A világon egyedülálló a Németh László Gimnázium ingája

Ingakísérletet tartottak a Németh László Gimnázium, Általános Iskolában péntek délután. Az intézmény ezáltal Léon Foucault francia fizikus és csillagász születésének 200. évfordulójára emlékezett.
Árva László igazgató a megnyitón elmondta, 2011-ben avatták fel az iskola aulájában a Foucault-ingát, melynek egyik legnagyobb mecénása Dr. Bónis Béla volt. A szerkezetet azóta több alkalommal is használták, például egy Nobel-díjas fizikus, Németh Judit, Németh László lánya és külföldi diákok látogatásakor. A mostani alkalom apropója, hogy 200 éve, 1819-ben született Léon Foucault, a kísérletnek nevet adó fizikus.
Az inga az első olyan eszköz volt a világon, amivel Foucault kézzelfoghatóan bizonyította, hogy a Föld forog a tengelye körül. – Mi úgy látjuk, mintha az inga lengési síkja változna, holott a Föld mozgása látszik, az fordul el alatta – ismertette Dr. Bónis Béla. Érdekességként megjegyezte: a Németh Lászlóban található 11,5 méter hosszú és 31 kilogramm súlyú inga a világon egyedülálló, ugyanis a benne lévő festőszerkezet által az alatta lévő papírra megrajzolja a saját pályáját, mozgását.
A délután során Dr. Sós Katalin, a Szegedi Tudományegyetem főiskolai docense tartott előadást „Fényforrástörténet – Foucault szerepe a lámpák fejlődésében” címmel, majd a hallgatóság számára az elhangzott információkra alapozva rövid „Ki mit tud?” online vetélkedőt tartottak.