Hátrányosan érintheti a vendégházakat és az albérletpiacot a vásárhelyi munkásszálló

Az utóbbi, véleményező közgyűlésen a vásárhelyi képviselők többségének jóváhagyásával a polgármester arról döntött, 400 millió forintból – pozitív elbírálás esetén 80 % rész pályázati forrás felhasználásával – munkásszállót építenek a Vöröskereszt utca sarkán álló üres területre.
Olvasónk vendégházat működtet Vásárhelyen, és így több olyan ismerőse is van, akik hasonlóval foglalkoznak – van aki fő bevételként, van aki mellékkeresetként.
Azt írják, ugyan nem csak és kizárólag munkásokat szállásoltak/szállásolnak el vendégházaikban, de az utóbbi 5 évben – kivéve az elmúlt bő egy évet – igenis jelentős számban jelentkeztek be vidéki, hosszabb-rövidebb ideig a városban, vagy környékén dolgozó, munkát vállaló cégek, hogy itt szállásolják el munkavállalóikat. Az “elegánsabb” vendégházakban és szálláshelyeken többnyire a rövidebb időre, speciális szakmunkára érkező szakemberek, munkások, mérnökök, munkaellenőrök foglaltak szállást, míg az egyszerűbben felszerelt szálláshelyeken a mindennapi és hosszú távú feladatokat végző munkások. Ez stabil, kiszámítható és viszonylag hosszú távú bevételt is jelentett a vásárhelyi szállásoknak. Egy városi üzemeltetésű munkásszálló lényegében az utóbbi divíziót lehetetleníti el: ha az olcsóbb szállást kínál, a vásárhelyi vállalkozásoknál ez hiányként jelentkezik. Hozzáteszi(k), az már más kérdés, ha lényegesen a piaci ár alatt dolgozik a Vöröskereszt utcára álmodott munkásszálló, akkor jelentős veszteségeket fog elkönyvelni, hiszen a hírekből úgy tűnik jókora rezsiköltséggel kell annak számolnia – liftről, portaszolgálatról, közösségi térről, stb olvastak.
Olvasónk ismerőse azt tette hozzá, az albérletpiacot is tönkre vághatja a munkásszálló. Gyermekei – és sok hasonlóról tud – külföldön dolgoznak, lakásukat pedig kiadták albérletbe, hosszú távon Vásárhelyen munkát vállalóknak. Most attól tartanak, a munkásszálló nekik is konkurenciát jelent majd, így az albérleti díjak jelentős csökkenésére számítanak.
Vendégházzal, szállásadással foglalkozók mindenképpen a szegmens leépülésére számítanak a jövőben, még akkor is, ha a munkásszálló nem valósul meg. Többek bevétele az utóbbi egy évben – még a koronavírus-járvány előtt is – jelentősen csökkent. Mint írják egyre kevesebb a beruházás, építkezés, komolyabb projekt a környéken. Elmarad(t)nak a jól fizető, itt szállást kereső szakemberek, munkások. A Vásárhelyre érkezők számában is visszaesést tapasztaltak, kevesebb a turista, az aki kikapcsolódás céljából jön a városba.
Kis öröm az ürömben, ha nyer a pályázat, az építkezés idejére van arra esély, hogy ismét vásárhelyi építkezésen, projekten dolgozó munkások érkezzenek a városba és szálljanak meg.
borítókép: googlemaps: a Vöröskereszt utca, a leendő munkásszálló helye