Modern Városok Program: Márki-Zay Vásárhely érdekeinél előbbre helyezi saját politikai ambícióit

A modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos megerősítette: Hódmezővásárhelyen csak az önkormányzat kezelésében lévő fejlesztések akadoznak, az állami beruházások szépen haladnak a Modern Városok Program keretében. Gyopáros Alpár szerint Márki-Zay Péter tétlenkedik és uszít, politikai alapon támadja a nagyszabású programot.
Minden balliberális oldalról érkező híresztelés ellenére nem állt le, sőt nagy ütemben folytatódott a Modern Városok Program (MVP), melynek beruházásait a világjárvány sem fékezte le – erről beszélt a Magyar Nemzetnek Gyopáros Alpár modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos. Kiemelte: a program idei és jövő évi együttes költségvetése meghaladja a 600 milliárd forintot, amelynek döntő hányada hazai forrás. A pénzeket részben turisztikai, egészségügyi fejlesztésekre fordítják, de folytatódnak az oktatást, kultúrát, sportot, helyi utakat és tömegközlekedést érintő beruházások is.
Nincs politikai megkülönböztetés, de szükséges az együttműködés…
Az MVP révén az évtized második felének legmeghatározóbb beruházásai valósulnak meg hazánk megyeszékhelyein. Összesen 270 beruházást támogatnak 4000 milliárd forintot meghaladó fejlesztési forrással, ebből már több mint 2000 milliárd forintot meg is kaptak az érintett települések. Ez soha nem látott mértékű támogatás a megyei jogú városok életében. Az összeg kétharmad részét a magyar kormánya biztosítja – tájékoztatott a kormánybiztos.
Gyopáros Alpár kiemelte: a 270 beruházásból több mint 110 részben vagy egészben már megvalósult. Az MVP forrásainak felét a közúti és vasúti fejlesztések teszik ki, amelyek jelentősen megkönnyítik hazánk lakosságának mindennapi életét. „A kormány vállalása, miszerint 2025-ig mind a 23 megyei jogú város csatlakozik a hazai gyorsforgalmi úthálózathoz, jól halad, még négy megyeszékhely esetében folynak kisebb-nagyobb munkálatok, 19 városba viszont már jó minőségű, négysávos úton juthatunk el” – hangsúlyozta, hozzátéve: a beruházások másik részét az élet minden területére kiterjedő lokális fejlesztések teszik ki, csaknem 2000 milliárd forint értékben. Az MVP természetesen nem tesz különbséget kormánypárti és ellenzéki városok között, azonban a beruházások előrehaladásához fontos az, hogy az abban részt vevő felek együtt tudjanak működni a megvalósítás érdekében – fogalmazott a politikus.
…Márki-Zay meg csak tétlenkedik és uszít
A kormánybiztos arra is kitért, hogy a kormányzati programot a legélesebben, a legdurvább hazugságokkal Hódmezővásárhely balliberális polgármestere támadja. Márki-Zay Péter teleharsogja a „függetlenobjektív” médiát, hogy az MVP leállt, de ez Gyopáros Alpár szerint nem igaz. „Hódmezővásárhelyen is csak az önkormányzat kezelésében lévő fejlesztések akadoznak, az állami beruházások szépen haladnak” – fejtette ki a Magyar Nemzetnek.
„Példaként említhető a Lázár János irányításával megvalósuló tram-train, de szintén az országgyűlési képviselő koordinálásával jön létre vasúti kapcsolat Szeged és Szabadka között, és újul meg a Békéscsaba és Szabadka közötti vasúti pálya, amelyet villamosítanak is” – mondta el a lapnak a kormánybiztos. Gyopáros kiemelte:
„Hódmezővásárhely esetében arról van szó, hogy Márki-Zay Péter határidőket módosít, tétlenkedik, a város érdekeinél előbbre helyezi saját politikai ambícióit, a programot pedig eszközként használja a kormány elleni uszításra”.
Már 12 milliárdot bukott a vásárhelyi közösség
A Promenad.hu korábban több cikkben foglalkozott vele, a Márki-Zay-féle balliberális városvezetés szerencsétlenkedése, totojázása és variálása miatt Vásárhely az utóbbi időszakban már mintegy 12 milliárd forintnyi fejlesztéstől esett el az MVP keretében. Kútba esett a könyvtár, tudásközpont és mélygarázs 5 milliárdos projektje, valamint a Bethlen Gábor- és a Németh László-gimnáziumok felújításának, bővítésének 7 milliárdos pályázata is. A Modern Városok Program egyébként – Orbán Viktor miniszterelnök és Almási István korábbi polgármester megállapodásának köszönhetően – 170 milliárdos fejlesztést hozhatott volna, komoly gazdasági és infrastrukturális előrelépést eredményezhetett volna a városnak. Az utóbbi két három esztendőben azonban csak azok a beruházások haladnak, amelyeket nem az önkormányzat, hanem az állam koordinál és tart kézben, így a Zrínyi-laktanya, a honvédelmi szakközépiskola és kollégium, valamint a tram-train, amelyek mellé a kórház fejlesztése is felzárkózott, felzárkózik.
Fotó: MTI