Mesél a múlt: a székkutasi oroszlán

Mint írják, a Tornyai János Múzeum Régészeti Gyűjteményében található különleges, 35 cm hosszú, 20 cm széles, közel 9 cm vastag töredék egy édesvízi mészkőből faragott medaillon része volt. A tárgynak nem annyira az anyaga vagy a formája különleges, inkább a rajta látható ábrázolás, a faragvány eredeti funkciója érdemel említést.
1987-ben Székkutason, az egykori Kutaspusztán egy Árpád-kori templom korántsem szokványos faragott kövei láttak napvilágot a Kakasszék-ér bal partján lévő magaslaton, melyek közül a legfontosabb egy oroszlánfigurával díszített, édesvízi mészkőfaragvány volt.
A faragott kőlap töredékén egy nagyméretű medaillon középső és jobb oldali részlete látható. A medaillonban ornamentális keret foglal magába egy kisebb, kör alakú mezőt, ennek egykori díszítésére a jobb szélen töredékes oroszlánfej utal. Vonásai erősen stilizáltak, a szemek helyét csak két hatalmas kör jelzi, innen mély árkokkal indul az orr, és durván széttartó vonásokkal fut bele a száj lehajló ívébe. A sörényre az apró fülek közti halmocskák utalnak. A kétsoros keretdísz külső sávjában vastag, kettős fonat szegélyezte a követ. A szalagszerű inda háromszögekké stilizált hullámaiban, a tompaszögű csúcsok irányában hatalmas levélujjak fekszenek a keretnek.
A töredékből rekonstruálható eredeti kép érdekessége, hogy az oroszlánt szembe forduló fejjel jelenítették meg és nem oldalnézetben, hiszen az állat szokásos, gyakran medaillonba foglalt ábrázolásai között épp a vonuló oroszlán méltóságteljes tartású, emblematikus alakja az uralkodó. A kutaspusztai töredék állatfeje alapján arra következtetnek a szakemberek, hogy valószínűleg nem magányos figurával, hanem páros küzdelem oroszlánjával kell számolni, amire egyébként a mező rekonstruálható mérete − a maga körülbelül 80 cm-es átmérőjével − lehetőséget is ad.
A kör alakú kutaspusztai faragvány keletkezésében a szokásostól eltérő funkcionális és műfaji igények működtek közre, ugyanis a faragvány az egykori padlót díszítette.
(Borítóképen: Medallion töredéke oroszlán fejével. Felmérési rajz: Koncz Margit)