Díjemelés, bezárás, kiszervezés? Heves vita várható a helyi sportlétesítményekről

A hódmezővásárhelyi sportlétesítmények működtetése kapcsán egyre élesebben kerülnek szembe az úgynevezett „kötelező” önkormányzati feladatok ellátása és a gazdaságosság, valamint a társadalmi hasznosság és az egészségmegőrzés szempontjai. A lakosok számára nem feltétlenül kedvező változások indultak el a városban. Mi történt, mi várható?
„Baráti társaságunkkal korábban rendszeresen hétvégén jártunk focizni a Városi Stadionba. Rendszeres program volt a hétvégi foci, igazából máskor nem is nagyon tudnánk ezt leszervezni, ennyien összejönni a haverokkal, hétközi rohanás, suli vagy munka, család stb. Sokan közülünk futni is szoktak a stadionban szombatonként és vasárnaponként. Az utóbbi hetekben sajnálattal tapasztaltuk, hogy a stadion hétvégén zárva van, szinte végig, vagy csak akkor nyitják ki (ezt hallottuk ott), amikor a fociklub rendezvényeit, meccseit tartják. Ezt nagyon szomorúnak tartjuk, mert mire van a stadion, ha nem az itt lakók érdekében? jó lenne, ha visszaállna a régi rend, mert szükségünk van a mozgásra, a sportolási lehetőségre, amit máskor és máshol nagyon nehéz közösen összehoznunk” – érkezett a napokban elektronikus postaládánkba a levél két vásárhelyi fiatalembertől, Pétertől és Attilától. Akik – erről sokat cikkeztünk már – nincsenek egyedül a panaszukkal.
Nem a Városi Stadion ügye az egyetlen, ami az utóbbi hónapokban, hetekben egyre inkább megosztja a helyi közvéleményt. A városi sportlétesítmények használati lehetőségei szűkülni látszanak, illetve díjemelésekről is hallani, ami nyilvánvalóan kedvezőtlenül érinti a lakosságot, valamint a sportegyesületeket is. A polgármester és az önkormányzat az üzleti logika primátusát hangsúlyozza, ami természetesen érthető, ám vitatható szempont. Egy biztos: a 2020-as év költségvetésének összeállításakor, valamint a jövőbeni irányt illetően heves viták várhatóak a helyi sportlétesítmények kapcsán. Kívánatos lenne, ha minden érintett fél számára kompromisszumos megoldást lehetne találni, mely mind az itt élők egészségét, mind a város érdekeit szolgálja.
A kialakult helyzetben szóba került a Városi Stadion, valamint a Hódtói Sport- és Szabadidőközpont hétvégi teljes vagy részleges bezárása, ilyen irányú intézkedésekkel és lépésekkel kellett már szembesülniük a helyieknek. Ez többek között a kispályás labdarúgás, valamint a futás lehetőségétől foszthatja meg a vásárhelyieket szabad- és pihenőnapjaikon. Nagy port kavart a Hódtói Sportcsarnokban található konditerem ügye is: a polgármester világossá tette, a városnak évi 4 millió forint veszteséget jelentő helyiségre lakatot tesznek, ha nincs, aki üzemeltesse. Az önkormányzat jelenleg pályázaton keres bérlőt. Legutóbbi cikkünk kapcsán viszont a vásárhelyiek joggal hívták fel rá a figyelmet, hogy a városvezetés álláspontja egyoldalú, több sebből vérzik. Még olyan olvasó is akadt, aki javaslatot tett rá, hogyan lehetne kigazdálkodni a fenntartás fedezetét…
Márki-Zay Péter többször, így például részletesen, hosszabban január 12-i élő bejelentkezésében vázolta föl: szigorúan az üzleti logika mentén, gazdaságosan és fenntarthatóan működtetné a városi sportlétesítményeket, ami azt jelenti, hogy az önkormányzat a továbbiakban a maga részéről nem kíván veszteséget termelni, finanszírozni. A politikus leszögezte, „tisztes” bérleti díj fizetését várja el a felhasználó egyesületektől, baráti társaságoktól: ami adott esetben díjemeléseket von vagy vont maga után, illetve olyanoknak is fizetniük kell, akiknek eddig nem kellett. Márki-Zay elismerte, hogy ez gondot okozhat a kluboknak: megkereste például egy hátrányos helyzetű gyerekeket is nevelő kis egyesület, mely számára kigazdálkodhatatlan és vállalhatatlan a rájuk újonnan kirótt 2700 forint/óra bérleti díj. A városvezető úgy fogalmazott, új szemléletű helyi sporttámogatási rendszerrel igyekeznek majd orvosolni ezeket a problémákat. Emellett azt is megpendítette, a város kész kiszervezni a létesítményfenntartást, vagyis magánkézbe, akár egyesületi üzemeltetésbe is kerülhetnek a városi sportlétesítmények (lásd hódtói konditerem vagy Városi Stadion). Hogy ez mivel jár majd együtt, az a jövő zenéje.
