Márki-Zay nem tartja aggasztónak, hogy több százan utcára kerülhetnek

Ezt a balliberális HVG írja a hódmezővásárhelyi lakásbotrány kapcsán. Érvényes és élő lakásbérleti szerződés híján 104 családot lakoltathat ki a város. A hírek szerint az érintettek többsége abban a városrészben lakik, ahol zömében hátrányos helyzetű családok élnek. Az ügyben megkerestük a helyi cigány nemzetiségi önkormányzatot is, ők azonban egyelőre nem válaszoltak kérdéseinkre.
Tovább gyűrűzik a hódmezővásárhelyi lakásbotrány, miután világossá lett, hogy az utóbbi két és fél évben súlyos anomáliák jellemezték a Márki-Zay Péter vezette önkormányzat lakásgazdálkodását. Mint megírtuk: kiderült, hogy 104 önkormányzati bérlakásnak járt le a bérleti szerződése, azaz fennáll a veszélye, hogy több mint 100 családot lakoltathatnak ki. Ezek a családok nem fizették a bérleti díjat és a rezsit sem, miközben a vonatkozó rendelet szerint legalább félévente felül kellett (volna) vizsgálni ezeket a teljesítéseket, fizetéseket, illetve a szerződéseket. A Fidesz vizsgálja annak lehetőségét, hogy feljelentést tesz hűtlen kezelésért, gondatlanságért, mert – mint Cseri Tamás képviselő fogalmazott – „nincs rendben, hogy az önkormányzat a saját szabályait nem tartja be két éven keresztül, és így milliós kárt okoznak a város lakosságának”.
A szomorú történet egyik pikantériája, hogy az önkormányzatnak jelenleg 443 bérlakása van (ebből 253 szociális bérlakás), vagyis ezek mintegy negyedében(!) élnek úgy lakók, hogy nincs élő szerződésük: tehát tulajdonképpen jogcím nélkül. Vagyis a lakások (és persze a bérlők) csaknem negyedére(!) vonatkozhat a kilakoltatás. Ezek az ingatlanok egyelőre a helyzet rendezéséig nem kerülnek be a júliustól felálló városi ingatlankezelő céghez.
Közben a vásárhelyi polgármesterrel közismerten bensőséges viszonyt ápoló, balliberális HVG arról ír: Márki-Zay – idézzük – „nem tartja aggasztónak, hogy esetleg több százan, ha nem is egyszerre, és nem is rögtön, de egy fél-másfél éves eljárás után utcára kerülnek, így a lehetséges krízisre sincsenek tervek” a vásárhelyi önkormányzatnál. Ez a megjegyzés mindenféleképpen érdekes, egyúttal aggasztó, hiszen egy városban azért mégiscsak komoly nehézségeket és megpróbáltatásokat okoz az érintettek és a teljes közösség számára is, hogy ha adott esetben ennyire sokan maradnának fedél nélkül. A HVG-nek a polgármester azt mondta: a vásárhelyieket irritálja, ha a nem fizetők is bent maradhatnak a lakásaikban, egyébként pedig a városnak van felzárkóztató programja, mely lakhatásukban is támogatják azokat a rászorulókat, akik közreműködők.
Pénteki videójában a politikus amúgy tagadta, hogy szociális érzéketlenség állna a háttérben. Arra is kitért, mindenképp jogi útra terelik a 104 lakás ügyét, és bízik benne, hogy az érintett családok fizetni fognak, illetve a jövőben betartják a törvényeket és a közösségi együttélés szabályait.
A HVG egyébként úgy tudja, a 104 család „jelentősebb része […] abban a városrészben lakik, ahol zömében hátrányos helyzetű családok élnek”, nyilván zömmel szociális típusú önkormányzati bérlakásban.
Az ügyben a Promenad.hu egy nappal ezelőtt, hétfőn megkereste Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Cigány Nemzetiségi Önkormányzatát, Mátray Attila elnököt; arra is tekintettel, hogy ők aktívan részt vesznek a helyi Lakásügyi Tanácsadó Testület munkájában is. Többek között arról érdeklődtünk, a cigány nemzetiségi önkormányzatnak mi az álláspontja a legújabb vásárhelyi lakásügyről, arról, hogy 104 önkormányzati bérlakásban élőknek nincs élő szerződésük, azaz ennyi családot fenyeget a kilakoltatás. Egyáltalán, jó megoldásnak, járható útnak tartják-e a kilakoltatást, vagy máshogy kezelnék ezt a krízist? Megkérdeztük aztán, tudomásuk szerint vannak-e az érintettek között helyi cigány kisebbséghez tartozók, és ha igen, milyen segítséget tud nyújtani a cigány nemzetiségi önkormányzat azok részére, akik adott esetben önhibájukon kívül kerültek bajba, és keletkeztek tartozásaik. Továbbá arra is kíváncsiak voltunk/vagyunk, a cigány nemzetiségi önkormányzat készít(ett)-e olyan javaslatot, mely ebben a nehéz helyzetben a város munkáját segítheti, hogy Vásárhely elkerülje a legrosszabbat: hogy családok, emberek tucatjai kerüljenek utcára.
Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Cigány Nemzetiségi Önkormányzata, illetve Mátray Attila elnök úr egyelőre nem reagált megkeresésünkre, nem válaszolt kérdéseinkre. Amint megérkeznek a feleletek, természetesen beszámolunk azokról a vásárhelyieknek.