Három lépés a környezettudatosság felé képekben

Kedves Olvasó! Ezúttal három egyszerű, és szinte mindenki számára könnyen beépíthető lépést szeretnénk ismertetni, amely az egészségesebb közérzetre és egyben a környezettudatosságra nevel.
Először is tisztázzuk, hogy egyáltalán mit is jelent a környezettudatosság?!
A Wikipédia a következőképp fogalmaz:
A környezettudatosság az egyes személyek vagy a társadalom valamely szegmensének a bioszféra állapotával és az emberi populáció környezetével kapcsolatos tájékozottságát, érzékenységét és tudatos felelősségvállalását kifejező fogalom, amelyet gyakran jelzői formában használnak. Noha a környezet iránti aggodalom és az értékeinek megőrzése iránti vágy valószínűleg nem új keletű, a környezettudatosság fogalma viszonylag mégis az. A környezettudatos szemlélet számos esetben tettekben mutatkozik meg, ezen esetekben az adott szereplő igyekszik egyéni döntései, tettei során a környezeti hatásokat is figyelembe venni. A közös ezekben az, hogy az ezen cselekvéseket végző döntésének hátterében a környezeti szempontok is szerepet játszanak.
A döntéseket és a tetteket azonban jó, ha megelőzi a tájékozódás és a tudatosság:
Az első lépés, a tudatosság megteremtése. Fontos, hogy tudatosítsuk magunkban, mennyi erőforrást használunk fel nap mint nap és, hogy milyen módon vagyunk káros hatással önmagunkra és a környezetünkre egyaránt. Ezt követően minden bizonnyal magunk is meg fogunk lepődni azon, hogy akaratunkon kívül hány féle módon romboljuk mindezt. A tájékozódás és az azt követően kialakuló tudatosság fontos ahhoz, hogy naponta jó döntést tudjunk hozni azzal kapcsolatosan, hogy: mivel utazunk, milyen háztartási készüléket választunk, milyen technológiával fűtünk, vagy épp hűtünk és, hogy miben és mit vásárolunk. A tájékozottság és a tudatosság az alapja mindennek.
Íme hát négy olyan lépés, amelyet könnyen beépíthetünk a mindennapjainkba, ami által már cselekedeteinkkel is egy környezettudatosabb légteret hozunk létre magunk körül!
1. Szelektív hulladékgyűjtés
Nos, talán ez tűnik a legkönnyebbnek, mégis a gyakorlatban ez bizonyul a legnehezebbnek. Viszont, ha már a műanyagpalackokat hajlandóak vagyunk szelektálni a többi, háztartásunkban jelentkező hulladéktól és külön kukába dobni azokat, máris megtettük az első lépést.
2. A műanyag tárgyak és eszközök minimálisra csökkentése az otthonunkban
Azzal, hogy olyan használati cikkeket szerzünk be és alkalmazunk, amelyek nem műanyagból, hanem esetleg fából vagy üvegből készülnek, máris egészségesebbé tesszük a közvetlen környezetünket.
3. A műanyag zacskó elhagyása
Minden bizonnyal ez is egy olyan, sokakban régen rögzült cselekvés, amely automatikusan jelentkezik a vásárlást követő percekben. A műanyagzacskó elhagyása, a papírzacskóra vagy a ruhából készült táskára való lecserélése egy hosszú folyamat, amit kétségkívül először is magunkban erősen el kell tudni határozni, majd meg kell tanulni alkalmazni.
Bizonyos tények és vélemények tükrében kijelenthetjük, hogy a klímakatasztrófát tényleg sem visszalassítani sem pedig megállítani nem tudjuk. A közérzetünket és a környezetünket viszont egy sokkal barátságosabb, szebb, élhetőbb, trendibb és egészségesebb formává tudjuk varázsolni azáltal, hogy a fentebb említett három lépésre elhatározzuk magunkat és megcselekedjük azokat. Mindezt a saját magunk lehetőségeihez és tempójához mérten.