Emelkedő ágban vagyunk, mégis indokolt volt 10 napra csökkenteni a karanténidőt

Csökkent az kötelező karantén időtartama
Müller Cecília elmondta, 951 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést, ezzel 20450-re nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 8 krónikus beteg, akik igazoltan koronavírus pozitivitást mutattak. 48 éves a legfiatalabb, 69 a legidősebb. Minden elhunytnak volt valamilyen alapbetegsége. 4644-en már meggyógyultak.
Jelenleg 35 fő van lélegeztetőgépen. Közel egy hete megközelíti az ezret a napi új fertőzöttek száma – összegezte. „Sajnos emelkedő ágban vagyunk jelenleg” – jegyezte meg.
Akinél orvos rendeli el a vizsgálatot, a tesztet, azoknak és a kontaktkutatásban részt vevőknek is ingyenes az eljárás.
A szabályok betartását hangsúlyozta, illetve kiemelte, hogy
aki tüneteket észlel magán vagy lázas, továbbra se menjen közösségbe.
Kibővült azon helyek köre, ahol kötelező a maszkviselés. Bárhol sorban állunk, tartsuk a másfél méteres távolságot. Bizonyos helyeken óhatatlanul közelebb kerülnek az emberek – lift, taxi, rokonlátogatás, esküvő, sorban állás –, az ilyen helyeken különösen fontos a maszk.
Az esküvőkön a menyasszonytáncot nem ajánljuk. Kesztyű viselését nem írja elő a jogszabály, de ilyen esetekben mégis ajánlott. A maszk felhelyezése előtt mossuk meg a kezünket, ha van rá lehetőségünk – tanácsolta.
Müller Cecília beszámolt arról, hogy kedden Kásler Miklós, emberi erőforrások minisztere videomegbeszélést tartott kórházi főigazgatókkal. Ezen áttekintették az aktuális járványügyi kérdéseket, és arra kérte a kórházvezetőket, hogy továbbra is a megszokott fegyelmezettséggel hajtsák végre a járvány megfékezésére hozott utasításokat.
Fontos változás, hogy az eddigi 14 nap helyett már csak 10 napos házi karantén elrendelését írja elő a jogszabály. Ennek indoka, hogy
a tapasztalatok alapján a 10 napos izoláltság kellő védettséget ad
– mondta a főorvos. A kontakt személyeknek is 10 napos karantént írnak elő – tette hozzá. Hangsúlyozta: tervszerű a védekezés, a betegutakat pontosan kijelölték.
Változik azonban a helyzet, ha a 10 napos időtartamon belül tüneteket észlel a megfigyelt személy. Ekkor a házi orvost kell felkeresni.
A védekezés nehezebb a második hullámban, mivel a vírus már közösségekben terjed. Az egészségügyet felkészítették a lehetséges kihívásokra.
A kórházi ágyak 47 százaléka üres, vagyis a meghatározott 20 százalékhoz képest több. Ameddig a gyanú nem igazolódik, addig elkülönítve tartózkodik a beteg, ha beigazolódik a fertőzöttség, akkor kerül az erre kijelölt intézmények egyikébe.
Jelenleg három budapesti kórház, a Dél-Pesti Centrumkórház, a Szent János Kórház, illetve az Országos Korányi TBC és Pulmonológiai Intézet van kijelölve a középsúlyos, illetve súlyos, bizonyítottan koronavírusos betegek ellátására. Amennyiben szükséges, további intézményeket vonnak be a fertőzött betegek ellátásába.
Cél az is, hogy maradjanak úgynevezett „tiszta” kórházak
Az ellátás centralizálása a cél, hogy a súlyos és középsúlyos betegek olyan intézménybe kerüljenek, ahol mind a személyi, mind a tárgyi feltétel adott gyógyításukhoz. Továbbá cél az is, hogy maradjanak úgynevezett „tiszta” kórházak, ahol nem ápolnak koronavírusos beteget – közölte.
Müller Cecília kérdés kapcsán elmondta, a vírus örökítő anyagának felszaporodása a szennyvízben fontos előrejelzés lehet arra vonatkozóan, hogy egy hét-tíz nap múlva mely helyeken várható több beteg.
Az iskolákban hordott egyszer használatos maszkokkal kapcsolatban hangsúlyozta, hogy azokat érdemes két napig dupla falú szemeteszsákban tárolni, majd kidobhatók a kommunális kukába. Ezek a maszkok, szemben az egészségügyi ellátás során használtakkal, nem számítanak veszélyes hulladéknak – tette hozzá.
Szintén kérdésre válaszolva az országos tiszti főorvos elmondta, az egészségügyi intézmények adatszolgáltatása része a járványügyi megfigyelési rendszernek, jogszabályi kötelezettség, hiszen a hatóságnak tudnia kell arról, hogy hány egészségügyi dolgozó vezényelhető oda, ahol munkájára a legnagyobb szükség van.
Közölte,
az sem új keletű rendelkezés, hogy a háziorvosnak jelentenie kell a fertőzésgyanús eseteket is.
Ez az adatbázis később „összefut” a laboratóriumból kapott eredményekkel, így ha a gyanú beigazolódik, akkor megkezdődhet a kontaktkutatás és a tíznapos karantén elrendelése.
Müller Cecília kérdés kapcsán beszélt arról is, hogy szerencsére a második hullámban sem jellemzőek az atipikus esetek, amikor fiatal, egészséges, alapbetegséggel nem küzdő embereknél lesz súlyos lefolyású a betegség. Azonban hozzátette, van néhány fiatal lélegeztetőgépen, akik korábban jó egészségi állapotban voltak.
A szakember kitért arra is, hogy várhatóan október második felében lesz elérhető a szezonális influenza elleni védőoltás, immár mindenki számára térítésmentesen. Jelezte, a védőoltás beadatására a háziorvossal történt időpontegyeztetés után lesz lehetőség.
A konditermekben nem kell maszk
Kiss Róbert rendőr alezredes elmondta, hogy az elmúlt napon 12 719, a járvány kezdete óta pedig összesen 1 millió 71 ezer esetben ellenőrizte a hatósági házi karantén betartását a rendőrség. Kiemelte,
kibővült azon helyek száma, ahol kötelező a maszkviselés, a kötelezettsége alól kivétel
például a sporttevékenységekre szolgáló helyiségek.
Tájékoztatása szerint jelenleg 27 449-en vannak hatósági házi karanténban, az elmúlt 24 órában 3280 emberrel szemben rendelték el ezt az intézkedést, amelyet 644 esetben a határátlépés során alkalmaztak.
Kiss Róbert elmondta: jelenleg 1815 ember használja a karantén ellenőrzésére szolgáló mobiltelefonos informatikai alkalmazást. Az elmúlt 24 órában 32 esetben intézkedtek a rendőrök a hétfőn bevezetett szigorúbb védelmi szabályok megszegőivel szemben. Ezek közül öt esetben a tömegközlekedésben, további 27 esetben üzletekben és más helyeken kellett intézkedniük a rendőröknek.
A rendőrtiszt felhívta a figyelmet arra, hogy a jogszabály szerint 6 éves kortól mindenki köteles maszkot viselni tömegközlekedési eszközön, illetve ahol arra várakoznak, továbbá az üzletekben, bevásárlóközpontokban – kivéve az ott lévő irodákat, vendéglátó- és sportolásra kialakított helyeket –, valamint színházakban, mozikban, előadó-művészeti események helyszínén, múzeumokban, könyvtárakban, archívumokban, közművelődési, egészségügyi és szociális intézményekben és ügyfélfogadásra kialakított helyiségekben.
A rendőrök a védelmi szabályok megszegésük esetén intézkednek
Kérdésre válaszolva Kiss Róbert elmondta, a szórakozóhelyeken 23 órától reggel 6 óráig csak az ott dolgozók tartózkodhatnak, kivéve, ha áru átvétele, kifizetése, illetve étel elvitele történik. A rendőrök ellenőrizhetik a védelmi szabályok betartását és megszegésük esetén intézkednek. A rendőrtiszt arra kérte az üzemeltetőket, hogy a szórakozóhelyeken tartassák be ezeket a szabályokat.
Kiss Róbert kérdésre válaszolva elmondta azt is, hogy ha a tömegközlekedési járművön utazó nem tartja be a maszkviselés szabályait, a járművezető felszólítja erre, és ha ennek nem tesz eleget, a vezető nem indul tovább járművével, felszólíthatja a szabály megszegőjét, hogy szálljon le, illetve rendőri intézkedést is kezdeményezhet.
Ilyen esetben a rendőrség közérdekű üzem megzavarása miatt indíthat szabálysértési eljárást. A rendőrtiszt figyelmeztetett arra is, hogy a tömegközlekedési eszköz vezetőjének bántalmazása közfeladatot ellátó személy elleni erőszak bűncselekményének minősülhet, amelyet a törvény súlyosan büntet.
forrás hirado.hu, borítókép illuszráció