A sportlétesítmények üzleti alapú, gazdaságos, fenntartható működtetése és fejlesztése fontos városi feladat – mondta Márki-Zay Péter, külön rámutatva: mindez természetesen csakis fizetős alapon képzelhető el a jövőben, vagyis a bérlőnek állniuk kell a rezsit és részben az üzemeltetést. De talán még hatékonyabb, ha magánkézbe kerül a létesítmények működtetése – vélekedett. Határozottan kijelentette: álláspontja szerint a város nem tud és nem akar veszteséget képezni a sportcentrumok fenntartásával.
Így került az asztalra a mindenkire kötelezően érvényes díjfizetések, a bérletidíj-emelések, illetve az esetleges bezárások vagy kiszervezések ügye.
Vannak azonban, akik nem értenek egyet azzal, hogy az üzleti logikának és az önkormányzat úgynevezett gazdaságosságának mindent felül kell írnia. Ők úgy érvelnek, hogy legalább ilyen fontos, ha nem fontosabb a lakossági egészségmegőrzés, a mozgás, a sportolás hosszú távú társadalmi hasznossága. Kérdés, hogyan lehet ezt a két szempontot a következőkben szinkronba hozni Hódmezővásárhelyen. Horváth Zoltán, a Fidesz-KDNP önkormányzati képviselője arra hívja fel a figyelmet, hogy a városnak bizony komoly felelőssége van az itt élő gyermekek, fiatalok, felnőttek egészséges életmódja kapcsán.
„Mostanában egyre többet halljuk a polgármestertől, hogy ez vagy az nem kötelezően ellátandó önkormányzati feladat. De mi is a kötelezően ellátandó feladat? A jelenlegi városvezetés értelmezésében csak és kizárólag a jogszabályban rögzített feladatok. Ez engem végtelenül nagy szomorúsággal tölt el, mert vannak dolgok, melyeket nem szabad pusztán feketén vagy fehéren nézni. Egész életemet a sportban éltem, számomra a legfontosabb, hogy átadjuk a mozgás szeretetét a gyermekeinknek, megteremtsük a sportolás lehetőségét mindenkinek. Hiszem, ez nem lehet vitatéma, ez mindenki érdeke” – nyilatkozta portálunknak a képviselő.
Úgy folytatta, rossz iránynak tartja a Hódtói Sport- és Szabadidőközpont és Városi Stadion hétvégi bezárását, valamint a Hódtói Sportcsarnokban lévő konditerem tervezett lelakatolását.
„Igen, elképzelhető, hogy ezek a létesítmények éves szinten termelnek 20-25 millió forintos veszteséget. Megítélésem szerint ugyanakkor egy közel 20 milliárdos városi költségvetésből jutni kell forrásnak a sportlétesítmények üzemeltetésére, hiszen ezek társadalmi hasznossága megkérdőjelezhetetlen. Hadd mutassak rá, némi következetlenség is fellelhető a stratégiában, hiszen az uszoda és a strand éves szinten sokszor nagyobb veszteséget termel, ám szintén kutya kötelessége egy megyei jogú városnak finanszíroznia. Ha pedig a sporton akarunk megszorítani, akkor ennyi erővel felvetődhet, hogy zárjuk be az összes múzeumot, könyvtárat, kulturális intézményt, hiszen ezek sem nyereségesek. Hová jutnánk? Mi lenne ebből a városból?” – tette föl a kérdést Horváth Zoltán.
A politikus úgy összegzett, nagyon bízik benne, hogy „nemcsak a dollárjel csillog városvezetőink szemében, hanem átgondolják a kötelezően ellátandó feladatok jelenlegi értelmezését, és olyan döntést hoznak, mely az itt lakók érdekeit szolgálja, javítja az életminőséget. Hiszen ez a valódi definíciója a kötelező feladatoknak.”
A témára a következő időszakban természetesen folyamatosan visszatérünk minden érintett megkeresésével.