Müller Cecília 81 alkalommal, összesen 1718 percen át tájékoztatott

Két nappal az első regisztrált hazai megbetegedések után, március elején az országos tiszti főorvos arra figyelmeztetett: Magyarország előtt nagy kihívás áll. A megbetegedések száma napról napra emelkedett, és március 15-én a vírus miatt egy 76 éves nő is életét vesztette.
„Magyarországon is bárhol jelen lehet, bárhol jelen van már a vírus. Attól függően, hogy milyenek az emberi kapcsolatok és a népesség sűrűsége, megoszlása” – mondta a tiszti főorvos.
Március közepére már a csoportos megbetegedések szakaszába lépett az ország.
Az országos tiszti főorvos a legfrissebb adatok ismertetése mellett a védekezés szabályairól és az óvintézkedések fontosságáról is rendszeresen beszélt.
„Maradjanak otthonukban” – hívta fel a figyelmet Müller Cecília. Többször megköszönte a járvány elleni küzdelemben dolgozók munkáját.
„Szeretném kifejezni köszönetem az egészségügyi dolgozóknak, a szociális intézmények dolgozóinak, az összes kormánytisztviselőnek, aki helyén van, teszi a dolgát az emberekért, azért, hogy ezt a járványt megfékezzük” – mondta.
Rendszeresen bátorította azokat is, akiknek a kijárási korlátozások miatt otthon kellett maradniuk.
„Ezt együtt meg fogjuk oldani, le fogjuk győzni” – fogalmazott.
Életviteli tanácsokkal igyekezett segíteni
Müller Cecília életvezetési tanácsokat is adott. Részletezte a mentális és fizikai egészség megőrzésének lehetőségeit a kijárási korlátozások idején.
„Találjuk meg azt az elfoglaltságot, amivel oldjuk a feszültséget, amiben kedvünk leljük, örömünket találjuk, és máskor nem jut rá idő.
A rossz érzéseket ne nyomjuk el, beszéljük ki, és ne fojtsuk káros szenvedélyekbe. Ne az alkohol, a cigaretta vagy gyógyszer legyen ennek az oldásnak a szere” – hangsúlyozta a tiszti főorvos.
A túlevés veszélyeiről is beszélt, illetve a közösen eltöltött idő fontosságára is felhívta a figyelmet.
A zöldségek, gyümölcsök biztonságos fogyasztására is kitért. „A gyümölcsöket, zöldségeket elkezdhetjük nyugodtan élvezni alapos tisztítás és mosás után” – tanácsolta.
Anyák napján arról beszélt: a vírus nem terjed tárgyakkal, nyugodtan adható virágcsokor az édesanyáknak.
A szigorú oldalát is megmutatta
A rendszeres tájékoztatókon Müller Cecília szigorúságát is megismerte az ország – például a fővárosi fenntartású Pesti úti idősek otthonában kialakult helyzet miatt.
„A Pesti úti idősek otthonában az éjszaka végzett vizsgálatok alapján már több mint száz fő fertőzöttet tartunk nyilván” – közölte.
Április elején kezdett nagyon gyorsan terjedni a vírus az intézményben, a botrány kirobbanása utáni napokban a tiszti főorvos személyesen tájékozódott a helyszínen. Az ott tapasztalt hiányosságok miatt Müller Cecília több intézkedést is elrendelt. Így például a dolgozók újbóli képzését, egy erőteljes fertőtlenítő takarítást, valamint azt, hogy folyamatosan legyen orvosi ellátás az intézményben, mert az sem volt.
Előírom azt, hogy akik ott maradtak az otthonban, őket folyamatosan monitorozzák, hiszen az egészségi állapotuknak a szigorú nyomon követése most feltétlenül szükséges. Még folyamatban vannak laboratóriumi vizsgálatok, tehát azt követően tudjuk a végleges döntést meghozni, hogy tulajdonképpen mindenkit leszűrtünk – mondta.
A Pesti úti idősek otthona lakói közül már több mint ötven idős ember halt meg, az ügyben május óta a rendőrség is nyomoz.
Az elmúlt hetek már a lazítások jegyében teltek
Ezekkel kapcsolatban is adott tanácsokat, például az újranyíló óvodákba és a bölcsődékbe járó gyermekek szüleinek.
„Nem javasoljuk, hogy a gyerek otthonról behozzon játékot. Tudjuk jól, hogy a piciknél van ragaszkodás, nem csak a cumira gondolok, hanem a kis pelenkára, vagy a nyunyókára, amit otthonról hoz, és nagyon szereti. Próbáljuk meg ezeket otthon gyakran tisztítani” – hangsúlyozta.
Virággal köszönték meg az áldozatos munkáját
Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár virággal köszönte meg Müller Cecília munkáját az utolsó, június 17-i sajtótájékoztató utáni percekben. A tiszti főorvos 81 nap alatt több mint 1700 percet beszélt élő adásban.
„Az együttműködést szerettem volna elérni, hogy értsék a lakosok, hogy miért rendelkezünk úgy, ahogy, és mit tudnak ők hozzátenni, és hogy tudjuk túlélni egyáltalán az első szakaszát ennek a pandémiának” – fejtette ki.
Müller Cecília ezúttal is arra figyelmeztetett, hogy bár a járvány első szakasza lezárult, de a vírus velünk marad. Ezért fontos az oltóanyag kifejlesztése, a laboratóriumi vizsgálatok és a kutatások folytatása.
(Forrás: hirado.hu; Borítókép: MTI/Balogh Zoltán)