Világméretű megmozdulás aktív kis alkotói idén is a Szabadság téri ovi gyerkőcei
Ilyenkor lelkes önkéntesek, oktatási intézmények, vállalatok, magányszemélyek saját akciótervet dolgoznak ki, hogy felhívják a figyelmet a világban keletkező hulladékra. Arra törekednek, hogy megmutassák embertársaiknak, hogy miként lehet csökkenteni a hulladék mennyiségét, vagy épp hogyan lehet újrahasznosítani a keletkezett szemetet. Ehhez csatlakozott a vásárhelyi Szabadság téri Óvoda az idén is.
Bozókiné Szabó Ildikó, az intézmény szakmai vezetője, klímareferens arról tájékoztatta lapunkat, hogy a hulladékcsökkentési hétre írt programját 4 országban is népszerűsítette, az elmúlt évben a világjárvány kitörése előtt, az ovin kívül: Szerbiában, Romániában, Horvátországban és Ukrajnában is.
A Szabadság téri ovi Klímanócskái egyébként egész évben foglalkoznak a hulladékproblémával, a héten pedig ők is a világméretű megmozdulás jegyében élték meg a hétköznapokat. De az idén kiemelt figyelmet fordítottak a „láthatatlan hulladék” keletkezésének problémájára, ami a gyártássorán keletkezik és létezése láthatatlanná válik a vásárlók számára.
A pandémia miatt, a gyerekek szüleik segítségével otthon végezhető hulladék méréssel segítették elő az európai léptékű megmozdulás sikerességét.
Az ovisok a pedagógusokkal együtt a hulladékok újra feldolgozására helyezték a hangsúlyt. A családok bevonásával egy olyan héten vannak túl a gyerekek, ami ki fog hatni az egész tanévre. Különböző társasjátékokat, használati tárgyakat készítettek az ovisok otthon a szülőkkel, és az óvodában is az óvónénikkel.
Így a gyerekek és ezáltal a szüleik is szembesülhettek, hogy mennyi hulladék keletkezik egy hét alatt a háztartásokban. Praktikákat sajátíthattak el, a hulladékok újra hasznosítására. Papír, textil és műanyag hulladékból játékok, szerves hulladékból komposzt készült.
„A gyerekek ismerik a hulladékok fajtáját, így nagyon örültünk neki, hogy zokniból, papírhulladékból, fémhulladékból, műanyag palackokból készültek különböző játékok. A társasjátékokat a gyerekek együtt használják az oviban, aminek nagyon nagy közösségépítő hatása van. A heti programot úgy állítottuk össze, hogy minden tevékenységnél megszólítsuk a különböző foglalkozási ágakat, mint például az irodalom, testnevelés vagy épp a matematika. Így a gyerekek a sokoldalú fejlesztő hatását is megtapasztalhatják az Európai Hulladékcsökkentési Hét programsorozatának” – mondta el Bozókiné Szabó Ildikó, az Országos Klímareferens Hálózat Oktatási és Szemléletformálási Tagozat vezetője, aki hozzátette, továbbra is igyekeznek ezt a zöld irányvonalat a családok felé közvetíteni.
A program felkerült az Európai Hulladékcsökkentési Hét nemzetközi oldalára is felkerült, amelyet IDE kattintva megtekinthetünk.
GALÉRIA a gyerekek tevékenységéről, a Hulladékcsökkentési Héthez kapcsolódva: