Példamutató vásárhelyi anya-lánya páros: a sport számukra egy életforma

Sulyok Anita kormánytisztviselőként dolgozik a Csongrád-Csanád Megyei Kormányhivatal Hódmezővásárhelyi Járási Hivatala Népegészségügyi Osztályán, ám a futás iránti szenvedélye – ami egy jófajta függőség az életében–, nem innen ered. Az édesanyja 1968-ban ifjúsági tájfutó országos bajnoki címet szerzett, így volt előtte példakép. Anita eleinte nem futott versenyszerűen, helyette hosszú éveken keresztül kizárólag otthon tornázott.
A változást 2014 márciusa hozta meg, amikor elhatározta, hogy aktívabban szeretne valamilyen sportot űzni. „Akkor még nem tudtam, hogy a futás ennyire része lesz az életemnek. Először 200 méternél „meghaltam”, de nagyon hamar rákaptam az ízére” – emlékezett vissza a kezdeti nehézségekre. Pár hónap után már 6, majd 10 kilométert is le tudott gyűrni.
Anita 2015 áprilisában indult az első versenyén, ahol egyből második helyezést ért el. Azóta folyamatosan próbára teszi magát, eddig összesen 147 megmérettetésen vett részt. Mivel több számban is szokott indulni (főleg ha atlétikáról van szó), a díjainak a száma meghaladja az indulásokét. Elképesztő eredmény az övé: 95 első, 51 második, 27 harmadik és 27 negyedik, vagy annál gyengébb helyezést ért el.
Ezek között sokszor volt olyan, hogy nagy mezőnnyel kellett szembenéznie, de végül a kitartása és a felkészültsége győzelemre vitte. Saját bevallása szerint a rövid, tempós távok és az atlétika (például gátfutás) áll hozzá közel. Céljai között szerepel, hogy nemzetközi atlétikai versenyen vegyen részt, ami sajnos a koronavírus miatt egyelőre meghiúsult.
Anita az edzéstervet saját magának szokta összeállítani, általában kettő pihenőnapot iktat be magának, de ebből az egyik az otthoni erősítésről szól. Emellett tagja a HÓDIÁK Sportegyesületnek, így bármi kérdése van, hozzájuk fordulhat, illetve Taekbo (a taekwondo és az aero mozgásformák ötvözete) edzésekre is jár. Ugyanakkor a családja is támogatja, sokat segítenek abban, hogy tudjon versenyezni – emelte ki.
Ha pedig család és taekwondo: Anita lánya, Acsai Vivien a Máté Taekwondo oszlopos tagja, szintén sokszor remekelt már versenyeken. A Dugonics András Piarista Gimnáziumban kilencedik osztályos, a taekwondo pedig 7 éve része az életének és heti öt edzésen szokott részt venni. Bár ez igen nagy munkát jelent, össze tudja egyeztetni a tanulást és a sportot. „A kettő együtt elég nehéz, de pár hét alatt össze lehet ezt úgy szinkronizálni, hogy mind a kettőre oda tudjak figyelni” – fejtette ki a fiatal lány.
Vivien kifejezetten büszke arra, hogy most nyáron az Európai Taekwondo Szövetség által hirdetett online Európa Bajnokságon harmadik lett. Bár a koronavírus miatt az edzések elmaradtak, a munka a Máté Taekwondonál nem állt meg: szabadtéren és külön-külön gyakoroltak. Vivien azon van, hogy a jövőben is minél többet hozzon ki magából, a közelgő versenyeken a legjobb formáját hozza.
De mi a titkuk? Nem más, mint a kitartás. Anita elmondta, mindegy, hogy ki, mit, milyen életkorban sportol, a lényeg a rendszeresség és a kitartás. Szerinte jobb minél fiatalabban elkezdeni mozogni, de úgy véli, hogy az életkor sem lehet kifogás. Kiemelte, a sportolás pozitívan befolyásolja az egészséget, olyan szemléletet ad, ami „a hétköznapi gondokról is elveszi a figyelmet”, ráadásul „sokkal energikusabbak azok, akik sportolnak” – jegyezte meg, hozzátéve, a szellemi képességekre is jó hatással van.
Vivien szerint kifogásokat mindenki tud találni, de ezeken túl kell lépni. „Nekem is voltak olyan időszakaim, amikor kifogásokat kerestem” – árulta el, hozzátéve, az edzői segítettek neki tovább lendülni. Azt ajánlja, hogy aki mozgásba akar fogni, az először találja meg a neki tetsző sportot és utána se hagyja, hogy az első izomláz elvegye a kedvét, hanem tegye oda magát még keményebben. Vivien sokat kapott a sporttól, jótékony hatásai miatt mindenkinek azt ajánlja, hogy kezdjenek el mozogni.
Ha pedig mozgás, akkor néhány tanács a futáshoz: Anita szerint a jó futócipő nagyon fontos, illetve ha valaki elkezd futni, először a rövidebb távokra érdemes összpontosítani. „Jelezni fogja a test, hogy mennyit bír” – jegyezte meg. A sportsérülések elkerülése végett a bemelegítés, majd a mozgás végeztével a nyújtás kifejezetten fontos. Anita egyébként kifejezetten ajánlja a sportmasszázst.
A vásárhelyi anya-lánya tehát nagyon jó példát mutat: kor, fáradtság és egyéb kifogás sem lehet akadály. Ha hagyjuk, hogy a mozgás az életünk részévé váljon, pozitív változásokat figyelhetünk majd meg magunkon.