Albert Tímea: „Számomra a női lét maga a gondoskodás” Vásárhelyi hölgyeket kérdeztünk a női lét szépségeiről, nehézségeiről (2. rész)

Cikkünk első részében már megmutattuk, hogy Bese Kata spinning® instruktor, dr. Havasi Katalin gyermekorvos, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke és Juhász Tünde kormánymegbízott mit gondolnak a női létről. A mostani cikkben Walterné Böngyik Terézia intézményvezető, a Hós Úszó SE elnöke, Albert Tímea írónő és Héjjáné Borbás Anikó, a Magyar Vöröskereszt megyei szervezetének hódmezővásárhelyi-makói területvezetője osztotta meg velünk a gondolatait.
Mit jelent Önnek nőnek lenni?
Walterné Böngyik Terézia: Nőnek lenni számomra egyfelől esztétikai érzéket jelent minden szinten. Fogékonyságot a szellemi, az erkölcsi és az érzelmi szépségre. Másfelől pedig folyamatos egyensúlykeresést. Egyensúlyt a család és a munka között, a következetes vezető és a kedves nő között, a feleség és az édesanya között. Ha ezek pedig megvannak, akkor érzem igazán őszintének egy Nő mosolyát. Ha valaki látja, csak annyit mond: „Jó ránézni… szinte sugárzik…” De igazán Nőnek lenni csak egy igazán Férfi mellett lehet – és ebben én szerencsés vagyok! Igyekszem megfelelni a férjemnek, a gyermekeimnek, a kollégáimnak és a közösségért vállalt feladataimnak. Úgy érzem, mi Nők nagy felelősséggel vagyunk, hiszen sok területen kell helytállnunk… és teszem ezt én is teljes szívvel és lélekkel!
Hogyan tudja a munkáját és a magánéletét összeegyeztetni, okoz-e ez bármilyen nehézséget?
Walterné Böngyik Terézia: Akkor tud valaki a hivatásában jól teljesíteni, ha a háttérben ott egy nagyon jó család, amely megtartja őt, segíti, támogatja. A mi családunk – a férjem és a két gyerekem – ilyen. A gyermekeim sikeresen helytállnak: Viki (29 éves) ügyvéd, boldog házasságban él, Gergő (23 éves) most végzett az egyetem Gazdaságtudományi Karán. Önállóságra neveltük Őket, a férjem pedig nagyon jó partner, rendkívül sokat segít, és mindig ott van igazi támaszként. Ezért én nem érzem, hogy bármiben hátrány lenne, hogy nő vagyok. Nagy felelősség mindenhol jelen lenni. Anyaként szerintem az az egyik legfontosabb, hogy jelen legyek a gyermekeim életében, részese legyek örömüknek és bánatuknak, küzdelmeikben segítsek. Az otthon nyugalmát őriznem kell, továbbá kellő módon oda kell figyelnem a társamra és önmagamra.
Nemcsak egy iskola intézményvezetője, hanem a Hód Úszó SE elnöke is. Mennyire nehéz nőként érvényesülni ezeken a területeken?
Walterné Böngyik Terézia: Van egy mottóm, ami eddigi pályafutásom során többször igazolódott: „Benned égnie kell annak, amit lángra akarsz lobbantani másokban.” (Szent Ágoston)
Mind a Szent István Általános Iskola intézményvezetőjeként, mind a Hód Úszó SE elnökeként a vezetői feladatok ellátása kihívás, mert intelligencia és erő is kell ahhoz, hogy az ember valóban vezessen, összetartson, ha szükséges, engedjen előre, de ha kell, tudjon háttérbe vonulni, vagy éppen elszántan törje az utat. Ezeket a szerepeket betölteni következetes együttműködéssel lehet… csakis együtt. Hiszem, mindkét területen ez a siker kulcsa!
Mi az, amire büszke a magánéletében és a szakmájában?
Walterné Böngyik Terézia: Büszke vagyok…
…a gyermekeimre, mert rendkívüli módon tudnak küzdeni céljaikért, kitartók és nem ismernek lehetetlent.
… a férjemre, mert nagy szerepe van abban, hogy egy biztonságot nyújtó környezet veszi körül családunkat.
… arra az érzésre, hogy jó „szentistvánosnak” lenni, diákként és pedagógusként is. Mindezt azért, mert nagyon motivált, lelkes tantestülettel dolgozom együtt, akik olyan kiváló pedagógusok, akik mindig keresik az új kihívásokat, a gyerekek sikerét, az új módszereket, a „diákévek” legszebb pillanatait.
…. és nagy örömmel tölt el, hogy egy kiváló egyesületben, a HÓD Úszó SE-nél elnökként bizalmat kaptam. Jelmondatunk: HIT! HŰSÉG! a nap 24 órájában bennük dobog, mert igazi úszók! Tudják, hogy fegyelemmel, összpontosítással és kitartással az eredmény nem marad el!
Teljesítményük arra ösztönöz, hogy soha ne adjam föl!
Mert a sport mindenre megtanít!
Albert Tímea is elmondta, hogy számára mit jelent nőnek lenni és szót ejtett arról is, hogy az írói szakmában hogyan látja a nemi szerepeket.
Mit jelent számodra nőnek lenni?
