Multik helyett irány a piac – néhány érv, miért vásároljunk hazait!

Piacon vásárolni kétségkívül jó dolog, a friss és bő árukínálatnak köszönhetően nem csoda, hogy újra egyre többen hódolnak a helyi termelőktől való vásárlás élményének. Na de mi adja a varázsát, és miért éri meg piacra járni – például Vásárhelyen? Összeszedtünk néhány érvet!
Környezetbarát megoldások
Helyi termelőtől helyi alapanyag – a piacon vásárolt zöldségek és gyümölcsök garantáltan frissek és zamatosak, hiszen magyar földből, helyi termelőktől származnak, ezáltal pedig a raktározási és szállítási idő is lerövidül. Ez nem csupán felgyorsítja a folyamatokat, de környezetvédelmi szempontból is lényeges megoldást kínál: kevesebb tartósítószer és vegyszer, kevesebb szén-dioxid-kibocsátás.
És ha már környezetvédelem, ne feledkezzünk meg az újrahasznosításról sem. Vigyünk magunkkal saját tárolódobozokat, vászonszatyrokat, vagy vigyük vissza a tojástartót, és kérjük abba a következő tíz tojást. Ezzel a lépéssel kevesebb szemetet termelünk, ráadásul az eladók is díjazni fogják.
Közvetlenül a termelőtől
A piac sorain végigvonulva nehéz ellenállni a színes kavalkádban sorakozó zamatos zöldségek és gyümölcsök, valamint a friss alapanyagok pompájának. Itt minden egyes portékának története van, melyet a zamatos íz és a kedves, barátságos kiszolgálás mesél az asztalunkra. Ha pedig nem vagyunk biztosak az áru termesztési módját vagy éppen az összetételét illetően, nyugodtan kérdezhetünk a termelőktől, akiktől akár más érdekességeket és felhasználási módokat is megtudhatunk.

Közösségi élmény
Ha csupán a heti nagybevásárlás kipipálása a célunk, akkor is megéri inkább a piacot választani. A termékek minőségéről és a kínálatról már volt szó, de van valami a piacozásban, amit nem lehet összehasonlítani egyetlen multival sem: ez pedig maga az élmény. A bevásárlásnak egy sokkal személyesebb, sokkal emberibb világa nyílik meg előttünk, ahol a termelők szinte egyé válnak terményeikkel, szívüket-lelküket beleadva.
„Azért jobb piacra járni, mert személyesebb. Egy multiban nem biztos, hogy rögtön tud az eladó segíteni, míg ha kimész a piacra, ott tudsz kapcsolatokat építeni, beszélgetni az emberekkel, találkozni ismerősökkel, illetve tudsz beszélni a termékről is, amit megveszel” – érzékelteti mindezt Mucsi Nóra, aki a vásárhelyi Árkádos Kézműves Piacot választotta a mártélyi Rózsa Tanya fürjtojás-termékeinek értékesítésére.
Miénk a döntés
Ahány eladó annyiféle termék, a döntés csupán rajtunk áll. Mind minőségben, mind mennyiségben többféle lehetőségünk van, ráadásul, ha megkedvelünk valamit, a későbbiekben is tudni fogjuk, hol szerezzük be azt.

Családi program
Miért ne csinálhatnánk családi programot a piacozásból? Tanulságos és izgalmas lehet, ha a gyerekeket is magunkkal visszük, és megmutatjuk nekik, milyen szempontok alapján válogassanak, mit jelent az, ha egy termék hazai vagy épp hogyan vásárolhatunk tudatosabban.