Több fronton segíti a családokat és a gazdaságot az alacsony lakásáfa

A kabinet elfogadta az intézkedést. Első lépésnek nevezik, hiszen sok segítségre van szüksége a családoknak ahhoz, hogy az eddig elért életszínvonalat meg lehessen őrizni.
Szükség van arra, hogy a családokat most is segítsük, szükség van arra, hogy az elmúlt tíz évben elért eredményeket megtartsuk, és igyekezzünk még tovább bővíteni, hogy a koronavírus-járvány miatt kialakult helyzetben se kelljen visszalépni, lemondani arról, amit eddig elértek a családok – mondta Novák Katalin a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorában.
A családok védelme érdekében több lépést is tervezünk az előttünk álló évben. Ezen belül kiemelt terület az otthonteremtés, melynek egyik lényeges eleme az, hogy áfacsökkentéssel segítsük azt, hogy az új építésű otthonokat vásárlók olcsóbban jussanak ezekhez az ingatlanokhoz, illetve azok, akik ezeket az ingatlanokat értékesítik, azt tapasztalják, hogy több vásárló van – emelte ki arra utalva, hogy
az öt százalékos lakásáfa az építőipar forgalmában is pozitív változást hozhat.
Azok a legjobb döntések, amelyek több célt is egyszerre, párhuzamosan tudnak segíteni. Egyrészt szeretnénk azt, ha a gazdaság nemhogy nem állna le az előttünk álló hónapokban sem, hanem éppen ellenkezőleg élénkülni tudna – hangsúlyozta.
A családokért felelős miniszter kiemelte: a kormány célja az, hogy minél több embernek legyen munkája. Lehet, hogy valaki nem ugyanazt fogja végezni, amit a korábbi években megszokott, de legyen olyan terület, ahol sokan el tudnak helyezkedni, és
„tisztességes munkával tisztességes fizetést tudnak kapni, amiből el tudják tartani a családjukat”.
Fontos cél volt az is, hogy ez olyan területen kínáljon munkalehetőséget és eredményezzen gazdasági fellendülést, ami ráadásul a családok jólétét, életkörülményeit is hivatott javítani – hangsúlyozta.
Milliókat spórolhatnak a családok
Novák Katalin kiemelte: a 2015-ben bevezetett csokkal 150 ezernél is több család otthonteremtéséhez járult hozzá a kormány csaknem 500 milliárd forinttal. A cél pedig az, hogy a jövőben is fokozottan tudják segíteni a családokat – tette hozzá.
A tervezett áfacsökkentésre példaként hozta, hogy ha valaki 2021. január elseje után új építésű ingatlant vásárol – ami lakás esetén nem haladja meg a 150, háznál a 300 négyzetméteres alapterületet –, akkor a mostani 27 százalékos áfa helyett csak öt százalékot kell fizetnie. Egy 30 millió forintos ingatlan vásárlásakor ez 6,5 millió forintos áfamegtakarítást jelenthet, egy 50 millió forintosnál pedig 11 milliót.
Bejelentette: azok, akik csokkal vásárolnak új építésű ingatlant, januártól az öt százaléknyi áfatartalmat is visszaigényelhetik. Ez egy 30 milliós lakásnál a 6,5 milliós megtakarításon túl további 1,5 milliós visszaigénylést jelent, az 50 milliósnál pedig a 11 milliós megtakarítás mellett további 2,5 milliót, ami Novák Katalin szerint biztosan a családoknál marad, mert ők igényelhetik vissza az áfatartalmat.
Évek óta megfelelően működik a csok
A miniszter szerint az a jó támogatás, ami a lehető legszélesebb kör számára elérhető, ráadásul a legegyszerűbben, viszont nem ad lehetőséget a visszaélésre. A csok a tapasztalatok szerint 2015 óta így működik, ezért kötötték össze az áfa-visszaigénylési lehetőséget a csokkal, ami jól bevált támogatási forma a gyermekvállalás előtt állóknak és a már gyermeket nevelőknek az otthonteremtésben.
A csokot a gyermekeiket egyedül nevelő szülők is igénybe vehetik már meglévő gyermekeik után, használt ingatlanhoz is felhasználható, és már egy gyermek vállalása esetén, illetve gyermeket tervező házaspároknak is jár a támogatás – ismertette.
Hozzátette: nagycsaláddá válás esetén az igénylők a babaváró támogatást is teljes egészében meg tudják tartani, amihez hozzájön a csok, és még felvehetnek egy 15 millió forintos, garantáltan három százalék alatti kedvezményes kamatozású, hosszú futamidejű kölcsönt.
forrás hirado.hu