Lázár János: 2021 második felében újra szárnyalhat a magyar gazdaság

A kormány 1,2 millió ember számára nyújt olyan támogatást, amely lehetővé teszi munkahelye megtartását vagy pótolja kieső jövedelmét, segíti a jövőre való felkészülését – jelentette ki az innovációs és technológiai miniszter pénteken Hódmezővásárhelyen.
Palkovics László a Naturtex Kft. üzemében a cég bértámogatást biztosító okiratának ünnepélyes átadásán azt mondta, a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak mérséklése érdekében indított gazdaságvédelmi akcióterv leglényegesebb eleme a meglévő munkahelyek megóvása volt.
Eddig olyan vállalkozások, amelyek rendelésállománya csökkent, 150 ezer dolgozójuk után kértek támogatást a munkahelyek megőrzése érdekében. Az érintett cégek jelentős részben magyar tulajdonú kis- és közepes vállalkozások, a jelentkezők több mint 50 százaléka mikrovállalkozás – tudatta a miniszter.
A Gellért Ákos és családja vezette Naturtex kft Több mint 20 millió forint támogatás kapott a kormánytól, 137 munkavállalója munkahelyének megőrzése érdekében.
Lázár János mindenekelőtt köszönetet mondott a választókörzet és a megye lakói nevében a kormány járványhelyzetben nyújtott segítségéért és a válsághelyzet kezeléséért, elkerüléséért tett munkájáért. Külön köszönetet mondott az egészségügyi ellátórendszerben dolgozónak is.
Kiemelte, a 2008-as helytelen kormányintézkedések után 2019-re, megfeszített és átgondolt gazdaságpolitikával a kormányzat elérte, hogy míg 12 évvel ezelőtt a megyében 10 % feletti, egyes településeken akár 20 %-ot is elérő volt a munkanélküliség, addig tavaly 4 % alá esett ez vissza, a nagyobb településeken gyakorlatilag munkaerőhiány lépett fel.
Hangsúlyozta, Makó és Vásárhely térségében a járvány következtében május végéig 1800 ember veszítette el a munkáját, így a kormány munkahely-megőrzését, teremtését támogató intézkedései kiemelt jelentőséggel bírnak. A 400 ezer fős Csongrád-Csanád megyében kiemelkedő az a mintegy 6000 ember munkahelymegtartásához adott 800 millió forintos állami segítség, mely biztosította a gazdaság mozgásban maradását.
A mostani támogatási rendszer hozzájárul ahhoz, hogy a gazdaságépítés folytatódhasson – fogalmazott. Optimista, ezért úgy véli, legkésőbb a jövő esztendő második felére a magyar gazdaság ismét szárnyalni fog.
Kifejtette, az Alföld déli megyéiben és a határon túli szerb és román területekben még hatalmas gazdasági potenciál rejtőzik, ezt teheti még nagyobbá a szegedi ELI-projekt, a Szeged-Szabadka vasútvonal, a Szegedet, Algyőt, Vásárhelyt egy agglomerációvá segítő Tram-train, valamint azok a sikeres és innovatív vállalkozások, mint amilyen például a Gellért Ákos és családja vezette Naturtex.
A Gellér Ákos cégvezető elmondta, a kormány nyújtotta támogatás nagy segítséget és biztonságot adott a járványveszély alatt. Cégük már márciusban érezte, de áprilisban már ez kicsúcsosodott, a mintegy 70 százalékban exportra dolgozó Naturtex partnerei világszerte leálltak, leállították, késleltették a megrendeléseket. Így éltek a lehetőséggel. A két szegedi és egy vásárhely-vajháti teleppel rendelkező cégnél 160-an dolgoznak, de nem is tervezték, hogy a járványhelyzet miatt létszámot csökkentenének.