Az új ukrán nyelvi és oktatási törvény hátrányosan érinti a kisebbségeket

Új szakvéleménnyel jelentkezett a héten a Velencei bizottság az ukrán helyzettel kapcsolatban. Ismételten kimondták, hogy az előző ukrán elnök idején több törvényt is úgy változtattak meg, hogy azok hátrányosan érintették a nemzeti kisebbségeket, köztük a kárpátaljai magyarokat is. Már hónapok óta új elnök van Ukrajnában, újabb parlament is, de egyelőre nem látszik változás.
Az Európai Néppárt Ifjúsági szervezete Kijevben ülésezett, ahol egy magyar képviselő lány is felszólalt, és arról beszélt, mennyire hátrányosan érinti a nyelv, illetve az oktatási törvény a kisebbségi magyar és román közösséget. A konferencia portugál elnöke azonban megvonta a szót a felszólalótól, azt állítva, hogy tiszteleten volt az ukrán néppel szemben.
Ifj. Lomnici Zoltán, a Századvég jogi szakértőjének véleménye szerint ezt a problémát a fórumon mindenképp végi kell vinni. Az M1 Ma este című műsorában hozzátette, elfogadhatatlan, hogy az Európai Néppárt magát a jogállamiság, a demokrácia, szólásszabadság őrének tartja, és ennek ellenére ilyen viszonyok uralkodnak az ifjúsági tagozatában.
A Velencei Bizottság úgy találta, hogy az ukrán nyelv és oktatási törvény komolyan sérti a kisebbségek jogait. Ehhez képest az ukrán oktatási miniszter, Hanna Novoszad azt mondta, „a nemzetiségi nyelvi oktatás felszámolására irányuló folyamtatot befejezett ténynek tekintik, mert az oktatási törvény a kisebbségekre nézve jogfosztó rendelkezésein nem kívánnak változtatni”.
A Századvég jogi szakértője szerint erre civilként csak úgy lehet reagálni, hogy akkor a NATO csatlakozási folyamatot is befejezettnek kell tekinteni.
Ifj. Lomnici Zoltán azért épp a NATO-t emelte ki, mivel felháborítónak tartja, hogy egy európai parlamenti képviselő a NATO-hoz való fordulást fontolgatja Magyarország vonatkozásában, mert elvileg megsértik azokat az alapelveket, amelyek az Észak Atlanti Szervezet alapító dokumentumában szerepelnek.
A Századvég jogi szakértője emlékeztetett, a képviselőnő azzal még adós, hogy pontosan melyik pontra is gondolt. A NATO preambulumában benne van az egyéni szabadság védelme – mondta ifj. Lomnici Zoltán. Egyértelmű, hogy nincs védve az egyén szabadsága, akkor, ha korlátozzák a nyelvhasználat jogát – kommentálta az ukrán nyelvtörvényt a Századvég szakértője.
Ifj. Lomnici Zoltán elmondta, a jogszabálycsomagban találkozhatunk például azzal, hogy a kisebbségi tanulók csak negyedik osztályos korukig tanulhatják anyanyelvüket. Hozzátette: aki nem tudja átvinni gyerekét a határ menti iskolák egyikébe, az két dolgot tehet, elköltözik vagy asszimilálódik.
A Századvég jogi szakértője arra is felhívta a figyelmet, hogy a Velencei Bizottság megvédi az ukránok államnyelv kiterjesztésének törekvését, de a megvalósítási módját valóban kritizálja.
(Borítókép: illusztráció, Fotó: MTI/Komka Péter; Forrás: hirado.hu)