Albert Tímea: Számomra a női lét maga a gondoskodás. Valahogy a nők mindenről és mindenkiről gondoskodni szeretnének, egyszerűen belénk van kódolva. Ugyanakkor az alkotást, a teremtést és a megújulást is jelenti. Mint a művészet, a semmiből létrehozni valamit, amivel hatással lehetünk másokra.
Az írói szakmáról sokszor gondoljuk azt, hogy férfiak uralják. Te ezt hogyan látod?
Albert Tímea: Ez jó kérdés, ezen még eddig nem is gondolkoztam. Az utóbbi évek egyik nagy tanulsága az volt számomra, hogy soha ne azt nézzem, hogy másoknak hogy megy az a bizonyos szekere.
Mindegy, hogy nő vagy férfi, sajnos a social média nagyon torzít. Hiszen mindenki azt mutat magáról amit csak szeretne. Egy barátnőm azt mondta nem is olyan rég, hogy az írók tulajdonképpen nem is konkurenciái egymásnak, hiszen egyetlen író úgysem tud annyi könyvet írni, mint amennyit egy átlag olvasó venne egy év alatt.
Mennyire nehéz nőként az írói pályán érvényesülni?
Albert Tímea: Láttam már olyan jellegű különbségeket, hogy egy férfiért már eleve azért rajonganak, ahogyan kinéz, mindegy miről ír. Ilyen szempontból nekünk talán elenyészőbb azok száma, akik férfi szemmel minket kezdenek el látni a könyvek mögött, és nem magát a sztorit.
Én nőknek írok elsősorban, főhőseim kalandvágyó nők. Azok az olvasók, akik az ilyen jellegű könyveket szeretik általában nem férfiaktól olvasnak. Én úgy tapasztalom, hogy a férfi írók főleg krimiket, thrillereket, fantasykat írnak. Szóval szerintem összességében jól megférünk egymás mellett.
Van-e esetleg hölgy példaképed? Ha igen, ki az és miért?
Albert Tímea: Nem mondanám, hogy van kimondott példaképem. De imádom, és felnézek azokra az erős nőkre, akik kitartottak az álmaik mellett. És nem csak kitartottak, hanem a mai napig keményen dolgoznak értük. Sokszor hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a sikeres emberek már nem csinálnak semmit, hanem csak hátradőlnek, és élvezik az életet. Pedig ez nem így van.
A napokban néztem meg Lady Gaga, Five Foot Two című dokumentum filmjét. Kijózanító volt látni, hogy a csillogás mögött mennyi eltitkolt fájdalom húzódhat meg.
Héjjáné Borbás Anikó három lány büszke édesanyja és immár egy unokája is van. A családi élet mellett sokat dolgozik, a Magyar Vöröskereszt munkatársaként nap mint nap igyekszik segíteni másokon.
„Nőnek lenni, mit jelent, elgondolkodtató, hiszen egy Nő minden körülmények közt maradjon nő! Akkor is, mikor édesanya, akkor is mikor feleség, akkor is, ha dolgozik, és akkor is, amikor a társát haza várja. A külső-belső kisugárzás, és megfelelő összhang, minden körülmények között!” – kezdte gondolatait Anikó azzal kapcsolatban, hogy számára mit jelent nőnek lenni.
„A munkában azt gondolom, és hiszem, hogy naprakész vagyok, BÁRMIKOR felveszem a telefonomat is, hiszen sosem tudom, ki az, aki akkor kér segítséget és én esetleg tudok is segíteni. Volt már, hogy irányított véradás miatt kerestek reggel korán, vagy hétvégén egyéb kérés miatt. Valahogy úgy gondolom, mindig próbálok segíteni, ez belülről fakad! De persze saját magamnak ÉN Időt mindig teremtek, ez fontos, hiszen csak így töltődhetünk” – emelte ki.
Anikó nagyon büszke a családjára, mint mondta, támogatják őt a munkájában. Ugyanakkor a közös időtöltés náluk alapvető. 12, 25 és 18 éves lányai vannak. Emellett nagyon boldog, hiszen van egy kisunokája is, aki által megérhette a nagyszülővé válást. Anikó a férjére is büszke, „akivel idén 25 éves házassági évfordulónkat ünnepelhetjük, itt is megjegyzem, hogy a nagybetűs NŐ itt a legfontosabb, hogy NŐ maradjak minden körülmények között.”
Csodálatos lenne, ha minden inspiráló hölgyet bemutathatnánk, ám a lista végtelen lenne. Cikkeinkkel csak egy kis szeletét tudtuk megmutatni annak, hogy a nők hogyan látják saját magukat, miként járulnak hozzá ahhoz, hogy mások életét szebbé tegyék, legyen szó a szűk családi körről vagy egy nagyobb közösségről.
Aki teheti, az köszöntse a számára fontos hölgyeket a mai napon, hiszen ők nap mint nap arra törekednek, hogy harmóniát teremtsenek a környezetükben.
Ugyanakkor köszönet a férfiaknak is, hiszen az ő szerepvállalásuk is nélkülözhetetlen! Amikor pedig olyan nehéz időket élünk át, mint amilyenek most járnak, szükség van az együttműködésre és arra, hogy közösen tegyünk azért, hogy átvészeljük a rendkívüli helyzetet.
Cikkünk első része: