntő győztese – az 1. negyeddöntő győztese, London, 21.00
július 7.:
a 4. elődöntő győztese – a 3. elődöntő győztese, London 21.00
döntő:
július 11., London, Wembley Stadion:
az 1. elődöntő győztese – a 2. elődöntő győztese