Csányi Sándor: Lázár János nagy hozzáadott értéket képvisel a kuratórium vezetésében

A korábbi Szent István Egyetem 2021. február 1-jétől a hatékonyabb és magasabb színvonalú felsőoktatás érdekében alapítványi fenntartásban működik tovább. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány kuratóriumának elnöke Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója, tagjai Nagy István agrárminiszter, Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja, Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja és Lázár János országgyűlési képviselő, a mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok állami feladatainak koordinálásáért felelős kormánybiztos. Az egyetem rektora Gyuricza Csaba.
Csányi Sándor a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kuratóriumának elnöke elmondta, számos szálon kötődik a vidékhez, banki befektetés révén is. Kiemelte, a mezőgazdaság az agrárium meghatározó része, és a hozzá kapcsolódó ágazatok is jelentősek. Ismertette, az elmúlt két évben több mint 100 kolléga vett részt a feltérképezésben, hogy az agrárfelsőoktatást átformálják.
“Megnéztük a modelleket, több nemzetközileg jóhírű egyetem gyakorlatát vizsgálatuk meg. Felismertük, hogy nálunk az oktatott tantárgyak nem feltétlenül korszerűek, nem eléggé vonzóak a fiatal hallgatók számára” – mondta Csányi.
Hangsúlyozta, céljuk többek között olyan agrárfókuszú szakemberek képzése, akik más iparágakban is jártasak. Hozzátette, több mint 14 ezer hallgató van a volt Szent István Egyetemen, és több mint 50 telephelye van az intézménynek.
“Agrárfókuszú, de benne van az állattenyésztés, a növénytermesztés és élelmiszeripari oktatás is. Célunk, hogy az itt tanulók a vidéki értelmiségi élet bástyái legyenek és a vidéki élet egyben tartásában közreműködnek” – mondta az elnök.
Mint megírtuk és mint el is hangzott, öttagú kuratórium irányítja a február elsejétől modellváltó agráregyetemet (korábban Szent István Egyetemet). Köztük van Lázár János is, a mezőhegyesi ménesbirtok és tangazdaság állami feladatainak koordinálásáért felelős kormánybiztosa is.
Lázár megszólalásában kiemelte, Magyarország a legkomolyabb adottságokkal rendelkezik termőföld és édesvíz tekintetében. És ideje a szuveneritást újrafogalmaznia az országnak. Az elmúlt 10 évben el tudták kezdeni ezt, ebben döntő szerepe volt az agrártárcának, sokat tettek, de korántsem eleget, rendszerszintű változtatásokra van szükség. A kormányban megvan a szándék a támogatásra, a nemrégen megalakult kuratórium, amely az agrárfelsőoktatást átformálja a SZIE-n célja, hogy a magyar agrárium motorja legyen.
Lázár ismertette, az alapítvány vagyonkezelő alapítvány, ez a kuratórium garancia, hogy a rájuk bízott közpénz nem fogja elveszíteni a közpénz jellegét sem most sem a következő évtizedekben. “A világ legmodernebb legversenyképesebb tudását kell létrehozni és elosztani minden arra érdemes magyar fiatal tehetőség között” – mondta.
Gyuricza Csaba arról beszélt, hogy ekkora innovációra nem volt még példa a magyar felsőoktatás történetében. Az új fejezet nyitásával a nemzetközi rangsorokban való előrejutás és a nemzetközi partnerségek erősítése is a cél. A rektor szerint három feltételnek kell teljesülnie ahhoz, hogy a világ élvonalához tartozzon az egyetem, ezek a : megújuló infrastruktúrára, versenyképes jövedelme, illetve kiváló oktatógárdára.
A sajtótájékoztató teljes anyaga
A BEJELENTÉS, ÉLŐBEN! </ p> Közzétette: Lázár János Hivatalos oldala – & nbsp; “https://www.facebook.com/lazarjanosfidesz/posts/856793498386111” > 2021. január 5., kedd