Figyeljünk a hideg miatt kiszolgáltatott embertársainkra!

Az utcán, parkokban, kapualjakban éjszakázó emberekhez a kijárási tilalom miatt kevesebben hívnak segítséget, ami miatt a csapadékos időben nagyobb veszélynek vannak kitéve. A vizes ruhában és átázott cipőben gyorsabban kihűlhetnek, kaphatnak súlyos betegségeket, vagy szerezhetnek soha nem gyógyuló végtagsérüléseket. Ezért
a Magyar Máltai Szeretetszolgálat arra kéri az este nyolc óra után közlekedő, munkából hazatérő, kutyát sétáltató embereket, hogy fordítsanak figyelmet a szabadban éjszakázó emberekre.
Szükség esetén új krízisférőhelyeket alakítanak ki, és megerősített utcai szolgálat gondoskodik az utcán éjszakázó rászorulókról. Az átázott ruhájú emberekhez a diszpécserközpontokban hívhatnak segítséget a járókelők – írták.
A szeretetszolgálat közleményében hozzátette: Budapesten a 450 férőhely mellett a vörös kód riasztás idején további 50 ember fogadására alkalmas krízisszállást nyitnak meg, szükség esetén az előző évekhez hasonlóan a szervezet országos központjában is krízisszállót alakítanak ki. A koronavírus-fertőzés miatt karanténba kerülő emberek számára létrehozott izolációs rész továbbra is fogadja azokat a hajléktalanokat, akiknek nincs hol tölteni a kéthetes karantént.
A nappali melegedőkben meghosszabbított nyitva tartással várják a rászorulókat,
ahol lehetőségük van ügyintézésre, főzésre, mosásra, valamint maszkot és vitaminokat is kérhetnek a szociális munkásoktól.
A szervezet az ország 12 városában 64 ellátó intézményben gondoskodik hajléktalan emberekről. A szeretetszolgálat az elérhető férőhelyekről tájékoztatja a társszervezeteket azért, hogy szükség esetén a legrövidebb időn belül szállást találjanak a rászorulóknak. A rendkívüli hidegben megerősített utcai szolgálattal látogatják a hajléktalanokat, arra kérik őket, hogy fogadják el az intézményi ellátást, és töltsék fedett helyen az éjszakát.
Veszprémben a teajárat hetente három alkalommal a város hét helyszínét érintve várja a hajléktalan embereket, forró teát, szendvicset és az Élelmiszerbank együttműködésével pékárut, gyümölcsöt oszt. A szolgálatot alkalmanként mintegy hatvan ember veszi igénybe, a leghidegebb napokon akár többen is.
Pécsen, a belvárosban működő Szolgáló Szeretet Háza Hajléktalanok Nappali Melegedője reggel 8 és délután 4 között van nyitva, de az, akinek nincs hová mennie, az éjszakát is ott töltheti. A melegedőben a hideg időre készülve több teát és ételt készítenek, van főzési lehetőség, és az élelem mellett minden betérő C- és D vitamint kap.
Kecskeméten is vitaminokkal, gyümölccsel egészítik ki a napközbeni ellátást, a népkonyhában a koronavírus-járvány miatt áttértek a dobozos ételkiadásra, de korlátozott számban helyben fogyasztásra is van lehetőség.
A szeretetszolgálat miskolci népkonyháján hétköznaponként 150 adag meleg étel készül, amelyet a járványhelyzet miatt ételhordókban adagolnak ki a negatív tüdőszűrő lelettel érkező, rászoruló embereknek. A vörös kód idejére a Máltai Szeretetszolgálat miskolci átmeneti szállóján is kialakították azt a helyet, ahol elkülönítve lehet elszállásolni az éjszakára menedéket kérőket.
Ezt a lehetőséget nemcsak hajléktalanok veszik igénybe, hanem a Miskolc környékén, fűtetlen házakban élők is.
Ha földön fekvő, átázott ruhájú, mozdulatlan, sérült embert látnak, kövessék az alábbi ajánlást és értesítsék a területi diszpécserszolgálatot, Budapesten a 06 1/338-41-86-os számon, mely rövid időn belül krízisautót küld a helyszínre, vagy súlyosabb esetben hívják a 112-es segélyhívót.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat ajánlásai, ha földön fekvő bajba jutott emberrel találkozunk
- Vegyük észre! A földön fekvő, a csupasz betonon ülő vagy az átázott ruhájú emberek fagypont körüli hőmérséklet esetén gyorsan kihűlhetnek. Árulkodó jel lehet, ha valaki hosszú időn át mozdulatlanul ül, vagy fekszik.
- Szólítsuk meg! Kérdezzük meg, nincs-e segítségre szüksége? Bátran menjünk oda, kérdezzük meg, tehetünk-e valamit érte
- Ne habozzunk cselekedni! Ha az illető nem tud válaszolni, vagy rosszullétre, fájdalomra panaszkodik, hívjuk a hajléktalan ellátó diszpécserszolgálatot, vagy a 112-es segélyhívót.
A Máltai Szeretetszolgálat öt jó tanácsa azoknak, akik segítséget hívnak hajléktalan emberekhez:
- Maradjon higgadt, szánjon időt a segítségnyújtásra, álljon meg a helyszínen, győződjön meg a pontos címről és onnan telefonáljon. Adja meg a telefonszámát, hogy szükség esetén visszahívhassák.
- Szólítsa meg a hajléktalan embert. A diszpécser segít abban, mit kell kérdeznie, közben vizsgálja meg a környezetet, vizes-e a ruhája, van-e sérülése.
- A diszpécser kérdéseire próbáljon meg pontos választ adni, szóljon, ha bizonytalan valamiben.
- Legyen türelmes, amíg a diszpécser utána néz a háttér információknak, beazonosítja a területet, egyértelműsíti a bejelentőtől kapott részleteket. Ez több percet is igénybe vehet. Előfordulhat, hogy a diszpécserek egyszerre több ügyet koordinálnak.
- Ha valamilyen sürgős teendő adódik a helyszínen, kövesse a diszpécser iránymutatását.
Regionális Diszpécserszolgálatok telefonszámai
- Budapest és Pest megye: 06 1/338-41-86
- Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala megye: 06 92/323-000
- Fejér, Komárom-Esztergom és Veszprém megye: 06 34/511-028
- Baranya, Somogy és Tolna megye: 06 72/233-169
- Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád és Békés megye: 06 76/485-582
- Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Jász-Nagykun-Szolnok megye: 06 42/504-618
- Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves és Nógrád megye: 06 46/530-268
A diszpécserszolgálatok telefonszámai megtalálhatóak a www.maltai.hu főoldalán
Figyeljünk az egyedül élő, idős emberekre!
Aki támogatni szeretné a Magyar Máltai Szeretetszolgálat hajléktalanokért végzett munkáját, megteheti az https://adomanyozz.hu/program/hajlektalan oldalon keresztül átutalással.
Az itt befolyt összegből a Máltai Szeretetszolgálat a hajléktalan emberek számára vásárol alsó ruházatot és élelmiszert, hogy ezzel segítse őket a leghidegebb napokon.
forrás hirado.hu, borítókép illusztráció