Már 33 ezer diáknak segít a járvány miatt könnyített diákhitel

Eddig több mint 33 ezer fiatalnak nyújtottak segítséget a különböző diákhitel-konstrukciók a koronavírus-járvány idején, és ez a szám év végére 40 ezer fölé emelkedhet – ismertette az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) parlamenti és stratégiai államtitkára a tárca által kedden az MTI-hez eljuttatott közleményben.
Mindez azt bizonyítja, hogy hasznos és érdemi támogatást tudtak adni a felsőoktatásban tanulóknak – fűzte hozzá Schanda Tamás.
Kifejtette: a koronavírus-járvány jelentősen megváltoztatta a felsőoktatásban tanulók életét. A digitális, távolléti oktatásra való átállás gördülékenyen ment ugyan, de sok fiatalnak okozna anyagi problémát a mostani helyzet. Éppen ezért döntöttek a diákhitel-rendszer kibővítése mellett. A számok azt mutatják, hogy sikeres volt az intézkedés; idén összesen több mint 33 ezer ember igényelte a háromfajta rendkívül kedvező hitelkonstrukció valamelyikét.
A magyar diákhitel-rendszer 2001-es bevezetése óta nem volt rá példa, hogy egy évben a 30 milliárd forintot is meghaladja a folyósított hitelek összege. A kiemelkedően magas kihelyezés mögött többek között az áll, hogy a rendkívüli körülmények miatt bevezették a teljesen kamatmentes, szabad felhasználású, maximum félmillió forintig, illetve a struktúraváltó felnőttképzéseken részt vevők számára legfeljebb 1,2 millió forintig igényelhető Diákhitel Pluszt. Emellett a szintén szabad felhasználású Diákhitel havi maximálisan igényelhető összegét 70 ezer forintról 150 ezer forintra emelték – emlékeztetett az államtitkár.
Magyar Péter, a Diákhitel Központ vezérigazgatója a közleményben ismertette: soha nem látott mértékben nőtt a diákhitelek iránti érdeklődés 2020-ban, már minden ötödik hallgatónak van valamilyen diákhitele.
Emlékeztetett: a Diákhitel Központ igazgatóságának legújabb döntése alapján minden diákhitel termék vonatkozásában 2021. január 1-jén meghosszabbodik az általános hiteltörlesztési moratórium.