Agrárforradalommal erősítené meg a magyar vidéket Lázár János

A politikus szerint a koronavírus-járvány megmutatta, az alapvető élelmiszerek vonatkozásában önellátásra kell berendezkedni. Lázár János olyan, a high-tech fejlesztéseken alapuló „agrár new dealt” sürget, mely a következő években megerősíti a vidék Magyarországát.
2022-re Magyarország legmodernebb mintagazdasága lesz a Mezőhegyesi Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. – mondta el Lázár János kormánybiztos a Kossuth rádió Hajnal-táj című műsorában, hozzátéve: a cél, hogy a mintagazdaság az agrárium minden kis és nagyobb szereplője számára megtekinthető, bejárható és lemásolható legyen.
Lázár kiemelte, a kormány összesen 40 milliárd forintot költött és költ a ménesbirtok fejlesztésére. Orbán Viktor miniszterelnök elvárása vele szemben, hogy valamennyi beruházás a lehető legkorszerűbb legyen, mindenből a legmodernebb technológiát szerezzék be. Ennek jegyében 2,7 milliárd forintból, amerikai és dán technológiával korszerűsítették a szarvasmarhatelepet, mely az első olyan, ezer tehénre tervezett európai üzem lesz, ahol emberi kéz beavatkozása nélkül 880 tehenet fognak fejni robotizált technológiával. Az állatok számára a takarmányt is robot biztosítja, GPS-szel látják el őket, és tehénre beazonosítható lesz a tej mennyisége, minősége.
A kormánybiztos kiemelte: Mezőhegyesen az ország legnagyobb összefüggő, öntözött területe jön létre 8,5 milliárd forintos kormányzati beruházás keretében: 5500 hektárt tudnak majd folyamatosan öntözni a 10 ezer hektár területű birtokon. Lázár szerint a mezőgazdaságban az öntözés a következő időszak egyik kulcskérdése. Azt mondta, Magyarországon legalább 500-600 ezer hektáron kellene öntözni, miközben jelenleg csak 60-80 ezer hektáron vagyunk ezt képesek megoldani. Úgy fogalmazott, az állam akkor teszi jól, ha ingyen adja a vizet a locsoláshoz vagy olyan olcsón, hogy a legkisebb gazdaság is képes legyen megfizetni.
Arról is szólt, a mezőhegyesi vetőmagüzemet 10 millió eurós fejlesztéssel alkalmassá teszik rá, hogy a vetőmag-alapanyagot ne csak termeljék, de fel is tudják dolgozni.
Stratégiai feladatként jelölte meg, hogy Magyarországon sikerüljön a föld mellett tartani a fiatalokat, ahogy mondta: vonzóvá, divatossá kell tenni az agrárgazdaságot. Ennek jegyében azt javasolja a kormánynak, a jelenleginél jóval többet költsön az agráriumra, illetve a vidékfejlesztésre a következő hét esztendőben. Megjegyezte, látja a fogékonyságot, mert a kabinet minden jó ötletre nyitott.
Úgy összegzett: tanulnunk kell a koronavírus-járvány tapasztalataiból, melyek megmutatták, hogy azon országok képesek talpon maradni, melyeket erős, magabiztos, határozott kormány irányít, s melyek képesek az önellátásra, az alapvető fogyasztási cikkek megtermelésére. Lázár szerint arra kell törekednünk, hogy a napi szinten elfogyasztott élelmiszer legalább 80 százalékát Magyarországot állítsuk elő – jelenleg minimum 30-40 százalékot külföldről hozunk be, ami súlyos nehézséget, zavarokat okozhat, ha valamilyen okból hosszabb időre le kellene zárni a határokat.
Az önellátó képesség megteremtésén keresztül megerősíthetjük a magyar vidéket, ezt célozza az agrár new deal, a high-techre épülő magyar agrárforradalom – húzta alá.