A Lánchíd kizárólag a főváros tulajdona, a felújítása is a Városháza kötelezettsége

Megfenyegette a Fideszt az MSZP-s Kunhalmi Ágnes a Lánchíd felújítása kapcsán. A szocialisták választmányi elnöke a hét végén a Hír TV-nek azt is állította: továbbra sem a Karácsony Gergely vezette főváros felel az átkelő felújításáért – hangzott el az M1 híradójában.
A balliberális politikus azonban téved. A Lánchidat 1994-ben – sok más vagyontárggyal együtt – eladta a magyar állam. A privatizációról szóló törvényjavaslat előterjesztője az MSZP korábbi oszlopos tagja, Békesi László pénzügyminiszter volt.
Kunhalmi Ágnes abban is téved, hogy a politikai összetűzést a kormány keltené.
A Fővárosi Önkormányzat hivatalos honlapján ugyanis megtalálhatók azok a közlekedési műtárgyak – hidak, aluljárók és felüljárók –, amelyek a főváros tulajdonában állnak.
Rögtön a kimutatás elején – a második, negyedik és nyolcadik sorban – szerepel a Lánchíd budai hídfőjénél épült aluljáró, a Váralagút és a Lánchíd is.
Az átkelő pilléreit helyrajzi számmal is ellátták. A budait a 14 398-as, a pestit pedig a 24 498-as jelöli. Mindkettő ugyancsak a főváros tulajdona. Egyedül a Duna medre nem, az továbbra is a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatósághoz tartozik.
A Budapest Közút Zrt. honlapján tovább böngészve az is kiderül, hogy a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában lévő utak, hidak üzemeltetését és fenntartási feladatait a cég szigorú, úgynevezett minőségirányítási, azaz ISO rendszerben végzi. A területért felelős igazgatóság oldalán fotók is népszerűsítik tevékenységüket. Az egyik a Lánchídról, a másik a Váralagútról készült.
A Lánchídról május óta folyik a politikai vita
Míg korábban támogatta és halaszthatatlannak nevezte Karácsony Gergely a Lánchíd felújítását, májusban már arról beszélt a Városháza közösségi oldalára feltöltött videóban, hogy az átkelő rendbetételét halasztani kell, mert vannak olyan dolgok, amelyek jelenleg fontosabbak, és azokra szívesebben adna pénzt. Azóta már azt is mondta:
szerinte a kormány túladóztatja a fővárost, ami érinti a Lánchíd-beruházást is.
„Teljes joggal tiltakozunk az ellen, hogy a várost megadóztatja a magyar kormány. Gyakorlatilag a budapesti önkormányzat nem támogatást kap az államtól, hanem befizet a költségvetésbe. Ez minden beruházást érint, a Lánchíd-beruházást is” – fogalmazott a főpolgármester.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter 2018 augusztusában egy kormányinfón közölte, hogy a kabinet támogatja a Lánchíd és a Váralagút együttes felújítását. A kormány szándéka azóta sem változott.
Nem tudni, mikor ellenőrizték utoljára a híd műszaki állapotát
A leromlott állapotban lévő híd műszaki ellenőrzését a Fővárosi Mérnöki Tervező és Tanácsadó Zrt. végzi. Az M1 híradója kereste az egykoron ugyancsak privatizált céget, hogy mikor volt az utolsó szemléjük, annak során milyen megállapításokat tettek, illetve, hogy mikor lesz a következő vizsgálat a Lánchídon, de közölték, nem nyilatkoznak az ügyben. Arról sem, hogy ezért mennyit fizet a cégnek a főváros.
Az M1 híradója a fővárosi kormányhivatalt is megkereste azzal kapcsolatban, hogy a jogszabályok szerint ki a Lánchíd kezelője. Válaszukban azt írták:
a Széchenyi Lánchíd a Fővárosi Önkormányzat kezelésében álló kiemelt forgalmú főútvonal, amelyről kormányrendelet rendelkezik. A Lánchíd a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában van, megrongálódását a közút kezelője köteles kijavítani, és a forgalom biztonságát veszélyeztető helyzeteket is neki kell elhárítani.
forrás hirado.hu, borítókép illusztráció